BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Амерички специјалне снаге тајно активне у готово половини Африке, открива нови извештај, док се као претње наводе Кина и Русија

14.08.2020. год.


Амерички специјалне снаге делују у 22 афричке државе, што континент представља други по величини по војној заступљености после Блиског истока, открива нови извјештај. Локални становници и америчка јавност углавном нису упознати са обимом америчке војне присутности на континенту.

Када су 2017. године у заседи у Нигеру убијена четири припадника америчке војне службе, то је изненадило многе, укључујући чак и чланове Одбора за оружане службе Сената САД, који нису били свесни да се тамо налазе америчке снаге.

Рапоређивање америчких снага иза очију јавности учестали су као никада у Африци. Прошле године су у 22 афричке државе биле присутне елитне снаге за специјалне операције, укључујући де факто борбене мисије, наводи Гардиан.

Прошле године, неке од најелитнијих борбених трупа Пентагона биле су присутне у Алжиру, Боцвани, Буркини Фасо, Камеруну, Капе Вердеу, Чаду, Обали Слоноваче, Џибутију, Египту, Етиопији, Гани, Кенији, Либији, Мадагаскару, Малију, Мауританији, Нигеру, Нигерији, Сенегалу, Сомалији, Танзанији и Тунису.

Са трупама на земљи у готово половини оф 54 афричке земље, на континенту је распоређено преко 14 процената америчких специјалних снага. Ово је највећа концентрација америчких снага у свету, осим Блиског Истока, наводи се у извештају.


Неке од америчких мисија у Африци имају за циљ обуку локалних снага, док друге укључују директну борбу. Означене као "ААА" или "саветуј, помаж и прати" од стране америчког АФРИЦОМ-а (Афричка Команда САД-а), ове мисије могу бити прилично ризичне за америчке војнике. 2017. године, амерички маринац је убијен у Сомалији, помажући локалним снагама у нападу на војни камп. Команда је признала да је извела 70 таквих мисија у источној Африци у 2018. години, 46 у 2019. и седам током 2020. до јуна.

Неке владе са којима је америчка војска одлучила да сарађује, пружа обуку, извршиле су грозне злочине. У Буркина Фаси, САД обучавају снаге безбедности у операцијама против побуњеника. Хјуман рајтс воч је у јулу објавио да постоје снажни докази да су владине снаге биле умешане у масовна убиства у граду Џибо на северу земље.

Постоји забринутост што се стална војна помоћ Вашингтона ауторитарних влада у Африци доживљава као легитимисање њихових злоупотреба. Недостатак транспарентности у афричким операцијама и од стране САД-а и земаља домаћина допринео је овом проблему, наводи се у извештају.

Амерички војни званичници наводе да је присуство у Африци "лагано и релативно јефтино", каже командант АФРИЦОМ-а генерал Стивен Товнсенд, упирући прстом у земље попут Кине и Русије, оптужујући их да се мешају у афричке послове.

Прошле године Пентагон је има преко двадесет база широм континента. Кина има једну базу у Џибутију, коју је отворила 2017. године. Русија нема базу у Африци, мада разговара о могућем закупу аеродрома на северозападу Египта.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА