BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

УН: Климатске промене захтевају хитне акције

УН: Климатске промене захтевају хитне акције
23.09.2019. год.


Знакови и утицаји климатских промена, попут пораста нивоа мора, топљења леда и екстремних временских прилика, порасли су у периоду од 2015. до 2019. године, што је и најтоплији петогодишњи период у историји мерења, стоји у извештају Светске метеоролошке организације (ВМО)

 
Концентрације гасова са ефектом стаклене баште у атмосфери такође су достигле рекордне нивое, показује извештај о Глобалној клими за период 2015—2019, објављен пред самит о климатским акцијама генералног секретара Уједињених нација.
 
Како се наводи, глобална просечна температура порасла је за 1,1 степен Целзијуса од прединдустријског периода, а 0,2 степена у периоду 2011-2015.
 
Извештај УН пружа јединствену оцену стања планете под све већим утицајем климатских промена, уз наглашеност хитних акција.
 
Када је реч о концентрацији гасова са ефектом стаклене баште, показало се да је у периоду од 2015. до 2019. године дошло до сталног повећања нивоа угљен-диоксида и других кључних гасова за готово 20 одсто у односу на претходних пет година.
 
„Узроци и утицаји климатских промена се повећавају, а не успоравају“, рекао је генерални секретар Светске метеоролошке организације Петери Талас.
 
„Пораст нивоа мора се убрзава и забринути смо да ће се нагло топљење леденог покривача на Антарктику и Гренланду наставити у будућности. Као што смо видели ове године са трагичним ефектима на Бахамима и у Мозамбику, пораст нивоа мора и интензивне тропске олује довеле су до хуманитарних и економских катастрофа“.
 
Како је навео, важно је да смањимо емисију гасова са ефектом стаклене баште, посебно из производње енергије, индустрије и транспорта.
 
Током петогодишњег периода 2014—2019. године, стопа раста средњег глобалног нивоа мора износила је пет милиметара годишње, у поређењу са четири милиметра годишње у периоду 2007—2016, показује извештај УН.
 
Наводи се и да се количина леда која се годишње губи на Антарктику повећала најмање шест пута.
 
Такође, више од 90 одсто вишка топлоте на планети изазване климатским променама чува се у океанима, односно океан апсорбује око 30 одсто годишње емисије угљен-диоксида.
 
Међутим, апсорбовани угљен-диоксид реагује са морском водом и мења киселост океана, тако да је од почетка индустријске револуције дошло до повећања киселости воде за 26 одсто.
 
Како се даље наводи у извештају, више од 90 одсто природних катастрофа повезано је са временским приликама, пренео је Танјуг.
 
Доминантне катастрофе су олује и поплаве, које су узрочник највећих економских губитака, док су топлотни таласи и суша довели до губитака људских живота, интензивирања шумских пожара и губитка пољопривредних приноса.
 
Лидери из 64 државе, Европске уније, више десетина компанија и банака, неколико градова и држава представиће планове на климатском самиту.


  • Извор
  • Фото: © РИА Новости / Александр Кряжев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА