BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најновији руски стадиони: 12 грађевина због којих Мундијал 2018. никада неће бити заборављен

20.06.2018. год.


Русија се годинама припремала за Светско првенство у фудбалу, а резултати су фасцинантни. Ово је све што треба да знате о стадионима који ће ове године угостити спортисте и навијаче из целог света.

1. Стадион „Лужњики” 

Отворен 1956. године као Централни стадион Лењина, највећи спортски стадион у Русији такође има и најбогатију историју и биће централно место за одржавање Светског првенства у фудбалу. На њему је било одржано отварање, а биће и финална утакмица (као и још пет утакмица), што неће представљати никакав проблем за овај стадион са 80 000 места, у којем је раније одржано финале Лиге шампиона 2008. године, финале Купа Уефа 1999. године и Олимпијада 1980. године. Након што је 2013. године затворен због темељног реновирања, поново је отворен прошлог новембра и изгледа сјајно. 

Најбољи поглед на „Лужњики”, који је једнако легендаран, колико и величанствен, пружа се са узвишења Воробјовије гори на супротној обали реке Москве, која га на панорами града живописно дели од Московског државног универзитета. 

На стадион „Лужњики” једноставно се стиже метроом, ту су станице „Спортивнаја” и „Воробјовије Гори” (обе на линији бр. 1). У близини станице „Воробјовије Гори” налази се успињача која ће вас до стадиона довести преко реке. Онима који желе да избегну највећу гужву предлажемо да изађу из метроа једну станицу раније на „Фрунзенској” и да прошетају око два километра до стадиона, успут свраћајући да нешто презалогаје на пребогатој Усачовској пијаци. 

2. Арена „Откритије” 

Чинило се да је нови стадион клуба „Спартак” из Москве, који је раније био смештен у стадиону „Лужњики”, заувек осуђен да буде у стању „радови у току”, све док радове није убрзала кандидатура Русије за Светско првенство. Завршен 2014. године, стадион за 45 000 гледалаца на североистоку Москве, у рејону Тушино, омиљен је међу  навијачима, а гостима ће за време утакмица пружити бољи доживљај атмосфере локалног клуба, за разлику од стадиона „Лужњики”. Ово је мања, више затворена арена са седиштима која су ближа терену. 

Наравно, овај стадион се налази у близини станице метроа „Спартак” на линији бр. 7. Такође се до њега пешке може стићи од станице „Тушино”.

3. Крестовски стадион 

Други стадион по величини у Русији недавно је отворен у Санкт Петербургу упркос контроверзама које су га пратиле. Био је предмет неколико жалби по питању безбедности и због оптужби за корупцију (било је из неког разлога потребно десет година за његову изградњу, а коштао је преко милијарду долара, што га чини једним на најскупљих свих времена). 

Међутим, његова цена се одржава и на изгледу који изазива дивљење. Нови дом екипе „Зенита” из Санкт Петербурга на обале реке Неве изгледа импресивно. То је сјајна грађевина металик боје налик на свемирски брод са неколико у небо пружених стубова. 

За разлику од ранијег „Зенитовог” стадиона „Петровски”, „Крестовски” је нешто даље од центра града. Али до њега се једноставно стиже метроом до „Новокрестовске станице” (линија бр. 3) или до станице „Крестовски остров” (линија бр. 5). Такође вреди да пешице пређете Јахтени мост који се налази недалеко како бисте доживели неке од најлепших погледа на северну престоницу Русије.

4. Арена Јекатеринбург 

Архитектонски можда једна од најзанимљивијих грађевина на овој листи, стадион фудбалског клуба „Урал” изгледа грандиозно и улива страхопоштовање. Он има необичан предњи део који је одвојен од главног дела зграде. Власти су остатак стадиона потпуно реконструисале (стадион је из 1957. године) повећавајући његов капацитет са 20 000 на 35 000 гледалаца, али су одлучиле да задрже стари изглед фронталног дела стадиона. То на друштвеним мрежама изазива дозу подсмеха, али такође пружа неке јединствене призоре посетиоцима. 

Арена у Јекатеринбургу се налази источно од центра града и до ње се најлакше и најбрже стиже пешице.

5. Арена Казањ 

Стадион фудбалског клуба „Рубин” из Казања отворен је 2013. године. Има модерну лучну куполу и налази се на лепо уређеној обали реке. Такође има највећи HD екран на отвореном на свету од 4000 квадратних метара. Иако је више прилагођен атлетским такмичењима и често не може да испуни трибине приликом одржавања утакмица „Рубина”, он вапи за узаврелом атмосфером великих такмичења. Арена у Казању ће такође бити један од највише коришћених стадиона на овом Светском првенству, јер ће се у њој одржати шест утакмица (укључујући једно четвртфинале).  

Нажалост, метро у Казању не стаје у близини арене. Зато је боље до ње доћи трамвајем (бр. 5 и бр. 6). Са Казањске железничке станице за време првенства саобраћаће посебна аутобуска линија до стадиона.

6. Стадион „Фишт” 

Овај невероватан стадион у облику шкољке, смештен између обале Црног мора и планина, представља радост за очи. С обзиром да је наменски грађен за Зимске олимпијске и параолимпијске игре 2014. године, Светско првенство у фудбалу ће бити први фудбалски догађај на овом месту после дужег времена. Локални фудбалски клуб „Жемчужина-Сочи” ресформиран је 2013. године, пре отварања стадиона. Али, нема разлога за забринутост: стадион са 48 000 седишта раније је био добар домаћин церемоније отварања Олимпијаде и Купа конфедерације и биће спреман да, између осталог, посетиоце одушеви својим светлосним ефектима.  

Стадион се налази у насељу Адлер. Станица Имеретински курорт (Олимпијски парк) поред стадиона повезана је директно са железничким станицама на аеродрому и у центру града. До њега се такође стиже са железничке станице у Адлеру аутобусом бр. 57.

7. Стадион Нижњи Новгород 

Стари стадион фудбалског клуба „Локомотива” са 18 000 седишта није био довољно велик да дочека утакмице Светског првенства. Зато је пао у засенак новог ремек-дела архитектуре и дизајна које може да прими 45 000 гледалаца. Величанствени стубови и импресиван кров чине овај стадион једним од најлепших и то чак и ако не узмемо у обзир његову осветљену, прозрачну фасаду. Недалеко се налази и предивна црква Александра Невског у коју можете отићи да се помолите за свој тим (ако то иначе радите). 

Стадион се налази само два километра од Московске железничке станице и до њега се може пешице стићи од градског центра. Ако хоћете да користите метро, стадион је 15 минута хода од нове станице метроа „Стрелка”, а до њега се може стићи и од Московске станице метроа. Такође можете користити аутобусе бр. 7, 41, 57, 66 или 69 до станице Микрорејон Седмо Небо, само 500 метара од стадиона.

8. Арена Ростов 

Изглед ове арене наводно је инспирисан таласима реке Дон и локалном планином Курган, а њен кров необично подсећа на Сиднејску оперу. Након низа тешкоћа арена је коначно отворена у децембру 2017. године са тренутним капацитетом од 45 000 гледалаца. После Светског првенства капацитет ће јој бити смањен на 25 000 за потребе руског фудбалског клуба „Ростов”. 

До овог стадиона се такође стиже пешице од градског центра, или, ако не желите да пешачите, можете трамвајима бр. 1 и 4 стићи до станице „Ворошиловски проспект” или аутобусима бр. 39 и 516 до самог стадиона.

9. Арена Самара 

Самара, дом совјетског космичког програма, у Светском првенству учествује са карактеристичним стадионом футуристичког изгледа. То је нека врста диска или паноптикума који изгледа као да је стигао директно из свемира. Овај стадион, који је седиште локалног клуба „Крила Совјетов”, био је предмет бројних контроверзи, с обзиром на одлагања која су довела до тога да је стадион званично отворен тек у априлу ове године, само два месеца пре почетка Светског првенства. Па ипак, овај стадион на два нивоа је сасвим сигурно врло леп призор. Биће домаћин шест утакмица овог лета, укључујући једно четвртфинале. 

Као најновији стадион, арена Самара има вероватно најлошије саобраћајне везе са центром. До ње се стиже недавно уведеним тролејбусом или аутобусима бр. 1, 45, 51, 67, 110 и 410a. Међутим, најлепши пут до стадиона је без сумње по реци Волги.  Бродови полазе из центра града и за 20-30 минута стижу до стадиона.

10. Стадион Калињинград 

Најмањи стадион на Светском првенству налази се у Калињинграду и прима нешто више од 35 000 гледалаца (после турнира овај број ће бити смањен на 25 000). Налази се на живописном острву Островски у близини центра града. То је блистава сребрно-бела грађевина која мало подсећа на арену „Алијанц” у Минхену. Са ње се пружа импресиван поглед на реку Прегоља. Као и арена у Самари, овај стадион је отворен тек у априлу ове године.  

До стадиона вам је потребно око 20 минута пешице од централне цркве у Калињинграду.

11. Арена Мордовија 

Саранск је најмањи град домаћин Светског првенства. Он је за ову прилику добио потпуно нов стадион са 45 000 гледалаца, који ће после турнира бити смањен како би служио као домаћи стадион за локални друголигашки клуб „Мордовија”. Изгледа као правилно, заобљено, правоугаоно гнездо, са примамљивим ентеријером и скупом модерном кровном конструкцијом. Иако неће видети велики број утакмица на турниру, дефинитивно је један од најлепших стадиона које Русија нуди. 

Једна од предности одржавања утакмице у малом граду као што је Саранск је у томе што је до стадиона лако стићи. Он се налази на мање од километра од Совјетског трга у центру града. А до њега можете стићи и аутобусом бр. 44.

12. Арена Волгоград 

Овај фотогенични стадион у облику гнезда је још једна потпуно нова арена коју је Русија подигла након што је срушен некадашњи Централни стадион у Волгограду. Ускоро ће се у њу уселити фудбалски клуб „Ротор” из Волгограда. Има 45 000 места и занимљив мрежаст екстеријер, као и леп кров јасних линија налик на торту. Ово је прозрачан стадион са пуно ваздуха. Иако је 2014. године испод стадиона пронађено неколико неексплодираних бомби из Стаљинградске битке, све припреме су текле по плану.

До овог стадиона се лако стиже трамвајем који пролази поред неколико локација у центру града и води до станице „Централни стадион”, поред саме арене.

Russia beyond



  • Извор
  • фото: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аеродроми су огромне ваздухопловне луке, углавном бисери метроп


Најпосећенија бања међу домаћим туристима, и по многима најлепша, већ деценијама уназад носи надима Краљица бања. Врњачка Бања је једнако посећена како међу млађом поп

Ако први пут посећујете Београд и желите да за кратко време стекнете увид у бурне историјске периоде које су се одразиле на његов данашњи изглед, можда је најкраћи пут...


Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу


Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА