BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пресуда Момчилу Перишићу за шпијунажу 5. фебруара

Пресуда Момчилу Перишићу за шпијунажу 5. фебруара
21.01.2021. год.
У Вишем суду окончано изношење завршних речи у поступку против бившег начелника Генералштаба пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске Владана Влајковића


Шпијунска афера из 2002. године чији је главни актер, према наводима оптужнице београдског Вишег тужилаштва, некадашњи начелник Генералштаба и потпредседник Владе Србије Момчило Перишић, добиће свој судски епилог 5. фебруара. Пред судским већем Вишег суда, јуче је завршено изношење завршних речи странака у поступку против Перишића, пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске инжењера Владана Влајковића, па је изрицање пресуде заказано за почетак фебруара. Иако је цео доказни поступак био затворен за јавност, према незваничним информацијама, изрицање пресуде биће јавно, пише 
Политика.


Престонички Виши суд водио је поступак против Перишића због оптужби да је америчком дипломати Џону Нејбору предао поверљива документа, а против пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске инжењера Владана Влајковића јер су тадашњем начелнику Генералштаба дали поменуте списе.

Случај „Перишић” отворен је његовим хапшењем 14. марта 2002. године. Тадашњег потпредседника Владе Србије ухапсили су припадници Војне контраобавештајне службе у једном мотелу на периферији Београда, под сумњом да је „одавао поверљиве информације америчком дипломати Џону Нејбору”.

Поступак за шпијунску аферу покренуло је некадашње војно правосуђе још марта 2002, а суђење пред тадашњим војним судом почело је 2004. Већ наредне године је прекинуто због Перишићевог одласка у Хашки трибунал, где му је суђено за ратне злочине.

С обзиром на то је трибунал донео ослобађајућу пресуду, Перишић се 2013. вратио у Београд, а поступак за шпијунажу поново је активиран 2014. За кривично дело које се Перишићу ставља на терет предвиђена је казна од три до 15 година затвора.

Сем непотпуних делова оптужнице против окривљених, све друго из овог процеса за јавност је тајна. Јер, на самом почетку поновног поступка у фебруару 2016., поступајући судија Наташа Албијанић донела је одлуку да процес затвори за јавност. Председница судског већа тада је прочитала дописе Генералштаба и Министарства одбране у којем се наводи да је њихов став да са одређених списа не треба скинути ознаку тајности и да њихов садржај не треба откривати јавности.

Перишић је у више наврата негирао кривицу у случају одавања поверљивих информација.

– Шта је Нејбор имао у торби – не знам. Њега сам упознао као потпредседник владе и често смо разговарали о војној сарадњи и уласку наше земље у Партнерство за мир. Није тачно да смо били на вечери, него сам у мотел „Шарић” свратио на пиће после трчања. А, чак и да сам дао нешто Нејбору, а нисам, то није ништа у односу на оно што је садашња власт предала Хагу – рекао је Перишић након хапшења.

Случај „Перишић” у то време био је повод за нови сукоб између тадашњег председника СРЈ Војислава Коштунице и премијера Зорана Ђинђића. Након хапшења Перишића, премијер Србије је од председника Југославије тражио да, због незаконитог праћења и хапшења члана Владе Србије смени Ацу Томића, тадашњег начелника Управе безбедности, односно шефа војне тајне службе, тадашње ВБА.

Мирослава Дерикоњић, Политика


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Снимак екрана/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу

Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности


Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА