BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Одбор за уставна питања усвојио Предлог за промену Устава

Одбор за уставна питања усвојио Предлог за промену Устава
16.04.2021. год.
 
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је 30. седници Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине, на којој је данас усвојен Предлог за промену Устава Републике Србије, који је поднела Влада.

Тиме је и формално почела процедура за промену највишег правног акта у држави.

Одлука је уследила након што је утврђено да је Предлог за промену Устава поднет од стране овлашћеног предлагача и у прописаној форми, и пошто су представници Владе представили разлоге за измену Устава и текст амандмана које је израдило Министарство правде, као полазну основу за измене.

Одбор у наредном кораку овај предлог упућује посланицима који треба да га усвоје двотрећинском већином, а потом треба да уследе јавна слушања и јавне расправе.

Брнабић je на конференцији за новинаре у Скупштини Србије, након седнице поменутог одбора, истакла да је потребно да се постигне што је могуће шири друштвени консензус око уставних амандмана у правосуђу, и позвала све да учествују у том процесу јер се Устав тиче свих нас.

Она је указала на то да је Влада, упућивањем предлога парламенту, практично завршила свој рад, али да остаје на располагању Скупштини за све што је даље потребно да се уради током ове комплексне процедуре.

Уставни амандмани у правосуђу обезбедиће једнакост свих грађана пред судовима, али и то да правда долази у разумном року, објаснила је она и поновила да то показује дубоку, истинску посвећеност Србије европским интеграцијама.

Премијерка је још једном позвала сва релевантна удружења, организације цивилног друштва, грађане, локалне самоуправе, да учествују у процесу.

То се не ради често и сви треба да будемо поносни на то што је данас цела процедура измене Устава другачија него у прошлости, указала је она и подвукла да смо овом процедуром достигли стандард који говори о јачој владавини права у Србији.

Председница Владе је оценила да би промена Устава у области правосуђа могла да се заврши у овом сазиву парламента, и напоменула да то зависи и од друштвеног консензуса.

Наиме, како је предочила, поред сагласности Венецијанске комисије, важно је да се постигне и друштвени консензус у смеру који ће да обезбеди ефикасно и независно правосуђе.

Према њеним речима, ако се у оквиру јавне расправе коју води Скупштина значајно промене амандмани, онда ће поново морати да се тражи сагласност Венецијанске комисије, а ако тога не буде, изјашњавање неће бити потребно.

Председник Народне скупштине Србије Ивица Дачић подвукао је да је са данашње седнице Одбора за уставна питања послата порука да ће се у наредном кратком периоду обавити припремне консултације, а да онда следи озбиљан рад тог одбора.

Одбор ће имати кључну улогу у писању амандмана и то све може да се заврши до избора, навео је он и нагласио да неће бити могуће да се истовремено одржавају избори и референдум за промену Устава.

Уставне промене морају да се десе пре распуштања Скупштине, односно њено распуштање је услов за одржавање ванредних парламентарних избора. То значи да ће промене Устава бити у овом сазиву до избора или ће се дешавати у неком следећем сазиву, објаснио је Дачић.

Према његовим речима, те промене, као уосталом и закони, не могу да се преносе са једног сазива на други.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: srbija.gov.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА