„Безобразлук и провокациија“: Руски политичари и стручњаци о инциденту са америчким разарачем
Руски политичари и стручњаци коментарисали су инцидент са америчким разарачем "Џон Мекејн", који је нарушио поморске границе земље. Назвали су инцидент политичком провокацијом и безобразлуком.
Раније је Министарство одбране известило да је разарач ушао у руске територијалне воде у заливу Петра Великог на два километра. Добивши упозорење од великог противподморничког брода Тихоокеанске флоте „Адмирала Виноградова“, одмах је прешао у неутралне воде. Касније је команда америчке Седме флоте објаснила маневар разарача као операцију „за обезбеђивање слободе пловидбе“. Америчка војска је такође саопштила да ове воде не сматра територијалним водама Русије, преносе РИА Новости.
Према мишљењу Елене Панине, члана Комитета Државне думе за међународне послове, америчке акције су покушај ескалације руско-америчких односа.
Приметила је да се таква акција Вашингтона одвија први пут у дужем временском периоду.
Бивши командант Тихоокеанске флоте, адмирал Виктор Федоров, сложио се са њеним речима.
"Ово је представљало грубо кршење међународног поморског права. Према њему, територијалне воде Русије одређују се линијом од западног до источног рта на удаљености од 12 миља од обале", рекао је Федоров за РИА Новости.
Објаснио је да су Американци направили такав прекршај јер ову линију не признају као границу територијалних вода Русије.
Бивши командант Црноморске флоте, адмирал Владимир Комоедов, у етеру радио станице НСН назвао је операцију америчког војног брода безобразлуком и позвао руско руководство да добро размисли о заштити граница земље.
Нагласио је да би, ако се донесе одлука о набијању у разарач, одговорност за то сносиле Сједињене Државе.
"Набијање је принудна мера против прекршиоца. Он је одговоран, у овом случају - Сједињене Америчке Државе", изјавио је адмирал.
Истовремено, како каже Комоедов, руска војска тешко да би предузела стварну акцију против прекршиоца. Објаснио је да бродови морнарице у ствари имају имунитет, будући да су територија друге државе.
"Концепт `историјских вода` прилично је сложен. У Конвенцији није дефинисан ни на који начин, никаквим посебним актима, о њима се говори успут. Државе саме постављају одређена ограничења", рекао је саговорник агенције.
Објаснио је да се према међународном праву залив може сматрати територијалним водама ако његов улаз није широк више од 24 наутичке миље.
„Али у историји Русија (залив Петра Великог) заиста га користи као територијално море, па зато свуда у нашим документима постоје информације да овај залив сматрамо нашим према руском законодавству, које то утврђује“, додао је експерт.
„А наш став заснован је на чињеници да таква међународна пракса постоји и да их утврђује наше законодавство“, нагласио је експерт.
- Извор
- Танјуг
- фото: © U.S. Navy / Petty Officer 3rd Class Aron Mon/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница украла лаптоп председнице...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант вазд
Бивши немачки канцелар, председник одбора директора "Росњефта" и шеф одбора акционара "Норд Стрим" АГ, Герхард Шредер, рекао је у интервјуу за Шпигл да је поновно уједињење Крима са Русијом...
Особине медијских игара у Србији
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући тачно месец дана...
Остале новости из рубрике »