BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Масовна вакцинација једино решење за окончање пандемије

Масовна вакцинација једино решење за окончање пандемије
14.04.2021. год.

Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар потврдио је да наша земља није више на трећем месту у Европи по броју новозаражених од коронавируса, и додао да смо по проценту смртности, броју тестираних и оних који су задржани у болницама убедљиво најбољи у региону и шире.

Лончар је синоћ, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), оценио да је досадашњим мерама против епидемије направљена равнотежа између здравља и економије.

Здравље и здравствени капацитети су нам били на првом месту, а водећи рачуна о привреди и економији, направили смо најбољи баланс, и то апсолутно показују сви резултати, нагласио је он.

Из ове перспективе, како је поручио, није реално да скинемо маске у наредних неколико недеља, али тежимо ка томе да вакцинишемо 3,5 милиона људи, што дајe оптимизам да можемо да имамо ситуацију под већом контролом.

Министар је напоменуо да у Србији тренутно постоји и довољно цепива и довољна заинтересованост за вакцинацију, те да према најновијем истраживању не постоји потреба за увођењем обавезне имунизације.

Лекари су се и раније вакцинисали у довољном броју, али је био проблем са младим медицинским сестрама које су имале недоумице око трудноће и планирања породице, предочио је он и додао да је тај проблем решен након бројних трибина и разговора, у којима им је објашњено да нема никаквог доказа да вакцина изазива стерилитет.

Лончар је саопштио да је у протеклих недељу дана вакцинисано више од 20 одсто медицинских радника, што је огроман број за тај период, наводећи да је укупно вакцинисано више од  65 одсто запослених у здравству.

Према његовим речима, тренутни проценат вакцинисаних здравствених радника даје сигурност, а радићемо и даље на томе да тај број буде што већи.

Он је потврдио да је у Србији од последица коронавируса преминуло 14 лекара који су радили у ковид болницама и који су имали комуникацију и боравили у црвеним зонама, а сви остали преминули лекари нису имали додирне тачке са ковид системом.

Истовремено, министар је подсетио на то да су изграђене две нове болнице, нове лабораторије, као и да ће у вредности од приближно 100 милиона евра бити купљено 60 скенера, 72 ултразвучна апарата, 110 рендген апарата, 12 магнетних резонанци, 252 санитетска возила, више од 2.000 најмодернијих кревета за интензивну негу и 1.500 монитора.

Према његовим речима, морамо да наставимо да улажемо у наше здравствене раднике, да им повећавамо плату, да улажемо у њихово усавршавање, да не дођемо сутра у ситуацију да све то купимо, а да нема ко да нам ради.

Лончар је, када је реч о вакцинама и дозволама које су издате за њихову употребу, подвукао да је Агенција за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) међу 50 најригорознијих у свету и да проверава посебно сваку серију која дође у земљу.

Чињеница је да су вакцине апсолутно безбедне и да број од приближно три милиона датих доза вакцина потврђује то иза чега стоји АЛИМС, навео је министар и прецизирао да је на овај број датих доза забележено више од 600 благих реакција.

Према његовој оцени, исувише је рано проценити каква је ефикасност сваке од вакцина које су доступне грађанима Србије, јер нико од произвођача није рекао да вакцина штити 100 одсто и да се нећете разболети кад примите вакцину.

Можете да се разболите ако не водите рачуна и ако уђете у велику концентрацију вируса, али ваша клиничка слика ће бити много боља и лакше ћете преболети COVID-19, него да се нисте вакцинисали, поновио је министар.

Он је нагласио да у нашој земљи не постоји ниједан случај згрушавања крви као последица примања вакцине компаније "Астра Зенека", и истовремено најавио да се планира увоз вакцине "Спутњик лајт", као и њено испитивање у Србији.

Лончар је потврдио да бразилски сој вируса није регистрован у нашој земљи, али да је питање дана када ће бити забележен, будући да је евидентиран у Европи.

Према његовим речима, једини начин да спречимо појаву нових сојева јесте широка вакцинација, која једина у кратком року онемогућава вирус да се шири и доказано успешно делује на све мутације.

Оптимално време за добијање података о ефикасности вакцина је до краја ове године, истакао је министар и напоменуо да су произвођачи приликом испоруке вакцина давали гаранције да ће оне развити довољан број антитела у трајању од шест месеци.

Њихово мишљење је било да ћемо након шест месеци морати да идемо на још две дозе, што се сада испитује, па ћемо видети која ће бити нова упутства. Произвођачи сада продужавају период имунитета после вакцинације на девет месеци, тако да је потребно те податке пратити из дана у дан, објаснио је Лончар.

Министар је подсетио на то да је Србија прва, чак пре земаља Европске уније, добила вакцине, тако да смо у том старту испитивања и учествујемо у томе, јер нико није пре нас кренуо са вакцинацијом, па да може да нам да резултате.

Лончар је упутио молбу грађанима да се током Ускрса понашају као и до сада јер ће свако опуштање продужити излазак и решавање овог проблема.

Он је додао да посебно апелује на младе, наводећи да ће у њиховој вакцинацији помоћи и студенти медицинских факултета који ће разрешити дилеме које имају њихови вршњаци везано за тај процес.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Валерий Мельников/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА