РТ: Кина претекла САД као глобалну дестинацију за стране инвестиције усред пандемије коронавируса
Кина је постала једна од ретких дестинација која је привукла више капитала од САД-а 2020. године, чинећи је главном дестинацијом за стране директне инвестиције, док су укупни глобални токови опали за преко 40 процената.
Кинеска економија је прошле године имала прилив од 163 милијарде долара, бележећи раст од четири процента на годишњем нивоу, према подацима објављеним на Конференцији УН-а за трговину и развој (УНЦТАД). У међувремену, САД су пале на друго место, јер су инвестиције страних држава у највећу економију на свету опали на 134 милијарде долара.
Инвестициони пејзаж се драматично променио од прошле године, када су САД привукле готово двоструко више од Кине. У 2019. години САД су имале прилив од 251 милијарду долара, док је Кина имала 140 милијарди долара.
Пандемија је подстакла велики заокрет у глобалној економији, јер су развијене земље чиниле највећи део глобалног пада. Приливи ка тим економијама драматично су опали за 69 процената. Само у Европи токови су опали за две трећине да би 2020. годину завршили са негативних четири милијарде долара.
Пад инвестиција у земљама у развоју био је око три пута мањи, те су пале за релативно умерених 12 процената. Осим Кине, негативну тенденцију поправила је још једна азијска сила. Прилив страног капитала у Индију порастао је 13 одсто у 2020. години, показује извештај УНЦТАД-а.
Ове године ће инвестиције вјероватно остати слабе због неизвесности око развоја пандемије коронавируса, упозорила је агенција. Иако су земље у развоју пребродиле олују прошле године, њихов учинак у 2021. години остаје „главна брига“, према речима Џејмса Жана, директора УНЦТАД-овог оделења за инвестиције.
„Ефекти пандемије на инвестиције ће се задржати“, рекао је Жан. „Инвеститори ће вероватно остати опрезни при улагању капитала у нова прекоморска производна средства.“
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Getty Images / theasis / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Кина
- САД
- инвестиције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пројекат гасовода „Северни ток 2“ има политичку компоненту, он не промовише енергетску безбедност Европе, али Европска комисија не може да забрани приватним компанијама да улажу у њега, саопштио је...
НИС очувао стабилност на тржишту и инвестирао више од 25 милијарди динара
Русија мора да смањи зависност од америчког финансијског система и долара, рекао је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков. Према његовом мишљењу, односи две земље су сада напетији него...
Управни одбор компаније „Гаспром“ поново је изабрао Алексеја Милера за председника управе компаније, наводи се у саопштењу компаније.
Извештај Стејт департмента Конгресу о гасоводу „Северни ток 2“ и накнадне санкције не представљају крај приче. Могле би уследити нове мере, изјавио је портпарол Стејт департмента Нед Прајс.
Администрација америчког председника, као и његовог претходника, противи се примени пројекта гасовода "Северни ток 2". Вашингтон сматра да санкције наметнуте против њега делују, рекао је портпарол Стејт департмента Нед...
Остале новости из рубрике »