BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Роскосмос“ започео пројекат орбиталне станице „Венера Д“, која би требала бити прва мисија Москве на Венеру од доба СССР-а

РТ: „Роскосмос“ започео пројекат орбиталне станице „Венера Д“, која би требала бити прва мисија Москве на Венеру од доба СССР-а
05.03.2021. год.


Русија је започела планирање изградње "Венера-Д", космичке летелице која ће бити прва коју ће Москва поласти на Венеру од совјетских времена. Првобитно планирана као заједничка операција са америчком НАСА-ом, сада ће вероватно бити једнострана.

У разговору за новинску агенцију ТАСС, научни директор Института за космичка истраживања Лев Зелени објаснио је да ће летелица први пут бити лансирана 2029. године ако све буде ишло по распореду.


„Технички дизајн пројекта је започео“, рекао је он након састанка Руске академије наука и руске космичке агенције "Роскосмос".


Планирано је да руски програм "Венера" укључи најмање три одвојене мисије, а прва је "Венера Д". Орбитална станица ће проучавати површину планете, атмосферу, унутрашњу структуру и околну плазму.

Потом следеће друга два путовања 2031. и 2034. године. Последње ће донети узорке атмосфере и могуће тла натраг на Земљу.


Прошлог септембра, "Роскосмос" је открио да ће мисија бити спроведена као „независни национални пројекат без опсежног учешћа међународне сарадње“, упркос почетној спремности да се придружи заједно са НАСА-ом.


Москва је последњи пут обавила опсежно истраживање о Венери током Совјетског Савеза, када је летелица "Венера 7" постала прва космичка летелица која је слетела на планету и пренела податке назад на Земљу.


Прошле године је шеф "Роскосмоса" Венеру назвао „руском планетом“, напомињући да је СССР направио најзначајније кораке у истраживању друге планете од Сунца.

"Наша земља је била прва и једина на Венери. Наша опрема је била тамо и спровела је истраживање. Генерално, то је живи пакао", рекао је Рогозин.

„Мисије на Венери део су владиног програма руског истраживања космоса за 2021-2030. годину"
 
Иако је за Москву приоритет, Венера је релативно ниско на листи за већину земаља које истражују космос. Иако сличне величине као Земља, има атмосферу од 97% угљен-диоксида и просечну температуру од 464 степени, што никако није погодно за живот.

Прошлог лета су научници са Универзитета Кардиф у Великој Британији објавили рад у којем се претпоставља да Венерини облаци могу бити насељени живим организмима. Истраживачи су у атмосфери планете пронашли гас фосфин, супстанцу која је на Земљи повезана са животом. Како ствари стоје, гас за сада остаје необјашњен.

Извор: Восток / РТ

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Wikipedia / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА