BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: СПЦ је руски и србски адут из рукава за репризу 2016. године

Ђукановић: СПЦ је руски и србски адут из рукава за репризу 2016. године
30.07.2020. год.
"До посљедњег даха ћу док будем на власти и у животу радити на стварању православне цркве. То не значи да због тога морамо да будемо у рату,"


Црногорски предсједник Мило Ђукановић је у интервјуу за
Прву ТВ рекао да је увјерен да ће током наредног мјесеца надлежни имати пуну контролу над епидемијом, те додаје да зато не треба размишљати о одгађању избора. Он је истакао да је СПЦ "руски и србски адут из рукава за репризу 2016. године, као и да ће до задњег даха радити на обнови "Црногорске православне цркве".


"Црквени великодостојници у Црној Гори су постали вође покрета који нам је супротстављен, и нуде конзервирање, сматрају да ЕУ и НАТО нијесу прави пут," навео је он. 
 
"1918. година је година злочина над Црном Гором. А 2006. године смо заокружили процес и показали смо да знамо шта ћемо са независношћу. Црна Гора је у међувремену направила прекретнички заокрет према Европи, показала је да не жели да буде дио ваневропског животарења. Желимо да својим грађанима обезбиједимо европски квалитет живота. И већ смо позамашан пут ка томе прешли," истакао је он.

"1989. је Црна Гора једина земља која је тада сачувала мир, упркос турбуленцијама изван њених граница", додао је он.

"Једини лијек томе је еманципација црногорског друштва. Еманципација је процес који тражи вријеме, и клатно се помјерило. И они који су били скептични према црногорској независности данас су схватили да им је та независност донијела добро."

Упитан да ли Црној Гори као грађанској држави пријети опасност од федерализације, Ђукановић каже да је овај састав становништва у Црној Гори живио и у вријеме када је у Босни дивљао етнички рат.

"Тај састав није нека виртуозна политика било које власти јер не би никаква политика савладала негативне страсти у Црној Гори, да их је било као што је то био случај у БиХ. Мислим да је Црна Гора ипак много другачијег квалитета међуетничких односа, и стабилнијих односа. Јединствен је примјер на Балкану степен повјерења које мањински народи показују ка својој држави. И ЦГ на то треба да је поносна". 

"Лидери националних партија покушавају да прикажу ЦГ као федерацију народа који у њој живе, како би успјели да успоставе своје интересе у њој."

"Немојте да зебете, препознајемо те тенденције. Не желимо да правимо труле компромисе, јер ако би направили труле компромисе ЦГ би вјероватно била у опасности каквој је била Босна 90-тих. Имате на челу једну грађанску партију каква је ДПС и желимо само да радимо на учвршћивању међуетничког повјерења," рекао је Ђукановић.

"Пливајући некако низводно, а не као много пута кроз историју узводно, можемо добро позиционирати интересе своје државе, и сваког црногорског грађанина," рекао је он.
 
Ђукановић напомиње како је СПЦ у првом тренутку кренула са "манипулативном идејом да  одбрани светиње од Црне Горе која их је изградила".

"Када сам прије неки дан читао неку од изјава црквених великодостојника, примијетио сам да су се и сами заплели", рекао је он.

"Држава не може да приватизује већ може да подржави нешто што припада њој. Ова држава располаже огромном документацијом да је мноштво тога настало до 1918. Предложили смо у оквиру Закона да се у управном и судском поступку преиспита упис имовине. У суштини из СПЦ нам шаљу поруку ко је шта узео, узео је дајте да не преиспитујемо сада то", каже Ђукановић.

Он каже да не желе нити једну чашу ако је туђа, али неће дозволити никоме да узме оно што је државно.

"Морамо зато превазићи то неповјерење. Ако не вјерујете у то да су судови независни у Црној Гори, ваљда вјерујете да је суд у Стразбуру независан. Све нас то додатно увјерава да они нијесу сигурни у аргументацију која је садржана у пароли "не дамо светиње", јер да су сигурни они би пристали. Једнако тако вјерујемо да су жалбу из истог разлога поднијели Уставном суду па је повукли. О чему је овдје ријеч, ја сам убијеђен да је СПЦ у кренула са манипулативном идејом да одбрани светиње од државе Црне Горе која их је изградила. У међувремену су се појавиле оне адресе које су биле актуелне 2016. То су радили преко московске адресе, преко нама сусједне београдске адресе, па су се те двије адресе у сусрет 2020. присјетиле да би могле да покушају да поправе оно што нијесу успјеле 2016. видјеле су да са истим играчима то није изводљиво, и онда се наравно посегло за црквом," навео је он.

"Црква је посљедњи адут који су извукли из рукава, која би требало да помогне да дође до смјене власти," навео је Ђукановић.

"СПЦ служи једном антицрногорском интересу и покушава то да уради на један начин који ће значити даљу демонстрацију непоштовања државе Црне Горе", рекао је Ђукановић.

"До посљедњег даха ћу док будем на власти и у животу радити на стварању православне цркве. То не значи да због тога морамо да будемо у рату," навео је он.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predjsenik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА