eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Вашингтон нема никакве везе са енергетском политиком Европе - Меркелова

РТ:  Вашингтон нема никакве везе са енергетском политиком Европе - Меркелова
16.06.2017. год.


Извор:
Восток, РТ

Немачка канцеларка Ангела Меркел придружила се хору критика због новог закона САД о анти-руским санкцијама који подразумева казне за компаније из ЕУ које доприносе заједничким пројектима нафтовода, рекавши да Вашингтон нема никакве везе са енергетском политиком Европе.

Амерички Сенат је у среду на седници проширио пакет санкција усмерених против руске индустрије. Предложени закон, који претвара постојеће санкције у закон и додаје нова ограничења, пре свега има у циљу секторе нафте и гаса, приватизације државне имовине и рестрикција руских финансија.



У петак се и Меркелова придружила Аустрији и Француској у критикама оваквог потеза Сената САД и изразила негодовање поводом новог пакета санкција, посебно усмерених на енергетске пројекте између ЕУ и Русије, као што су "Северни ток 2", као и Гаспромови гасоводи за испоруку руског гаса за купце у Европи.

"Одлука америчког Сената поставља баш иста питања за њу као за аустријског канцелара Кристијана Керна и немачког министра спољних послова Зигмара Габриела. То је благо речено, необичан потез Сената САД", рекао је портпарол Ангеле Меркел Стефан Зајберт новинарима.

Он је истакао да је "чудно" да ће европске компаније бити погођене санкцијама у вези са наводним руским мешањем у председничке изборе у САД.

"То не сме да се догоди", рекао је портпарол.

"Ми генерално одбацујемо санкције са екстериторијалним ефекатима, што значи, утицај на треће земље", додао је он.

Нове анти-руске санкције су одређене у амандману које се односе и против Ирана. Санкције су одобрене од стране Сената САД у четвртак већином гласова (98 према 2), али ипак је потребно одобрење Представничког дома и потпис председника САД.

Када пакет санкција постане закон, биће веома тешко да се нормализују односи између САД и Русије, јер се значајно ограничава простор дијалога за помирење.

Такође, намећу се казне за предузећа која сарађују са руским нафтним и гасним компанијама, а под могући удар санкција могу доћи компаније као што су "Басф", "Шел", "Енџин", "Омв", "Винтершал" и "Унипер" који учествује у пројекту "Северни ток 2".

У четвртак су немачки министар спољних послова Зигмар Габријел и аустријски канцелар Кристијан Керн критиковали нацрт закона, рекавши у заједничком саопштењу следеће:

"Снабдевање енергијом Европе је ствар Европе, а не САД".

"Санкције као политички инструмент не би требало да буду повезане са економским интересима", наводи се у саопштењу.

Додаје се да оне "прете немачким, аустријским и другим европским предузећима која учествују у пројектима за снабдевање гасом, као што је "Северни ток 2", заједно са Русијом или их финансирају, а казне на америчком тржишту би додале апсолутно нови и веома негативан аспект у односима између САД и Европе". 

"Стварни циљ таквих санкција је да се обезбеде радна места за гасну и нафтну индустрију САД", наводи се у саопштењу.

Други изјаве немачких званичника указују да је одлука Сената САД озбиљно узета у Берлину.

"Жао ми је што је заједнички приступ Европе и Сједињених Америчких Држава према Русији и политика санкција нарушена и напуштена на овај начин", рекао је Брижит Циприс, министар економије.

У Паризу је закон о санкцијама Сената САД изазвао сличне забринутости. Алекандар Ђорђини, портпарол француског министарства спољних послова, рекао је да САД треба да координирају овакве потезе са својим партнерима у Г7, узимајући у обзир њихове ставове и економске интересе.

"То је важно за могуће нове мере, да се координишу кораци између међународних партнера како би се осигурао њихов утицај на међународном нивоу и да би се одржало јединство међу партнерима о санкцијама", рекао је портпарол Европске комисије, коментаришући исто питање.

Европске компаније сада разматрају правни оквир у којем би САД биле у стању да наметну санкције и за њих.

"Овде се ради о стварању претњи", рекао је извршни директор једне од водећих европских компанија, додајући да су "они поново отворили своју торбу са алатом."



  • Извор
  • фото: © Ralph Orlowski / Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА