BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Космички канцер угрожава мисију са људском посадом на Марс

РТ: Космички канцер угрожава мисију са људском посадом на Марс
26.09.2017. год.


Истраживање далеког космоса или колонизовања Марса могло би бити далеко теже него што се раније веровало, према новим истраживањима која се баве космичким зрачењем, а које изазива рак.

Научник Франк Кућинота и Елидон Какаоат са Универзитета у Лас Вегасу, истраживали су ефекат космичких зрака. У студији објављеној у часопису "Природа", тим је испитао резултате претходних студија о туморима код мишева и установио да су животиње двоструко подложније туморима у далеком космосу него што се раније мислило.

Тим верује да досадашње студије нису успеле да установе да се космички зраци могу ширити од директно погођене ћелије до секундарних ћелија, оштећујући ДНК и претварајући их у канцерогене ћелије.

Заштитне методе су такође показале да су само "скромно смањиле" количину зрачења на коју су били изложени мишеви.

Космички зраци, који такође могу изазвати катаракту, оштећење нерава и проблеме са циркулацијом крви, састоје се од високоенергетских атомских и субатомских честица које долазе из експлодираних звезда и црних рупа.

Космонаути су изложени много вишим нивоима зрачења него људи на Земљи, јер атмосфера планете пружа природну заштиту од штетне енергије. Чланови посаде на Међународној космичкој станици такође су заштићени магнетним пољем Земље које преусмерава космичке зраке од Земљине орбите.

Иако постоје "значајне разлике" између стопа рака код мишева и људи, резултати би и даље могли ометати истраживање дубоког космоса са људском посадом у будућности.



  • Извор
  • фото: © NASA / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА