BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рјазанов: Енергетика може да буде дугорочно одржива

Рјазанов: Енергетика може да буде дугорочно одржива
07.06.2021. год.

Заштита животне средине један је од приоритета пословања НИС-а, истакао је Михаил Рјазанов, ХСЕ директор НИС-а задужен за безбедност, здравље на раду и заштиту животне средине у  интервјуу за портал „Енергија Балкана“, додајући да је НИС у процесу формулисања Стратегије заштите животне средине у којој ће бити постављени циљеви у области смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште. 

У интервјуу који је објављен поводом Светског дана заштите животне средине, који се обележава 5. јуна, Рјазанов је истакао да је НИС, као и било која друга енергетска компанија, спремна да пружи свој допринос заустављању климатских промена.
„По питању заштите животне средине радимо у два смера. Најпре, НИС инвестира у чисто еколошке пројекте, где немамо никаквих ефеката ни на финансијске, ни на наше производне показатеље. Друго, улажемо у производне пројекте, који поред финансијског имају значајан утицај на побољшање еколошких показатеља. У чисто еколошке пројекте НИС је од 2009. године уложио око 120 милиона евра”, истакао је Рјазанов, а као пример пројекта компаније који је поред производних донео и значајне еколошке бенефите навео  је пројекат „Дубока прерада“, чија је вредност више од 300 милиона евра, који је НИС пустио у рад 2020. године и који је значајно утицао на смањење емисија штених гасова. 
Рјазанов је истакао да НИС еколошке пројекте реализује у свим сегментима бизниса, јер  у компанији одрживи развој разумеју као начин да се остваре финансијски резултати, али искључиво уз истовремено унапређење заштите животне средине. Он је додао да је компанија највише улагања имала у Рафинерији нафте Панчево, а међу најзначајнијим пројектима истичу се: реконструкција и модернизација ФЦЦ комплекса која је резултирала смањењем емисија прашкастих материја, модернизација ауто и железничког пунилишта, реконструкција Дунавског пристаништа која је омогућила отпрему деривата по најмодернијим еколошким и техничким стандардима.

„Због свега овога могу да кажем да је НИС један од лидера у области одрживог развоја у Србији – објавили смо 11 верификованих Извештаја о одрживом развоју у коме јавност транспарентно и свеобухватно обавештавамо о својим остварењима, међу којима је и брига за заштиту животне средине, здравље запослених и безбедност на раду“, рекао је Рјазанов, истичући да, према његовом личном мишљењу у енергетици, где се користе нафта и угаљ, ако се примењује довољно мера заштите, за смањење штетних емисија, то може бити дугорочно одрживо. 

Нафтна индустрија Србије, фото: © НИС

Уз констатацију да је Гаспромњефт, као матична компанија НИС-а, поставио важан циљ, „циљ нула“, који обухвата нула инцидената, нула повреда на раду и професионалних болести, Рјазанов је додао да и НИС тежи да достигне исти циљ, што ће захтевати промену приступа и организације компаније по питању ХСЕ, али и нове пројекте: 

“Један од пројеката који је већ у току је “Штит безбедности – Kаркас“. Он ће нам омогућити да боље контролишемо ризике, до минималног ризика, који могу да проузрокују нежељене догађаје. Ту морамо да будемо поносни и на Гаспромњефт и на НИС због свега што се дешавало и током претходне године, када смо били под утицајем драстично негативних макроекономских услова, али смо ипак наставили улагања у пројекте заштите животне средине, безбедности на раду, укључујући и пројекат „Kаркас”, изјавио је Рјазанов и навео да за достизање “циља нула“ није довољна само посвећеност, већ су потребна и улагања. 

“Резултати које смо остварили до сада говоре нам у прилог – у 2020. години, која је била обележена здравственим и безбедносним изазовима, ми смо унапредили ХСЕ показатеље - индикатор повреда са изгубљеним данима (показатељ ЛТИФ) смањен је 8% у односу на 2019. годину,“ закључује Рјазанов и додаје да ће НИС и у наредном периоду остати фокусиран на унапређење ХСЕ показатеља у компанији, што значи већу безбедност за запослене и сараднике, као и додатну бригу за заштиту животне средине.
Стратегија заштите животне средине као део бизнис стратегије НИС-а

Према речима Рјазанова, Стратегијом ће бити обухваћени циљеви у области смањена емисија гасова са ефектом стаклене баште, што ће дефинитивно утицати на пословање компаније:

“У оквиру ове Стратегије ћемо дефинисати велики број мера и могућности за смањење различитих врста емисија, првенствено емисија гасова са ефектом стаклене баште. Међутим, већ смо доста урадили по овом питању. На пример, већ сада радимо „утискивање” ЦО2 у наша исцрпљена лежишта у циљу смањења емисије (тј. спречавања емисија у атмосферу) и подизања производње. Ове мере се не примењују још на свим нафтним пољима, али већ смо освојили технологију и сада процењујемо исплативост проширења овог пројекта на више нафтних поља“ навео је Рјазанов и додао да ће пуштањем у рад ТЕ-ТО Панчево компанија такође допринети смањењу емисија, јер ће ова термоелектрана-топлана, у коју ће бити уложено око 180 милиона евра, трошити само природни гас. 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © НИС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА