BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто Руси толико воле Сибир?

Зашто Руси толико воле Сибир?
12.05.2019. год.

 


Шта је Сибир? Зима коју треба преживети, огромна растојања између насеља, медведи на путевима спремни да нападну пса, а понекад и човека... Ако је тако, зашто онда многи Руси не одлазе из Сибира, па се чак и селе у Сибир из других крајева Русије?

- Кажу да се у Сибиру медведи шетају путем...

- Ма то су глупости! У Сибиру нема путева.

Овај стари иронични виц житељи Сибира третирају као предрасуду (јер у Сибиру има путева), али га туристи схватају озбиљно. 

Многи странци, па чак и неки Руси, искрено мисле да човек не може живети у Сибиру по сопственој вољи. Ако је неко нешто чуо о Сибиру, то је најчешће управо прича да се тамо медведи шетају улицама, да је зима врло, врло сурова и да је на све стране бескрајна тајга (а има и оних који чак не знају ни где се Сибир налази). 

Чињеница је да у Сибиру живи 36 милиона људи, с тим што је његова територија већа од територије САД. Некада су у Сибир одлазили копачи злата, а касније су тамо упућивани осуђеници из целе Русије. Сада су та времена прошла, али Руси и даље живе у Сибиру. Зашто? Зашто се не преселе у топлије крајеве? 

Сибир је веома леп 

То је прво што ће вам рећи житељи Сибира. Понекад тај аргумент покрива све недостатке попут агресивне климе. И заиста, природа у Сибиру је нетакнута. То су километри и километри шума, долина и планинских венаца. Велики је контраст између годишњих доба. Лето је вруће и сунчано, а у јесен шуме постају жућкасто-црвене, и то је невероватно леп призор. За људе који су рођени и одрасли у Сибиру природа је нешто неодвојиво од њиховог живота. 

„На планети је веома мало места где можете сести у ауто, изаћи из града и отићи 200 километара на било коју страну, и тамо у шуми пити воду директно из потока... То је наше богатство“, каже Константин Пономарјов, предавач Новосибирског државног универзитета. 

У Сибиру је земља јефтина и има је много 

Заиста је тачно да у Сибиру још увек има много слободних плацева, чак и за 36 милиона људи. Густина становништва је нешто мања од три становника на километар квадратни. Често су суседна села удаљена и по 50-100 км једно од другог, а између њих је ненасељена територија. И ту се јефтино може купити плац, стан или кућа. 

„На пример, трособан стан у Братску [град у Иркутској области, 4.800 км источно од Москве] кошта 1,2-1,5 милиона рубаља (16,5-20,5 хиљада евра). Кућа са три собе у селу близу Братска кошта од 300.000 до милион рубаља (3.000-13.500 евра). У Москви сличан трособан стан кошта између 7 и 50 милиона рубаља (отприлике 100.000-700.000 евра). А у Тули, граду који је релативно близу Москве, отприлике исти такав стан се нуди 3-7 милиона рубаља или 40.000-95.000 евра“, прича становница Братска Мила Лана. 

С обзиром на такве цене, многима је више стало да у Сибиру имају сопствену кућу са воћњаком, ограђеним двориштем и простором за ауто, него да у Централној Русији имају тесан стан без свега осталог. 

Сибир има велике градове 

Уз све то, у Сибиру постоје и густо насељени градови, научни центри и универзитети, веома брз интернет и одмаралишта. Сибир има три града са преко милион и 19 градова са преко 100.000 становника. Најгушће насељени сибирски градови су Новосибирск, Омск, Краснојарск, Барнаул и Иркутск. 

„Преселила сам се у Новосибирск пре скоро 7 година јер сам била заљубљена. Љубав прође, а ја остадох. У поређењу са градом у коме сам пре тога становала живот у Новосибирску је невероватно динамичан, и веома занимљив“, прича Александра Серченко за портал Russia Beyond. Она је раније живела у Калињинграду на западу Русије, 1.260 км од Москве и 4.630 км од Новосибирска. 

„Новосибирск је град дошљака, оних који су хтели да постигну неки напредак у свом животу, да више зарађују. Сви људи у мом окружењу много раде, много уче, неуморно смишљају нове пројекте“, прича она и додаје да је у граду веома развијена сфера услуга, пре свега организовање разних догађаја и угоститељство. Додуше, многи формати и многе ствари већ више нису житељима по вољи. „Има толико разноврсних догађаја да су људи постали размажени. Ја радим у тој сфери. Ми стално морамо да смишљамо нешто ново како бисмо привукли клијенте“. 

Сибир је безбедан 

Многи кажу да је Сибир безбедна територија. „Нема терористичких напада, нема природних катаклизми, далеко је мање загађеног ваздуха (изузев појединих индустријских градова) него у западном делу Русије и многим другим земљама“, прича Дмитриј Веслер, житељ источног Сибира на друштвеном сервису Quora. 

Јесте клима оштра, али на климатске услове се човек брзо навикне. Уосталом, чини се да су за типичног становника Сибира временске прилике последњи разлог за селидбу. Чак и они који не живе овде од рођења временом и сами почињу да размишљају овако: „Радује ме ова клима. Пао је снег, за Нову годину нема оне бљузгавице и оних киша као на Балтичком мору. Најважније је добро се обући, а то није тешко“, каже Александра Серченко. „Захваљујући дугој зими човек више цени лето, и уопште живот“.

Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond



  • Извор
  • фото: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА