BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Чије је то нафта? Време је да Трамп остави сиријску нафту Сиријцима

РТ: Чије је то нафта? Време је да Трамп остави сиријску нафту Сиријцима
30.10.2019. год.


За сво време саопштења америчког председника Доналда Трампа о повлачењу и окончању америчких "бесконачних ратова" на Блиском Истоку, САД ће остати у Сирији да задржи нафту у рукама омиљених снага Вашингтона. Није ли време да је коначно оставе?

Убиство вође "Исламске државе" Абу Бакр ал Багдадија од стране америчких специјалних снага у суботу је несумњиво био спољнополитички тријумф Трампа, што је одвратило критике које су уследиле након његове нардебе повлачења америчких снага са севера Сирије и поклопило се са тврдњом да је "збрисан калифат 100 одсто".

Али ништа раније, Трамп је узео свој круг побједе те рекао новинарима да ће "оставити снаге да осигурају нафту". Толико о довођењу момака кући.

Министар одбране САД-а Марк Еспер потврдио је у понедељак нови приоритет САД-а, рекавши новинарима да су америчке снаге и оклопна возила већ на путу за нафтна поља Деир ез Зора, од којих је затражено да "одговоре јаком војном силом против било које групе", укључујући Русију и Сирију.


Трамп је отворен говорник и често јавно саопштава оно што би други лидери радије прећутали. С једне стране, одлука да остану ради нафте потпуно се уклапа у Трампов трансакцијски поглед на међународне односе. Напокон, то је исти председник који се пожалио да његов претходник није искористио ирачка нафтна поља као „надокнаду“ за инвазију из 2003. године („ми ћемо извршити инвазију и они ће нам платити да то учинимо“).

С друге стране, америчка снаге су залутале земљу коју је Трамп некада означио као "песак и смрт", што је у супротности са његовим често понављаним обећањима да ће САД напустити Сирију и престати се играти "светског полицајца".


Али, ако се мисија око нафте гледа по номиналној вредности, Вашингтон неће чак ни профитирати од нафте. Иако је Трамп размишљао о изгледима да америчке нафтне компаније буду укључене у његову експлоатацију, Еспер је у понедељак устврдио да ће САД само осигурати да црно злато остане у рукама "Сиријских Демократских снага" (СДФ).

Мало ко би се супротставио задржавањем нафте у рукама Курда, посебно пошто је СДФ дуго помагао Вашингтон у борби против "Исламске државе" и допринео обавештајним подацима за напад на Багдадијево седиште у суботу. Гаранција за нафту могла би се такође сматрати компензацијом Курдима, након повлачења САД-а које су их оставиле на милост и немилост турској војној операцији почетком овог месеца.

Oсим што је Деир ез Зор сиријска земља. Нагфта испод земље је сиријска нафта. А Сирија, званично, остаје под влашћу председника Башара Асада. Сједињене Америчке Државе нису технички у рату са Асадом и њихово присуство у Сирији није санкционисано међународним правом, па чак и ако су САД водиле међународно препознату војну кампању против Асада, одузимање нафте није легално према америчкој дефиницији "плена из рата".

И за крај, нема наговештаја да ће "Исламска држава", или оно што је остало од групе, запретити нафтним постројењима. Упитан у понедељак да ли су нафтна поља и њихови амерички заштитници под било каквом претњом, Еспер је одговорио "тренутно не".


Иако Сирија није главни произвођач, продаја нафте чинила је четвртину државног прихода, а предвиђени нето приходи од 3,2 милијарде долара били су планирани у 2010. години, пре избијања рата. Сада, с већим делом земље у рушевинама, продаја нафте могла би бити важан животни пут за обнову земље. С обзиром да САД ускраћују свима да приступе нафти, осим Курдима, барем делу те нафте, опоравак земље је знатно отежан.

Грејем Докери за РТ

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Фото: © Reuters / Stringer / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...


Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА