BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Изложба Ксеније Симонове у Београду: Волим ову земљу и њене невероватне људе

Изложба Ксеније Симонове у Београду: Волим ову земљу и њене невероватне људе
16.02.2017. год.


Уметница Ксенија Симонова, која помоћу песка прави уметничка дела - анимиране филмове, посетиће следеће седмице Србију. Симонова је наступала у преко 40 земаља света, а до сада је направила неколико стотина анимација од песка.

Крајем 2016. године Ксенија Симонова представила је анимацију "Живела Србија!", која је преко интернета имала фантастичан успех.

Ксенија је у више наврата  у интервјуима говорила да су Срби велики народ, бескрајно талентовани, добри и флексибилни, а идеја о стварању овог рада, каже Ксенија, дошла је одавно.

Управо због "пешчане приче" "Живела Србија", Ксенија ће посетити Србију. Питали смо Ксенију одакле потиче љубав према Србији и лепе речи које према њој стално упућује.



Ксенија Симонова: Пешчана прича "Живела Србија" говори о животу велике земље која чува своју веру, поштује претке и која је способна да се радује и пева упркос проблемима са којима се суочава. Анимацију сам направила после путовања по градовима и посетама манастирима Србије. Волим ову земљу и њене невероватне људе!

Љубав Ксеније према Србији је почела у детињству, и то са филмовима Емира Кустурице, којег сматра највећим генијем 20. и 21. века. Многе "пешчане приче" Ксенија је такође створила под утицајем србског редитеља. Једна пешчана слика посвећена је њему и назива се "Хвала Емире!"

Након завршетка рада на анимацији "Живела, Србија," Ксенија је направилаа низ појединачних пешчаних слика и увезавши их у једну целину назвала "Моја Србија". Анимација је комбинација различитих стилова - реализма, где је Ксенија приказала специфичне пејзаже, одређена места која је посетила током њеног путовања у Србију - градова и манастира. Такође и надреализма, којим је Ксенија створила већину њених дела. Надреализмом приказује варијацију на тему стварних догађаја у историји Србије или оживљава слике фантазије, рођене у машти уметнице током посете Србији.

Посебност изложбе је то што од "живе" слике на екрану,  гледалац види, како се надовезује следећа, као и наставак приче, а њен наставак у већини случајева је неочекиван и непредвидив. Понекад једна слика постаје кроз транзицију у реалном времену те улази у другу и чини је видљивом на екрану.

Ксенија Симонова: Најомиљеније су ми две српске песме - " Тамо далеко "- песма из Првог светског рата, и "Ђурђевдан" ("Дан Светог Ђорђа") - песма из Другог светског рата, која говори о љубави,  која не може да сломи затвореника у концентрационим логорима, најужаснијим догађајима. Ову песму много волим, и она је у филму Емира Кустурице "Дом за вешање", али на ромском језику. Постоје и на пољском, па чак и на арапском! Али на србској верзији, она говори о Србији, као и њеној историји. Сва се најежим. Срби су вероватно једини братски народ за нас и нико у Европи, осим њих, није прошао тако ужасне и крваве путеве... Живела Србија! "

Изложба Ксеније Симонове у Београду ће трајати од 20. фебруара до 02. марта 2017. године, а свечано отварање уз присуство Симонове ће бити одржано 25. фебруара с почетком у 18:00 часова у галерији „Прогрес“.

У недељу 26.2.2017. у 12:00, Ксенија Симонова ће наступити у малој сцени Народног позоришта. Изложбу ће увеличати и музички програм Иване Жигон и хор „Косовски божури“, као и Хор слависта.

Вања Савићевић

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА