BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Шпанија званично забранила присилну стерилизацију особа са инвалидитетом - пракса која је још увек законита у многим америчким државама

РТ: Шпанија званично забранила присилну стерилизацију особа са инвалидитетом - пракса која је још увек законита у многим америчким државама
18.12.2020. год.


Шпанска влада више неће стерилисати особе са инвалидитетом против њихове воље. Упркос чињеници да се еугеника генерално сматра прошлошћу, присилна стерилизација је и даље дозвољена у више америчких држава.

Шпанска влада је у четвртак званично прекинула присилну стерилизацију особа са инвалидитетом, објављујући нови закон у службеном билтену. Како је наведено, „у последњој деценији у Шпанији се практиковало више од хиљаду присилних стерилизација, већином жена
.

„Крај ове праксе доводи до краја једног од најштетнијих кршења људских права дозвољених шпанским законом“, саопштио је шпански Комитет представника особа са инвалидитетом (ЦЕРМИ).

Али док је билтен шпанске владе описао сада нелегалну праксу као „озбиљну аномалију у смислу људских права“, принудна стерилизација је и даље дозвољена у неким државама САД-а.

На пријелазу у 20. век, еугеника је била популарна идеја у САД-у међу тадашњим напредњацима. Корпоративне фондације попут "Карнеџи инститјушн" и "Рокефелер фондејшн" финансирале су растући еугенички покрет, а 1906. године, барон Џон Харвеј Келог, суоснивач је организације "Рејс Бетермент фондејшн" у Мичигену, како би идеје покрета ставили као примаран.


Годину дана касније, Индиана је донела први закон о стерилизацији на свету, а потом је 31 држава следила такав правац. Контроверзна пресуда Врховног суда у случају Бук против Бела 1927. године подржала је закон из Вирџиније који омогућава присилну стерилизацију оних који се сматрају „неподобнима“, а од тада до средине 1970-их више од 60.000 људи у САД-у било је приморано на стерилизацију.


Пракса је још увек легална у многим државама. Одлука из 1927. никада није поништена, а најмање осам држава још увек има законе о стерилизацији. Ту спадају Калифорнија, Северна Каролина, Орегон, Пенсилванија, Вермонт и Вашингтон. У округу Колумбија, одлука апелационог суда из 2007. године утврдила је да лекар може стерилисати пацијента ако то сматра „најбољим интересом пацијента“.

Више од једног века након усвајања првог закона о стерилизацији у Индијани, легалност праксе довела је до неких шокантних случајева злостављања. У само једном женском затвору у централној Калифорнији, 1.400 затвореника је стерилисано између 1997. и 2013. године. Тамо где стерилизација у затвору није обавезна, често се извршава под принудом. У Тенесију 2017. године, судија је затвореницима понудио 30 дана затворске казне ако пристану на бесплатне вазектомије или дуготрајне имплантате за контролу рађања. Годину дана касније закон је забранио такву праксу.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Lucy Nicholson / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...

Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.


Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон

Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА