BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: Великосрбски национализам није од јуче, то појава која траје вјековима

Ђукановић: Великосрбски национализам није од јуче, то појава која траје вјековима
22.02.2020. год.
"Великосрбски идеолози, схватајући да је Kосово изгубљено вишедеценијском погрешном политиком Београда, покушавају да пронађу супститут за пројекат Велике Србије"


"Закон о слободи вјероисповијести ничим не угрожава светиње било које цркве, или вјерске заједнице, и њих ће и даље користити вјерници" рекао је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић у интервјуу сарајевској ТВ "Фејс".

Нагласио је да "Црна Гора, као и све остале државе, има право на своју аутокефалну православну цркву".

Рекао је да је "Закон добар правни акт којим се Црна Гора додатно хармонизује са европским системом вриједности. Ни по чему не угрожава ни слободу вјероисповијести, нити светиње цркве, или било које друге вјерске заједнице, па ни СПЦ".


"Расположен сам, у сваком тренутку да пред лицем јавности са било ким укрстимо аргументе и то сам у неколико наврата већ радио, и да заиста видимо да ли има икаквог основа, страх, макар било ког појединца, не само СПЦ, да држава неким својим законом угрожава њихова вјерска права и слободе. Kада бих чуо један такав аргумент, вјерујте сугерисао бих и Влади и Парламенту да испитамо своје рјешење. Не, убијеђен сам да смо у четворогодишњем раду у Црној Гори и у четворогодишњим консултацијама са врховним правним ауторитетима у Европи, на челу са Венецијанском комисијом сагледали сваки аспект те материје, да смо написали један модеран и либералан закон, који заиста у пуној мјери штити вјерске слободе", рекао је Ђукановић.

"Људи кроз новоустановљене протесне литије протестују против државне политике Црне Горе и ријеч је о једном питању које није црквено, по мени није више ни питање односа државе и цркве. Ја бих рекао, строго политичко питање, и на тој политичкој платформи данас су упрегнути интереси разних структура које дјелују против државе Црне Горе, и против њеног грађанског концепта", казао је Ђукановић.

 



"Великосрбски национализам није од јуче и не угрожава Црну Гору од времена актуелног предсједника и политичке гарнитуре у Београду, него је то једна појава која траје вјековима."

"Великосрбски идеолози, схватајући да је Kосово изгубљено вишедеценијском погрешном политиком Београда, покушавају да пронађу супститут за пројекат Велике Србије."

"Република Србска је нешто што им прво пада на памет, али по мојој оцјени, то не задовољава њихове апетите. Република Србска са Црном Гором би могла бити одговарајућа компензација за идеологе и реализаторе политике Велике Србије у нашем региону", рекао је он.

"Људи кроз новоустановљене протесне литије протестују против државне политике Црне Горе и ријеч је о једном питању које није црквено."


Ђукановић наглашава да се примјећује "понављање једног деформитета у србској националној политици у односима са сусједима".

"Предсједник Србије је изразио свој вриједносни став о протестима у Црној Гори чији је је један од циљева, декларисаних неупитно, промјена власти у Црној Гори. У реду, примамо к знању и наравно одредићемо се према томе, својим односом према Србији, према њеној политичкој сцени", казао је Ђукановић.

Оцјењује и да "неки у Црној Гори сматрају да се требају спријечити суверене државне одлуке".

"Великосрбски националисти у Црној Гори сматрају је црногорска независност грешка, да је црногорска орјентација ка ЕУ и НАТО-у избор погрешног смјера и да Црну Гору треба спријечити у доношењу таквих суверених одлука, да је треба вратити под кишобран Србије и учинити одговорном према Србији и према свесловенским интересима чија је централа у Москви", додао је он.


"У случају Црне Горе се сада јасно кристалише питање: Хоће ли Црна Гора наставити даље путем изградње грађанске државе, мултиетничког друштва европског система вриједости и припадности европској и евроатланској заједниц,и или ће дозволити да буде враћена на позиције моноетничке државе, прецизније, српске државе којом управља СПЦ, дакле теократске државе, да ли ће дозволити да буде враћена на позиције средњевјековне државе. Између тога Црна Гора данас бира."

Поручује да "Црну Гору сада бране њене државне институције, које су веома легитимно утемљење на ономе што је већинска воља грађана Црне Горе на референдуму 2006.".

"Нестала је црногорска држава, нестала је и Црногорска православна црква, али моје питање је а шта ћемо са 2006. када је обновљена црногорска држава? Што сада Црна Гора нема исто право које имају све државе, које имају значајну православну заједницу, да формира своју аутокефалну православну цркву", наводи Ђукановић.


Говорећи о броју оних који учествују на литијама, Ђукановић је напоменуо да "њихов број никада није прешао 70 хиљада". Он наводи да "има респект према њиховим ставовима", те додаје:

"Морамо подсјетити да је 530.000 људи у бирачком списку Црне Горе, под претпоставком да је ових свих 70.000 пунољетно, а виђећете када погледате мало, колико је ту дјеце, нажалост изманипулисане дјеце, морамо се заиста запитати, па добро имају ли право ових 460.000 на свој став, далеко сам од помисли да сви подржавају власт, али биће ипак да се не слажу са таквим изражавањем става о држави, о њеном карактеру и о односу државе и вјерских заједница у њој", рекао је Ђукановић.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predsjednik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА