BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 26.05.

27.05.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 26.05. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 26
.05



У Доњецку оповргли саопштења Кијева о заузимању села код Доњецка Оперативна команда Доњецке Народне Републике одбацује саопштења кијевских снага о преузимању контроле над насељем Петровское јужно од Доњецка.

"Само желим да кажем да је само Петровское било и јесте под нашом контролом", - рекао је заменик команданта Оперативне команде ДНР Едуард Басурин.

Он је подсетио да је подручје села Петровское тренутно демилитаризована зона и да би се стационирање трупа било које стране сматрало кршењем споразума.



Према његовим речима, Оружане снаге "не крију чак ни од посматрача ОЕБС-а да побољшавају своје положаје".

"Инжењеријски радови у овој области се обављају под ватром украјинске артиљерије, систематски се гранатирају домови и цивилна инфраструктура у насељима Петровское, Викторовка и Телманово", рекао је Едуард Басурин.


Кијевске снаге 16 пута напале територију ДНР Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 16 пута напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашло се 10 насељених места Републике.  Поново је напднута околина Горловке, а прилком напада је оштећено неколико кућа.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана два пута напале позиције Народне милиције у подручју насеља Логвиново и Калиново.

Украјинска војска током претходне ноћи поново је напала околину Горловке. Том приликом оштећена је једна кућа.

Преглед напада на ЛНР

Гранатирање рејона Светлогардоске дуге - поглед из дрона



 

 

Преглед политичко-економских и других вести за 26.05.

  

Путин посаветовао Запад да не прелази „црвену линију“ у односима са Русијом Руски председник Владимир Путин позвао је током Санкт-петербуршког форума западне земље да не прелазе "црвену линију" у односима са руском страном.

Председник Путин је приметио да се интереси Москве морају поштовати и изразио бојазан од ширења Северноатлантског савеза, јер може представљати претњу Русији.


"Не само да се НАТО приближава нашим границама, него имамо и сумњу да ће сутра тамо бити укључена и Украјина, и да ће тамо бити постављени радари и системи ракетне одбране", рекао је председник.


Поред тога, Путин је позвао "да се не прелази граница".


"Па, постоје неке границе, знате, црвена линија се не може прећи. Односите се са поштовањем према нашим интересима", додао је он.

Поред тога, руски лидер се присетио улоге Запада у државном удару у Украјини. Председник је упитао зашто су западне земље допринеле промени власти у земљи силом, када је свеједно тамо "прозападна политика," у лицу Виктора Јушченка и Јулије Тимошенко.

Подсетимо, у Украјини је 22. фебруара 2014. године дошло до промене власти државним ударом. Након тога, Кијев је објавио своју намеру да се интегрише у НАТО и Европску Унију. Међутим, обе организације сумњају у спремност Украјине да им се придружи.


Мађарска: Украјина представља опасност за своје суседе Мађарска влада је током састанка одобрила меморандум упућен НАТО-у и савезничким лидерима, позивајући на преиспитивање политике Алијансе према Украјини, пренела је "Украијнска правда", која је имала увид у документ.

У меморандуму се посебно примећује да се "реформа у Украјину није успела". Мађарска влада истиче да Кијев није постигао успех "упркос незапамћеном нивоу политичке подршке и финансијске помоћи". У документу се такође наводи да Украјина "представља опасност за своје суседе".
"Украјинска држава је ослабљена до те мере да сада није у могућности да обавља своје основне обавезе, укључујући осигурање владавине права и спровођења ефикасне економске, социјалне и политичке контроле", истиче се у меморандуму.

Полазећи од тога, Будимпешта је предложила ревизију подршке коју Алијанса даје Кијеву.


"Да би се одржала стабилност у региону, на источној граници савеза, НАТО мора да прилагоди своју политику према Украјини у овим новим околностима" - каже се у документу.

Посебно незадовољство Мађарске изазвано је новим законским нормама о језику у Украјини. Као што је раније саопштено, предлаже се укидање украјинских националних мањина повезаних са земљама чланицама НАТО-а.

Напетости у односима две земље настале су у позадини дискусија о украјинском закону о образовању, који између осталог знатно смањује могућност учења на другим језицима.

У владама неколико земаља, укључујући Мађарску и Румунију, саопштено је да нова регулатива крши права националних мањина у Украјини. У Русији се такође сматра да је закон о образовању супротан уставу и међународним обавезама украјинске државе.

Министарство одбране нашло „рукопис СБУ“ у извештају „Белингкета“ о катастрофи малезијског авиона Министарство одбране Русије демантовало је тврдње „Белингкета“ о наводној умешаности руских војника у удес малезијског „боинга“ изнад Украјине 2014. године.
„Министарство одбране Русије упознало се с новим спиновањем британских псеудо-истражитеља из ’Белингкета‘ и њима блиског руског либералног опозиционара-политиколога о наводној умешаности руских војника у катастрофу малезијског ’боинга‘ на небу изнад Украјине 2014. године“, саопштило је Министарство. 

„Привлачи пажњу чињеница да су све измишљотине ’истражитеља‘, које поражавају својом глупошћу, засноване на старој лажној информацији с имитацијом радарског пресретања разговора неидентификованих особа, коју је још 18. јула 2014. године (дан након катастрофе) објавила Служба за безбедност Украјине“, наведено је у саопштењу. 

Министарство је нагласило да су официри који се спомињу у тексту „Белингкета“ одавно удаљени из службе, а да Министарство нема податке о томе чиме се они баве.

„Неуверљиви су и остали наводни ’докази‘ псеудо-истражитеља. Пре свега, то се тиче ’података‘ о некаквој ’телефонској бази‘ угашене интернет-продавнице о испоруци ’маски за бег‘ у седиште Државне обавештајне управе Русије. У таквим ’доказима‘ чак и неко ко није стручњак без тешкоћа ће препознати оперативни потпис и убоги интелект представника Службе за безбедност Украјине“, навело је Министарство. 

Руски војни ресор је, такође, упоредио гласне оптужбе које се могу чути ових дана са сличним нападима на рачун Русије уочи прошлих Зимских олимпијских игара у Јужној Кореји. 

„Циљеви аутора овог координисаног пропагандног труда леже далеко изван граница потраге за истином и помоћи рођацима путника малезијског ’боинга‘ МХ17, који су погинули на територији Украјине. Све то изазива основану недоумицу због дејстава холандских правосудних органа, који не само што овакве лажне информације посматрају као фактичку основу за истрагу, него су и посредно ангажовани у антируској хистерији“, додало је Министарство одбране.

Међународна истражна група представила је у четвртак, 24. маја, резултате истраге о инциденту, према којима је „боинг“ наводно оборен из ракетног система „бук“ који је припадао 53. Ракетној бригади Оружаних снага Русије из Курска. Москва категорички негира те оптужбе. 

Раније је Министарство одбране скренуло пажњу на то да су закључци истражне групе засновани пре свега на подацима са друштвених мрежа, а да су сведочења очевидаца и подаци руске стране игнорисани. 

Путин: Без поверења, осим елемента силе у међународним пословима ништа неће остати Говорећи о америчким санкцијама, председник Русије Владимир Путин изјавио је да је неопходно договарати се са САД о јединственим правилима понашања.

„Управо то разара постојећи светски поредак. С америчким партнерима морамо да се договарамо о некаквим јединственим правилима понашања. То је изузетно важно, због тога што је управо то оно што је у основи нашег данашњег разговора - поверење. Њега или има или нема, а ако га нема, онда ништа добро не може да се добије. Тада, заиста, као што сам говорио, осим елемента силе у међународним пословима ништа неће остати, а то, на крају крајева, може да доведе до трагедије“, рекао је Путин . 
„Господин Трамп је предложио да се одржи посебан састанак, али то за сада не успевамо, има много нових проблема. Спремни смо, међутим, на то да водимо овај дијалог, који треба да буде садржајан. Мислим да је он одавно сазрео“, рекао је Путин током дискусије. 

Захарова: САД још нису доставиле снимке са сателита непосредно након пада малезијског авиона Сједињене Америчке Државе још нису доставиле снимке са сателита, за које су навеле да их имају још непосредно након пада малезијског „боинга“ на истоку Украјине 2014. године, изјавила је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова.

У коментару објављеном на сајту Министарства Захарова је скренула пажњу и на одбијање холандске стране да „да оцену кључне околности која је довела до трагедије — саме чињенице да украјинске власти нису затвориле ваздушни простор за цивилне летове изнад зоне унутрашњег сукоба, као и одсуства захтева Кијеву да преда радарске податке и информације о дејствима диспечерских служби“. 

„У овом тренутку Главно тужилаштво Руске Федерације разматра још два захтева за указивање правне помоћи. Чињеница да је Заједничка истражна група објавила резултате кривичне истраге и оптужила Русију да је умешана у удес авиона МХ17, не сачекавши нашу реакцију на њих, сведочи о томе да истрага не жели озбиљно да разматра материјале које је доставила Руска Федерација и само поново потврђује закључак о примарној идеолошкој задатости потраге за кривцима“, изјавила је Захарова.

ММФ: Неопходно преиспитати ситуацију која је настала услед санкција Русији Шефи Међународног монетарног фонда Кристин Лагард изјавила је да је неопходно преиспитати ситуацију која је настала услед санкција Русији.

Наступајући на пленарној седници Међународног економског форума у Санкт Петербургу, Лагардова је говорила о санкцијама Ирану и приметила да је дошло време да се преиспита санкциони режим у целини.

„Што се тиче санкција које су примењиване против руских физичких лица, није јасно да ли су оне усмерене непосредно против њих, против имовине њихових компанија, против њихових компанија или неких холдинга, или против неке велике територије које су у саставу њихове корпоративне империје. То је реалан проблем поверења које не постоји, а то треба решавати“, рекла је Кристин Лагард. 
Америчке власти су у више наврата продужавале и проширивале санкције против Русије. У априлу су на црни списак унета имена 24 човека, међу којима су бизнисмени и чиновници, као и 14 компанија. 

Макрон: Француска жели да Русија остане у саставу Савета Европе Француска жели да Русија остане у саставу Савета Европе, изјавио је француски председник Емануел Макрон.

„Желео бих да Русија остане у оквирима Савета Европе. Желим да по многим питањима - економским, социјалним и одбрамбеним - наш стратешки дијалог добије нову динамику“, рекао је Макрон на пленарном заседању петербуршког Mеђународног економског форума. 

Руским посланицима су 2014. и 2015. године одузели низ права у Парламентарној скупштини Савета Европе због њеног става према Криму. Москва је у више наврата предлагала начине да се изађе из ове кризе, укључујући идеју да се не допушта увођење санкција националним делегацијама. Парламентарна скупштина Савета Европе досад није одреаговала на овај предлог.

Крајем јуна прошле године сукоб Москве и Стразбура додатно се заоштрио. Москва је замрзла део исплата буџету Савета Европе 2017. године. Без обзира на обустављање исплата, руска страна је наставила да ради на ратификацији конвенција.

„Хјуман рајтс воч“: Санкције Украјине против руских медија урушавају принципе демократије Санкције Украјине против руских медија урушавају принципе демократије, потребно их је укинути, а не проширивати, изјавила је директорка „Хјуман рајтс воча“ Рејчел Денбер.

„Санкције украјинских власти против државних руских медија су карике ланца који ограничава плурализам медија и слободу изражавања мишљења и урушава демократију у Украјини“, изјавила је она.

„Уместо што проширују те санкције, власт је дужна да их укине. Влада Украјине може да има разлоге да буде категорички несагласна с погледом руских државних медија, али уместо да блокира њихове закључке, дужна је да гарантује јавности добијање веродостојних информација, како би им узвратила изазов. То треба да буде кључно питање разговора међународних партнера Украјине и Владе“, навела је директорка „Хјуман рајтс воча“. 

Мајор Дејан Берић: Много значи посета и подршка генерала Делића Мајор Народне војске ДНР Дејан Берић говорио је о сврси посете делегације из Србије, преноси Новински фронт.

"Када сам објавио књигу о Донбасу, поставило се много питања међу људима о томе шта се овде дешава. 
Одлучио сам да их позовем овде, политичаре, угледне људе, као што је генерал Божидар Делић који се борио у рововима на Косову. Наша влада је за НАТО и Америку, а он је у опозицији и у срцу за Русију и са нама. Вероватно ће имати проблема када се врате, али су пристали да дођу и подрже становнике Донбаса. То ми пуно значи.", рекао је мајор Дејан Берић.




Разлог посете делегације из Србије је била конференција на тему "Рат у Донбасу и Србији - паралеле и одличја".

Конференција
 
Украјинa - из минута у минут -

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА