BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Баш као пирати“: Сиријски министар каже да САД контролишу већину резерви нафте на североистоку и пљачкају нафту да би уништили економију земље

РТ: „Баш као пирати“: Сиријски министар каже да САД контролишу већину резерви нафте на североистоку и пљачкају нафту да би уништили економију земље
20.03.2021. год.

Сиријски министар за нафту осудио је америчке снаге због понашања "попут пирата" док Вашингтон наставља да пљачка већину нафтног богатства са североистока земље богате ресурсима, где Пентагон подржава курдске наоружане групе.

"Американци и њихови савезници циљају сиријско нафтно богатство и њене танкере баш попут пирата", рекао је за министар за нафту и минералне сировине Басам Томех, додајући да је тај потез осмишљен како би се осакатила сиријска економију, која зависи од прихода од нафте.

Оно што се догодило током сиријског рата није се догодило ни у једној земљи, у смислу спречавања нас да користимо своје богатство и истовремено се заустављју основне намирнице да дођу до наше земље.“

 
 

Томех је рекао да укупна штета нанета сиријском нафтном сектору због америчке окупације премашује 92 милијарде долара, напомињући да Вашингтон тренутно контролише 90% ресурса сирове нафте у североисточном региону.

У интервјуу прошлог месеца за либанске новине "Ал Ахбар", гувернер североисточне провинције Хасакија, Гассан Халил рекао је да курдски милитанти које подржавају САД краду 140.000 барела сирове нафте сваки дан са поља у том подручју. Навео је да су танкерима пребацивали нафту преко границе у Ирак.

Од најмање 2015. године, Пентагон даје директну подршку "Сиријским демократским снагама" (СДФ), фракцијом којом доминирају Курди и која контролише значајну територију на североистоку. И САД саме имају од око 900 војника у земљи, који су највише инкорпорирани у СДФ.


Иако амерички званичници тврде да је војно присуство у Сирији, које је незаконито према међународном праву, намењено спречавању поновног оживљавања "Исламске државе", бивши председник Доналд Трамп често је искрено говорио о жељама да се уграби нафтно богатство земље.

„Обезбеђујемо нафту, сетите се тога“, рекао је тадашњи председник Трамп у октобру 2019. године.

„Увек сам говорио: `Чувајте нафту`. “Желимо да задржимо нафту. Четрдесет пет милиона долара месечно? Задржите нафту.“

Иако је Трамп у великој мери напустио напоре бившег председника Барака Обаме да свргне сиријског председника Башара Асада, током чијег мандата су упумпане стотине милиона долара у милитантне групе повезане са џихадистима, он је више пута бранио политику окупације нафтних поља.

Трампова администрација је прошле године омогућила договор између СДФ-а и америчке нафтне компаније "Делта кресент енерџи", према наводима "Политика" и других медија. На челу компаније је бивши амерички амбасадор у Данској, Џејмс Кејн, као и пензионисани официр "Делта форса" и бивши извршни директор Велике Британије за нафту. Протестујући због наставка пљачке нафтних поља, Дамаск је осудио споразум, назвавши уговор „ништавним“.

Иако је администрација Џоа Бајдена н
аговестила да више неће давати приоритет окупацији сиријских нафтних ресурса, локални медији на арапском језику известили су да су америчке снаге направиле нови аеродром уз нафтно поље АлОмар, где Вашингтон има војну инфраструктуру. Отприлике у исто време, портпарол Пентагона Џон Кирби појаснио је да је Министарству одбране забрањено да сарађује са енергетским компанијама на терену „осим тамо где је то прикладно у складу са одређеним постојећим овлашћењима“, сугеришући да Бајден може наставити с праксом на ограниченој основи. Портпарол коалиције коју предводе САД пуковник Вејн Марото поновио је недавно такав став.

Сиријски званичници, укључујући и самог председника Асада, у више наврата осудили су крађу нафте од стране Вашингтона, подузимајући и правне кораке. Убрзо након Бајденове инаугурације, сиријски изасланик у УН-у, Башар ал Џафари, позвао је новог америчког председника да повуче војску и престане са окупацијом нафтних поља.

„Нова америчка администрација мора зауставити акте агресије и окупације, пљачкање богатства моје земље, повући из ње окупаторске снаге и престати са подршком сепаратистичких милитаната, илегалних ентитета и покушаје да угрози суверенитет Сирије“, рекао је Џафари.

Бајден је до сада показао мало интересовања за повлачење из Сирије, покрећући прошли месец серију ваздушних напада на Сирију, иако су амерички званичници ипак рекли да преиспитују присуство тамошњих трупа.

Деценијски рат узео је огроман данак на нафтном сектору у Сирији. Према извештају "Бритиш петролеума", укупна производња нафте опала је за више од 90% између 2011. и 2019. године, односно са 353.000 барела дневно на само 24.000.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Rodi Said / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА