BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: САД би могле да искористе царски кинески дуг у трговинском рату с Кином

РТ: САД би могле да искористе царски кинески дуг у трговинском рату с Кином
03.09.2019. год.


Вашингтон истражује нове начине намета Пекингу јер у текућем трговинском рату понестане робе за опорезивање, а вековне кинеске обвезнице могле би постати оружје, кажу су аналитичари за РТ.

У недељу су на снагу ступиле најновије царине. САД су обухватиле широк спектар кинеске робе са царинама у висини од 15%, док је Пекинг одговорио са царинама од 5 до 10 одсто на америчку робу, укључујући пољопривредне производе. Упркос царинама које су ступиле на снагу, стране још увек планирају да одрже трговинске преговоре касније овог месеца.

Ако две стране још увек не успеју да исправе своје разлике, друга серија намета требало би да ступи на снагу 15. децембра, а посебна повећања америчких царина ступају на снагу у октобру.

Али противници трговинског рата већ размишљају о могућностима које превазилазе царине. Пекинг, који ужива трговински суфицит са САД-ом, наговестио је да би могао да користи ретке метале као оружје. Постоји и „нуклеарна“ опција Кине, односно продаја америчких државних обвезница.

У међувремену, Вашингтон је подсетио на вековима стари дуг Кине, настао пре него што је земља усвојила комунизам, а који, прилагођен инфлацији, каматама и другим накнадама, износи око један билион долара, што покрива кинески посед америчких државних обвезница.


"Иако је заиста сумњиво да ће се Кина икада исплатити, покушај САД-а да потражи новац покренуо би само озбиљне економске проблеме и погоршао ионако бурну ситуацију", изјавио је за РТ специјалиста за улагања Џим Роџерс.

„Ако Америка донесе пресуду да они [Кина] морају платити онда ће Америка замрзнути или одузети кинеску имовину у Америци. И онда ће се одвијати врло озбиљан трговински рат“, рекао је Роџерс, додајући да ће се Кина сигурно осветити за такав потез.

Појединачни власници древних обвезница могу врло мало да ураде да би добили новац од Кине, а која никада није признала дуг. Прво, она би морала да призна њихово потраживање, да победе у судском спору, а затим да пронађу начин да приморају Кину да их уновчи, рекао је професор са Универзитета Дјук, Миту Гулати.

Међутим, била би потпуно другачија прича уколико се Трампова администрација умеша. Док је америчка влада подржавала Кину, када су је власници царских обвезница тужили (Џексон против Кине), а случај одбачен, садашња администрација Беле куће можда не би била тако добра.

"Трамп можда не би поступио на исти начин уколико би данас био покренут случај, посебно ако би власници обвезница биле његове тврде присталице", примећује Гулати.

„Ако би америчка савезна влада покушала помоћи кредиторима да поднесу тужбу, то би била другачија прича. Али мислим да чак ни Трампова администрација није тако луда."

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • фото: © Getty Images / Aslan Alphan / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА