BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сибирски научници створили прототип вакцине против рака

Сибирски научници створили прототип вакцине против рака
02.08.2017. год.
Имунотерапија, за разлику од стандардних терапија, нема значајне споредне ефекте, активира сопствене ресурсе организма за борбу против тумора и има селективност, наводи се у саопштењу.


Научници Института за хемијску биологију и фундаменталну медицину (ИХБФМ, Новосибирск) раде на вакцини против малигних обољења на основу дендритних ћелија које активирају одговор имуног система против тумора. То је објавио билтен Сибирског одељења РАН „Наука у Сибиру”.

Дендритне ћелије настају из коштане сржи. Оне су антиген-презентујуће ћелије, тј. хватају антиген тумора, обрађују га у себи и предају ћелијама имуног система (Т-линфоцитима). Оне су у стању да активирају имуни одговор: Т-линфоцити почињу да разликују ћелије сопственог организма од заражених ћелија, ћелија тумора или туђих ћелија.

„Схема примања вакцине састоји се у следећем: од пацијента се узима периферна крв, из које се добијају незреле дендритне ћелије, оне се пуне различитим антигенима тумора, стимулише се сазревање дендритних ћелија, а затим се поново убацују у организам”, наводи се у саопштењу.

У свету притом досад није решен проблем ефикасног пребацивања антигена у дендритне ћелије, наводи лист, 
преноси Интерфакс.

Како би се решио овај задатак, ИХБФМ је синтетисао посебне ћелијске компоненте (липосоме), које пребацују нуклеинске киселине, које кодирају антигене тумора, директно у дендритне ћелије.

„Вакцина створена по овом принципу проверена је на мишевима: њено коришћење је довело до тога да се број метастаза код мишева смањио 5-6 пута у поређењу са контролном групом”, наводи се у саопштењу.

Наводи се да стандардна хемиотерапија и терапија зрачењем имају велики број негативних ефеката, на пример, нелокализованост деловања због чега уништавају здрава ткива.

„Имунотерапија, међутим, нема значајне споредне ефекте, активира сопствене ресурсе организма за борбу против тумора и има селективност”, наводи се у саопштењу.

Руска реч



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА