BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Хапшење Асанжа показује да је Морено имовина Ције, претварајући Еквадор у вазала - бивши мистар спољних послова

РТ: Хапшење Асанжа показује да је Морено имовина Ције, претварајући Еквадор у вазала - бивши мистар спољних послова
22.04.2019. год.


Извор: Восток / РТ

Одлука еквадорске владе да се укине азил Џулијану Асанжу је "дивљаштво" и тешко је нарушило дигнитет земље, која је попустила САД-у као да је њен "вазал", изјавио је за РТ бивши министар спољних послова Рикардо Патино.

Бивши званичник, који је гласни присталица оснивача Викиликса, верује да је хапшење Асанжа значајно наштетило имиџу Еквадора, његовом Уставу, као и међународном праву у целини.

“Ово је удар на достојанство наше земље, то је безакоње - дозволити британској полицији да уђе у нашу амбасаду и ухапси особу којој смо дали азил. Према нашем Уставу и међународним споразумима забрањено је његово изручивање”, рекао је Патино за РТ. 

Осим тога, он је рекао да Асанж још увек има држављанство Еквадора (тренутно "суспендовано" од стране владе). Закони земље изричито забрањују предају својих грађана да буду прогоњени по страним законима, истакао је Патино. Број кршења је "дивљаштво са правног становишта", каже Патино, додајући да је јасно да се председник земље Лењин Морено предао САД-у "као вазал".


Патино је потом оптужио садашњег председника да је марионета Ције, чији је задатак био да уништи насљеђе његових социјалистичких претходника.



„Све што Морено чини је покушај да се потпуно уништи оно што смо изградили. Несумњиво, то је планирано и планирано је са учешћем Ције. Он није довољно паметан да смисли нешто слично, па је то урадила америчка амбасада”, тврди Патино, додајући да представник Ције посећују председничке и владине састанке, говорећи руководству Еквадора шта да ради.

Ова снажна анти-владина реторика већ је ставил Патина у врућу воду. Био је приморан да напусти земљу јер је истрага о његовим активностима покренута почетком ове недеље. Бивши званичник оптужен је за антивладине активности и повезаност са шведским програмером Ола Бинијем. Потоњи је ухапшен прошле седмице у Еквадору због сумњи да је "хаковао" за Викиликс.

Сам Патино каже да је прогон директан резултат његове критике Моренове владе.

"Оптужен сам да сам одржао говор на састанку наших политичких организација", рекао је бивши министар.

"Позвао сам наше присталице да прате људе, изађу на улице, уђу у државне институције и осуде катастрофалну економску и социјалну политику владе Лењина Морена у Еквадору. Због тога, због неслагања, јер сам одржао говор на састанку, они су хтели да ме ухапсе.”, додао је Патино.

Азил Асанжу је укинут прошле недеље, након што је Морено оптужио новинара да шпијунира његову породицу. Викиликс је негирао те тврдње, рекавши да Морено тражи личну освету због недавно објављених оптужби за корупцију против њега. Асанж је извучен из еквадорске амбасаде у Лондону, где је живео седам година и сада се суочава са потенцијалном екстрадицијом у САД, где је оптужен за хаковање рачунара Министарства одбране са Челзи Менингом.


  • Извор
  • Џулијан Асанж и Рикардо Патино у амбасади Еквадора у Лондону 16. јуна 2013. године, фото: © Reuters / Chris Helgren / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА