Реципрочни одговор: Шта је довело до повлачења Русије са Уговора о отвореном небу
Русија је покренула процес повлачења из Уговора о отвореном небу. Споразум, који је Москва више пута називала важном мером за изградњу поверења и безбедности на планети, угрозила је администрација америчког председника Доналда Трампа.
И тако је руско Министарство спољних послова саопштило да нема више војне обавештајне активности на унутрашњој територији Русије. Москва затвара ваздушни простор. Званично обавештење објављено је на веб страници министарства.
Формално, Уговор о отвореном небу и даље је на снази, али је практично изгубио сваки смисао када су се САД једнострано повукле из њега прошлог новембра, зато што је Русија наводно прекршила одређене услове. Развила се парадоксална ситуација - да би земље НАТО-а, директни савезници Вашингтона, могле да наставе да лете изнад руске територије, док би постало немогуће прикупљати информације о америчким војним постројењима.
„Ми и даље гледамо кроз вас све што се догађа у Русији и не показујемо Русији ништа што се догађа у нашој земљи. То је корисно за нас. Мислим да ће ово бити став било које администрације америчког председника једноставно из разлога што Американци у свему покушавају да обезбеде своју једнострану предност“, сматра Константин Косачев, председник Комитета Савета РФ за међународна питања.
Према споразуму, прикупљене информације могу се делити само са странама овог уговора, али је наивно веровати да ће Велика Британија, Француска или Канада од пријатеља у Белој кући чувати нешто у тајности. Тако је небо постало отворено.
Москва је покушала да небо остави отвореним до последњег, али је затражила гаранције. Прво, тако да државе НАТО-а прикупљене информације не преносе Сједињим Америчким Државама, и друго, да не забране руским осматрачким авионима да лете изнад америчких војних база у Европи. А заправо, и у другом случају, није било могуће сложити се.
Након повлачења Русије из Уговора о отвореном небу, једини документ који осигурава глобалну нуклеарну безбедност и остаје у свету је СТАРТ 3. Али, његово трајање истиче за само три недеље - 4. фебруара.
- Извор
- Танјуг
- фото: © ТАСС / Марина Лысцева/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Део говора генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга на Европском колеџу у Брижу у Белгији
Председник Џо Бајден је извукао похвале од јастребова и оптужбе за лицемерје критичара након што је одобрио напад на Сирију, тврдећи да бомбардовањем инфраструктуре "милиције подржане од стране Ирана"...
Данас, када се приближавамо дану када ће Република Србска обиљежити Дан пробоја логораша из Јасеновца, треба подсјетити на предају Јасеновачке грађе од стране данас „највећег“ Србина с ове стране...
Глобална добротворна организација "Оксфам" оптужила је британску владу да продужава рат у Јемену дозволивши продају наоружања, омогућавајући тако Саудијској Арабији да дуже бомбардује циљеве у Јемену.
Бивши официр Кфора и новинар Кристијан Каш рекао је да се и данас јасно сећа догађаја када је у терористичком нападу на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама код Подујева,...
Остале новости из рубрике »