eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Кина тражи од Индије да се удруже како би се одбраниле од америчког трговинског „разбојништва“

РТ: Кина тражи од Индије да се удруже како би се одбраниле од америчког трговинског „разбојништва“
13.06.2019. год.


Кинеске власти су позвале индијску владу да удруже напоре како би ефективно надокнадиле потенцијални утицај "протекционистичких" и "једностраних" трговинских пракси које су САД спровеле широм света током протеклих месеци.

Према кинеском заменику министра спољних послова Занг Ханхуиу, "трговински спорови између Кине и САД-а и спектар трговинских трзавица између САД-а и Индије" могу постати кључни предмет разговора између двеју држава, на које насрће Вашингтон.


“Трговински протекционизам и унилатерализам су у порасту. Како одговорити на праксу разбојништва од стране Сједињених Америчких Држава… Њихова пракса трговинског протекционизма је важно питање“, рекао је Занг.

Коментар је уследио уочи самита Шангајске организације за сарадњу (ШОС), који ће крајем седмице почети у гланом граду Киргистана, Бишкеку. Очекује се да ће се кинески председник Кси Ђинпинг сусрести с индијским премијером Нарендром Модијем на маргинама догађаја.

Високи званичник је нагласио да ће шефови држава дубље разумети питање "подржавања правде и супротстављања трговинском протекционизму" у глобалној трговини. Осим тога, Занг је изразио наду да ће се суседне земље договорити о билатералној трговини.

Кина, која је уплетена у непрекидан трговински спор са САД-ом, присиљена је да тражи нове савезнике и партнере. До сада је Бела кућа наметнула милијарде долара царина према Кини, с тим да је Пекинг узвратио на реципрочан начин. У трговинском рату дошло је до нове ескалације након што су САД интензивирале покушаје да присиле кинеског технолошког гиганта "Хуавеја" да оде с америчког и европског тржишта.

Најновији напади САД-а на њихове дугогодишње трговинске партнере имали су значајан негативан утицај на односе Вашингтона са Њу Делхијем. Прошле године, САД су увеле Индији 25 посто царина на челик и 10 посто на алуминијум. Раније овог месеца, земља је званично искључена из Општег система преференцијала, споразума о бесцаринском увозу по којем је било дозвољено да се извози преко пет милијарди долара робе на америчко тржиште годишње.

Осим тога, америчка администрација присилила је Индију да престане куповати нафту из Ирана и Венецуеле, те наредила да се укине споразум С-400 са руском војском.

Извор: Восток / РТ 


  • Извор
  • фото: © Getty Images / piskunov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова


Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини

Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис


Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА