BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 24.02.

25.02.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 23.02. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећае



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 24
.02


Преглед напада на ЛНР

Кијевске снаге седам пута напале територију ДНР - Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата седам пута напале територију ДНР. Под ватром украјинских снага нашла су се три насељена места Републике.



Кијевске снаге напале су санитет који је превозио рањеног војника ДНР недалеко од Докучаевска. Том приликом погинуле су три особе, медицински радник, возач и рањени војник.

Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана пет пута напале позиције Народне милиције у подручју Первомајска, као и насеља Фрунзе, Нижње Лозовое,Калиновка и Логвиново.



ЛНР: Припадници „Десног сектора“ дошли у Мараково - 
У место Макарово у околини Сатанично-Луганског рејона дошла је јединица екстремистичке украјинске организације „Десни сектор“, саопштио је портпарол Народне милиције Луганске Народне Републике Андреј Марочко.

Како је оценио, гранатирање територије Републике би због тога могло да буде појачано са те стране у наредном периоду.

„Ситуација у зони милиције ЛНР и даље је напета, будући да је стигла јединица од додатних 50 људи“, рекао је Марочко.

Он је додао и да кијевске снаге спроводе прегруписавање јединица, као и премештање забрањеног тешког наоружања у близини места Светлодарскоје, где су примећене хаубице Д-30 калибра 122 милиметара, док су у близини места Троицког примећена два камиона са муницијом и пет оклопних возила БМП-1.

Истовремено, Народна милиција Луганске Народне Републике строго се придржава Минског споразума, наглашава Марочко.

Снимак мајора Дејана Берића синоћњих борби


Преглед политичко-економских и других вести за 24
.02.

 

Москва: Верујемо да Срби имају другачије мишљење од Џонсона по питању насилног мењања граница - Запослени у руској амбасади у Лондону су одговорили на чланак британског министра спољних послова Бориса Џонсона о "илегалној анексији Крима". На сајту дипломатске мисије појавила се одговарајућа изјава.


У свом тексту, "Анексија Крима, четири године касније", објављеном на сајту британске владе, Џонсон позива да се наставе санкције према Москви, "док територија Крима буде под контролом Кремља, а такође док не буде поштован споразум из Минска".

Реакција руске дипломатске мисије уследила је дан касније.

"Жалосно је што овај чланак не помиње четврту годишњицу државног удара у Кијеву, који је подржао Запад, а посебно Уједињено Краљевство, током којег је Устав Украјине био озбиљно прекршен, као и споразуми између председника Јануковича и опозиције, посредством Немачке, Француске и Пољске", наводи се у саопштењу.

Подсетимо, јуче је министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон саопштио да је Крим "прва насилна промена граница у Европи после 1945. године".

 

О референдуму

Прва теза је била изјава министра о "фиктивном референдуму" на Криму. "Дозволите да Вас подсетимо да је право народа на самоопределење садржано у Повељи УН-а, Међународном пакту о грађанским и политичким правима из 1966. године, као и у Декларацији о принципима међународног права 1970. године", наводи амбасада Русије у Лондону. Такође је наглашено да је воља народа главни критеријум демократског процеса.

"Што се тиче британског 
искуства , Брегзита, Фокландских острва, Гибралтара или Шкотске, у том погледу је веома индикативно" - додаје се у саопштењу амбасаде Русије.

О промени граница

Друга ствар. Биле су речи британског министра о "првој насилној промени граница од 1945. године у Европи". Верујемо да србски народ има другачије мишљење о овом питању", саопштили су дипломатски представници Русије.

"1999. године, 78 дана бомбардовања територије Југославије заправо ју је уништило као државу, те је силом (без референдума) Косово одвојено од Србије".

О обећањима

Трећа ствар је изјава да је Русија прекршила обавезу да поштује украјинске границе утврђене Будипештанским меморандум из 1994. године. "Прво, дезинтеграција Украјине, њеног територијалног интегритета је резултат унутрашњих процеса и демократског решења Кримског становништва. Друго, у Будимпешти се Украјина обавезала да ће се борити против агресивног национализма и шовинизма. То обећање је очигледно прекршено, а такође, нисмо видели никакву посебну реакцију Велике Британије, која је и даље један од гаранта Будимпештанског меморандума", наводи се у саопштењу.

О Минским споразумима

Руска амбасада такође је подсетила Џонсона да су стране у Минским споразумима - Кијев, Доњецк и Луганск, и да они имају одговорност за реализацију.

"Верујемо да су британске власти коначно промениле свој однос према ономе што се дешава у Украјини. У супротном, сталне оптужбе против Русије ће наставити да подстичу политику Кијева, свакако осуђену на пропаст", резимира амбасада Русије.


„У праву је Кучма, Украјина је у Минхену остала у запећку“ - Западне земље не интересује Украјина, оне ту земљу користе због вршења притиска на Русију, изјавио је руски сенатор Алексеј Пушков.

Како је написао на свом налогу на Твитеру, представник Кијева на преговорима за Донбас у Минску Леонид Кучма је у праву – Украјина је на Минхенској конференцији о безбедности остала у запећку.

„У праву је Кучма, Украјина је у Минхену остала у запећку. Запад не интересује Украјина“, навео је Пушков.

Претходно је Кучма рекао и да Украјина никада није била пуноправна држава, као и да је тренутна ситуација ужасна.

Он је навео и да је за ту ситуацију крива елита, као и да је сада све подређено предстојећим председничким изборима, а да се нико не пита како живи народ и у каквом је стању економија земље.

Москва: Порошенко потврдио план Кијева да конфликт у региону реши војним путем - Усвајањем закона о реинтеграцији Донбаса, који је данас ступио на снагу, украјински председник Петро Порошенко је потврдио план Кијева да конфликт у региону реши војним путем, саопштено је из Министарства спољних послова Русије.

Како се наводи, тим документом Кијев је законски омогућио коришћење војне силе против становништва југоисточне Украјине.

„Практична примена закона прети да изазове нову ескалацију оружаних сукоба у Донбасу, стога позивамо Запад да изврши притисак на Кијев како би био спречен погубни сценарио са непредвидивим последицама“, наводи руски спољнополитички ресор.

Нешто раније је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров оценио да је у питању „одвратан закон који не само да дозвољава, већ предвиђа могућност војног решавања сукоба на југоистоку Украјине“.

Порошенко је током заседања војног кабинета 20. фебруара 2018. године потписао Закон о реинтеграцији Донбаса, који даје председнику право да искористи оружане снаге у миру "ради заштите суверенитета" и који легитимизује употребу војске без објаве рата.

Мнучин: Радимо на новим санкцијама против Русије - Министарство финансија САД ће у наредних неколико седмица објавити нови пакет санкција против Русије, рекао је ресорни министар Стивен Мнучин. 

„Радимо на санкцијама против Русије. Уверавам вас да је то у процесу. Поново ћу током наредних неколико недеља бити овде (у Белој кући) и поново ћемо разговарати тим поводом“, рекао је Мнучин.  

Према његовим речима, Министарство финансија САД активно сарађује с ФБИ на припреми новог пакета санкција против руских грађана. 

Москва: ЕУ затвара очи пред правима Руса у Украјини и балтичким земљама - Представници руске делегације у Парламентарној скупштини ОЕБС-а, коју предводи потпредседник Државне думе Русије Петар Толстој, разговарали су с врховним комесаром ОЕБС-а за питања националних мањина Ламбертом Занијером о нарушавању права Руса у Украјини и балтичким земљама.

„Током последњих 20 година, проблеми у вези с Русима у балтичким земљама били су изван пажње европских организација. У сваком случају, на то су успешно затварали очи“, рекао је током састанка Толстој. 

Он је додао да је недопустиво штитити права, на пример, само Мађара, и не обраћати пажњу на 15 милиона Руса који ће имати штете од усвајања украјинског закона о образовању. „Желим да подсетим да се и грађански рат у Украјини разгорео управо због питања о језику“, додао је Толстој.

Занијер је саопштио да је крајње узнемирен због овог закона и упутио писма Министарству образовања Украјине и Државну телевизијску компанију, јер је таква политика одузела националним мањинама могућност да имају чак и посебне програме на својим матерњим језицима.

„Јуче сам био у Стразбуру и разговарао о тим питањима у Савету Европе, укључујући и Венецијанску комисију. Обећали су ми подршку и знам да ће и Савет Европе и Венецијанска комисија и даље радити на овим питањима“, навео је Занијер.

Врховни комесар се дотакао и теме нарушавања права националних мањина у балтичким земљама. Он је навео да је забринут због дискриминисања руског језика у летонским законима, као и у закону о учесницима у Другом светском рату који у ту категорију убраја и чланове летонског СС легиона.

„На срећу, врховни комесар одлично разуме да у усвајању закона о образовању у Украјини постоји политичка подлога, и да је она важнија од свега осталог. Према Занијеровим речима, током његове посете Украјини покушали су да му објасне разлоге за усвајање овог закона: наводно Русија води рат против Украјине, а Руси у Украјини морају да науче језик да би доказали да су Украјинци. Због чега би Руси морали да доказују да су Украјинци није сасвим јасно. Већ сама ова тврдња је дискриминаторна према једној трећини украјинског друштва“, рекао је Толстој.

 Украјинa - из минута у минут -

   ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА