BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Далеко од очију обичних смртника: Строго чуване совјетске тајне

Далеко од очију обичних смртника: Строго чуване совјетске тајне
17.09.2017. год.


Сазнајте више о совјетским научноистраживачким центрима за нуклеарно и биолошко оружје, подземним базама ратне морнарице, моћним радарима и првом совјетском хадронском колајдеру. Издање Russia Beyond вам представља највеће тајне Совјетског Савеза.  

 


Совјетски Савез је током 1980-их започео изградњу великог хадронског колајдера у научном центру „Протвино” у Московској области. На дубини од 60 метара конструисан је тунел у облику прстена дугачак 21 километар. Када се СССР распао истраживања су обустављена, али научници и даље воде рачуна о колајдеру надајући се да ће пројекат поново заживети.

 

Лабораторија за истраживање јоносфере под називом Мултифункционални систем СУРА налази се у Нижегородској области. Првобитно је служила у војне сврхе – овде су проучаване нове методе климатског оружја све док 1977. године Организација уједињених нација није забранила таква истраживања. Од тада се СУРА користи само за проучавање јоносфере.

Напуштени ракетни комплекс „Двина” налази се на подручју данашње Летоније. Добио је име по Западној Двини, највећој летонској реци. Комплекс је имао четири силоса за лансирање балистичких ракета R-12 које су могле да погађају мету на удаљености од 300 до 3500 километара.

Совјетски вирусолошки центар у војном насељу Загорск-6 у Сергијевом Посаду (Московска област) познат је по проучавању бактериолошког оружја. Када је 1959. године група посланика из Индије донела у Совјетски Савез велике богиње, научници су то искористили и направили ново бактериолошко оружје „Индија-1”. Бактеријску културу су сместили у Загорск-6, који и данас има статус затвореног насеља.

Кућа академика Андреја Сахарова који је пројектовао прву совјетску атомску бомбу.

У граду који се звао Арзамас-16 стварано је совјетско нуклеарно оружје. Град је дуго био затворен, па радници и чланови њихових породица нису смели да га напусте. Данас се овај град зове Саров и у њему се још увек врше истраживања нуклеарног оружја.

У тајној подземној бази „Објекат 825 ГТС” у граду Балаклава на Криму совјетске подморнице су увек држане у приправности за нуклеарни напад. У овај велики комплекс могло је да стане 14 подморница. Данас је претворен у музеј и отворен за јавност.

Тајни град Свердловск-45 основан је у близини локалног постројења за обогаћивање уранијума. Био је мета страних обавештајних служби. Близу града је оборен чувени пилот Френсис Пауерс у шпијунском авиону U-2. Некадашњи Свердловск-45 данас се зове Лесној и још увек има статус затвореног града.

Радари „Дњепар-М” и „Дњестар-М” налазили су се у затвореном граду Скрунда-1 у западној Летонији. Они су покривали читаву западну Европу и могли су да детектују свако лансирање балистичке ракете на том подручју. Деведесетих година Скрунда-1 је напуштена и данас личи на град духова.

Тајни резервни центар за управљање совјетском ратном морнарицом „Објекат-221” или „Нора” („рупа”) налазио се у близини Севастопоља на Криму. Овај огромни комплекс био је заштићен од нуклеарног напада. Из њега се могло управљати читавом Црноморском флотом.

Фотографија из слободних извора.

Због пресушивања Аралског језера острво Возрожденије је пре неколико година постало део копна. У совјетско доба овде је тестирано бактериолошко оружје. На острву су се налазиле јединице ратне морнарице и ваздухопловства, као и научни центри. Детаљи њиховог рада још увек су под печатом државне тајне.

Борис Јегоров,
Russia beyond



  • Извор
  • фото: Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Многобројне обавезе, као што је посао, брига о породици, одржавање пријатељстава већини особа одузимају много времена, па они често требају помоћ. Зато су ту ситнице, као што су геџети...

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата. ...


Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

У периоду ренесансе, који је обиловао културним и друштвеним п


Електрични алати су неизоставни део сваке мајсторске радионице, пружајући не само ефикасност, већ и олакшавајући многе радне процесе. Са све већим напретком технологије, постали су све софистициранији и прилагођени...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА