BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како је Русија 1995. године за длаку избегла да започне нуклеарни рат

Како је Русија 1995. године за длаку избегла да започне нуклеарни рат
17.10.2020. год.


Инцидент са норвешком метеоролошком ракетом остао је све до данас једини случај када је руски председник активириао свој нукларни коферчић.

Двадесет петог јануара 1995. године свету је озбиљно запретио судњи дан. Руска Федерација спремала се да нанесе нуклеарни удар Сједињеним Државама. Покушали смо да откријемо како је дошло до тога да се две земље које су иза себе оставиле Хладни рат и управо нормализовале међусобне односе нађу на ивици узајамног уништења?

Почетак рата?

Кризу је, иначе, проузроковала најобичнија норвешка метеоролошка ракета. Њено лансирање са малог острва Анеј у седам сати ујутру по локалном времену (у 10 сати по московском) у правцу Шпицбергена изазвало је пометњу у Русији, пише 
Russia beyond. 


Опремљена научном апаратуром за проучавање северне светлости, Black Brant XII по величини је подсећала на америчке балистичке ракете Trident D-5 које су носиле нуклеарно пуњење и биле намењене за лансирање са подморница. Поред тога ракета је летела путањом којом би, како су сматрали у Министарству одбране Русије, имале америчке ракете у случају нуклеарног рата.

Black Brant XII

У децембру 1994. године Норвешка је обавестила 28 држава, укључујући и Русију о планираном лансирању, али не наводећи тачан датум, већ само период од 15. јануара до 10. фебруара идуће године. Из бирократских разлога информација није стигла до руског Система за рано упозорење на ракетни напад који је и подигао узбуну.

Одлучујући тренуци

У Кремљу је на ванредни састанак сазвано највише политичко и војно руководство земље. Активирана су три терминала за управљање стратешким ракетним снагама, такозвани нуклеарни коферчићи, код министра одбране Павла Грачова, начелника Генералштаба Павла Колесњикова и председника Руске Федерације Бориса Јељцина (у својству врховног команданта).

Војска је сматрала да је усамљена ракета могла да буде лансирана ради стварања електромагнетног импулса који би онеспособио руске радаре и системе за везу. А после тога могао се очекивати масивни удар.

Током неколико напетих минута колико су руководиоци пратили лет ракете одлучивало се да ли ће Русија извршити нуклеарни удар на Сједињене Америчке Државе. Данас се мало зна о томе шта је тада Јељцин рекао и да су то могли бити најопаснији тренуци у целокупној историји нуклеарне епохе, 
писао је три године после инцидента новинар америчког гласила Washington Post Дејвид Хофман: „Они недвосмислено стављају до знања да је систем нуклеарне борбене готовости из времена Хладног рата и даље активан, као и колико катастрофалне могу да буду његове последице, без обзира на то што је непријатељство међу великим силама окончано”.

Председник Руске Федерације Борис Јељцин и министар одбране Павел Грачов

Ситуација се смирила тек пошто је постало јасно да је ракета отишла у правцу Шпицбергена (у близини којег је и пала у океан). Нуклеарни коферчићи били су деактивирани.

За инцидент са довођењем Стратешких нуклеарних снага Русије у стање борбене готовости ускоро је сазнао цео свет, збунивши војно руководство Сједињених Држава. Када су се после четири године Норвежани поново спремали да лансирају Black Brant XII и то саопштили руском Министарству спољних послова, Американци су и поред тога својим каналима додатно упозорили сва кључна војна надлештва Русије. Стога је овога пута све прошло без непријатних изненађења.

Борис Јегоров, Russia beyond 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о...


Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација...

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила


Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне...

Izborna kampanja koja je u svom finišu, manifestuje svoje uticaje na najneverovatnije načine.  


На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА