BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шта зими радити у Јакутску, вечно смрзнутом граду

Шта зими радити у Јакутску, вечно смрзнутом граду
14.12.2019. год.


Главна знаменитост Јакутска у ово доба године је, наравно, хладноћа. Ако желите комплетан доживљај најбоље је да дођете крајем децембра, у јануару или фебруару. Током тих месеци температура се спушта на -50 степени Целзијуса и на све стране је густа магла. Али и у таквим условима има неколико начина да боравак у овом граду буде незабораван!

Направите селфи са „зимским ватрометом“

Ниске температуре су најпогодније за „зимски ватромет“. Потребна вам је шоља вреле воде и температура ваздуха испод -35 степени Целзијуса. Изађите напоље и пљусните воду увис. На јаком мразу се врела вода истог тренутка смрзава и претвара у ледени „ватромет“. Ако хоћете да селфи буде ефектан направите „ватромет“ негде на отвореном са заласком сунца у позадини.

Добра забава на мразу је и „снежна шминка“. Када сте дуго на мразу, од топлог даха вам се на трепавицама и коси хвата иње. Што је нижа температура иње се брже ствара и гушће је. Ефекат је најбољи када је температура испод -35 степени Целзијуса. Приближите устима длан или шал и што више дишите да се топао ваздух од даха подигне увис. Након пар минута већ можете да направите селфи.

Посетите рибљу пијацу или сами пецајте рибу

У Јакутији се тек уловљена риба обично одмах замрзава и зато се продаје напољу да се не отопи. Рибља пијаца је овде током зиме права знаменитост. Продавци рибљих „букета“ у магли изгледају врло атрактивно.

Продавци рибе на Крестјанској пијаци, на -30 степени Целзијуса. Просечна температура у Јакутску је у јануару око -40 степени.

Главна рибља пијаца у граду је Крестјанска. До ње се од Лењиновог трга у центру стиже за 15-так минута. Ту можете купити најпознатију јакутску рибу: чир, омуљ, нељму, караша и направити пар занимљивих фотографија.

Ако имате довољно времена и волите риболов можете уплатити 
једнодневну екскурзију са риболовом испод леда на реци Лени. Цена варира од 54 долара (3.500 рубаља) до 186 долара (12.000 рубаља) у зависности од броја риболоваца. У цену је урачунат превоз, изнајмљивање опреме, услуге професионалног риболовца, врели чај и скромни ручак.

Провозајте се псећим запрегама 

Вожња псећим запрегама.

Псеће запреге су традиционално превозно средство северних народа. Одгајивачница јакутских лајки налази се у етнографском комплексу Чочур Муран. Ту се у саоницама које вуку пси можете провозати од новембра до марта, док има снега. У оквиру комплекса постоји ресторан са локалним специјалитетима где можете ручати или вечерати.

Улазак на територију комплекса је бесплатан, али ако планирате вечеру и екскурзију боље је да унапред резервишете место. Екскурзија кошта 2,3 долара (150 рубаља) по особи, траје 1,5-2 часа и може бити организована на енглеском језику. Вожња у псећој запрези траје 10-15 минута и кошта 4,6 долара (300 рубаља).

Ако се унапред договорите, можете наручити и двочасовну вожњу псећом запрегом до Шаман-дрвета. Пратиће вас инструктор на моторним санкама, а ви можете самостално управљати запрегом. Таква вожња кошта 70 долара (4.500 рубаља).

Ако имате доста времена на располагању можете се пријавити за прави курс гонича запреге паса или северних јелена. То је вишедневна обука која подразумева становање у објекту, храну и курс са дуготрајним вожњама. Најнижа цена је 780 долара (50.000 рубаља).

Пробајте специјалитете јакутске кухиње 

Јакутски деликатес – строганина од свежезамрзнутог чира у ресторану „Река. Озеро. Лес“, кувар Николај Габишев.

Локална кухиња је нешто без чега ће утисци у сваком региону света бити непотпуни. У Јакутији обавезно пробајте локалну рибу и ждребетину. Најпопуларније јело од рибе је строганина (традиционално јело од сирове смрзнуте рибе стругане на танке листиће). Ресторанска варијанта је салата „Индигирка“ са замрзнутим коцкицама рибе која се зачини сољу, бибером, луком и биљним уљем. Строганина се прави и од ждребетине, само се у том случају струже замрзнуто месо или џигерица.

За оне којима су јела од сирове рибе или ждребећег меса претерано екстравагантна, ресторани у понуди имају и прилагођенија јела заснована на традиционалним намирницама из овог краја. То су саламат (врста качамака са маслацем), кувано месо, печени караш, крвавица „хан“ и керчех (умућена слатка павлака са бобичастим воћем).

Многи ресторани у Јакутску у менију имају нациналне специјалитете у класичној или модерној интерпретацији. Домаћи специјалитети овога краја највише су заступљени у ресторанима „Тигин Дархан“, „Махтал“ и „Река.Озеро.Лес“. Сви они су близу центра тако да се до њих може стићи пешке.

Посетите чудо природе Ленске стубове 

Залазак сунца на Ленским стубовима.

Национални парк „Ленски стубови“ је споменик природе који је Унеско уврстио у листу нематеријалног природног наслеђа. Ове величанствене литице су формирали ветрови пре више од 400 хиљада година.

Налазе се у суседном Хангаласком рејону до кога није тешко доћи. Ако желите да их видите у најбољем издању током зиме, најбоље је да дођете у последњим данима фебруара, када мраз мало попусти и магле се повуку.

Туристичка сезона у 
Ленским стубовима званично се отвара почетком марта и завршава се средином априла. Зими се до њих може доћи аутомобилом, најпре асфалтним путем, а затим зимским путем по замрзнутој реци Лени. Цео пут траје 4-5 сати.

Ово путовање се може уговорити са администрацијом националног парка. Они нуде једнодневне туре аутомобилом, а потребни контакти су на 
сајту. Стављају на располагање и водича који говори енглески.

Поред тога, можете се обратити и локалним 
туристичким агенцијама које организују путовања током целе године. Једнодневна зимска тура кошта намање 39 долара (25.000 рубаља) по особи, ако група има 8 људи, и 225 долара (14.500 рубаља) за индивидуално путовање.

Додирните вечно смрзнуто тло и помазите мамута 

Гошћа у комплексу „Царство вечно смрзнутог тла“.

У Русији постоје само два музеја посвећена пермафросту, тј. вечно смрзнутом тлу. Један од њих је у Јакутску. Направљен је на бази подземне геокриолошке лабораторије Института за проучавање пермафроста. Вечно смрзнуто тло је главни експонат музеја. Британски лист „The Daily Telegraph“ је 2015. године уврстио ову подземну лабораторију на листу 20 најзанимљивијих руских знаменитости. Музеј је отворен радним даном, а за екскурзију се треба на време пријавити.

Занимљива је и туристичка атракција „Царство вечно смрзнутог тла“ у старом рударском окну, у подножју брда Чочур Муран. Она је раније служила као природни замрзивач где су чуване огромне количине меса, рибе и других намирница. Посетиоци могу да уђу у дворану господара хладноће Чисхана и локалну резиденцију Деда Мраза, да виде огромне пахуље и скулптуре од леда, да се освеже у Леденом кафе-бару и спусте низ ледени тобоган. Улазница кошта 8 долара (500 рубаља).

Својеврсни уникат је и 
Музеј мамута у Јакутску. Ту је изложено неколико јединствених мумија ове животиње пронађених у Јакутији. Неке су старе преко 12.000 година. Поред тога, у Завичајном музеју народа Севера може се видети скелет Тирјахтјахског мамута, то је један од малобројних, икада пронађених комплетних мамутових скелета.

Шта треба да понесете када зими кренете у Јакутију 

Туриста из Норвешке у Јакутији. Температура се спустила на -47 степени Целзијуса.

У Јакутији је током зиме главно правило да се не смрзава онај ко је топло обучен. Према томе, ако се спремате за пут побрините се и за топлу одећу. Требаће вам:

  • Капа постављена крзном, пожељно „ушанка“, која покрива уши и чело. Ако имате јакну са капуљачом онда можете понети дебелу плетену капу од вуне.
  • Зимска јакна од паперја за веома ниске температуре и топле ски панталоне.
  • Термо рубље (зимски активни веш) и термо флис дуксерица и панталоне (термо флис тренерка).
  • Вунене или термо чарапе, најбоље 2 пара.
  • Дубоке чизме са крзном, најбоље 1-2 броја веће, да бисте могли да обујете топле дебеле чарапе. У Јакутији зими носе „унте“, крзнене чизме од коже ирваса, али ако не планирате да дуже боравите напољу биће вам довољне чизме постављене крзном.
  • Топле рукавице, најбоље 2 пара.
  • Топли шал, којим ћете моћи да прекријете лице и врат.

    Галина Молозевска, Russia beyond


  • Извор
  • фото: © AFP / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА