BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Од бомбардера с пропелерима до авиона пете генерације: „Сухој“ обележава 80 година постојања

РТ: Од бомбардера с пропелерима до авиона пете генерације: „Сухој“ обележава 80 година постојања
30.07.2019. год.


Један од најпознатијих руских произвођача војних и цивилних авиона, конструктиорски биро "Сухој", обележава 80 година постојања. 

Компанија "Сухој" дугује име свом првом водећем инжењеру - Павлу Сухоју и своју историју до 1939. године, када је његов тим добио задатак да покрене серијску производњу прве машине - лаког бомбардера Су-2. Сам Сухој је до тада већ био веома искусан ваздухопловни инжењер, који је годинама радио заједно са још једним истакнутим совјетским дизајнером авиона, Андрејем Тупољевим.

Су-2: Први

Су-2 је био "Сухојева" прва машина - тим је осмислио, тестирао и ставио у употребу. Авион је био једномоторни двосед лаки бомбардер, способан за блиску ваздушну подршку и извиђачке мисије.



Изграђено је око 900 машина овог типа, а совјетска војска их је активно користила током прве три године, оног што је постало познато као Велики патриотски рат. Међутим, Су-2 је био једини авион који је "Сухој" серијски производио током ере Другог светског рата. Остали авиони, као што су Су-1 и Су-3, или су остали прототипи или су произведени у веома ограниченом броју.


Су-7: Први млазњак

Тим инжењера "Сухоја" био је један од првих који је експериментисао са млазним авионима у СССР-у, прототипове мешовитог погона као што су Су-5 и Су-10 током 1940-их година. Међутим, дизајнерски тим је распуштен 1949, да би се поново састао 1953. године.



Ловац-бомбардер Су-7 постао је први серијски турбомлазни авион који је совјетска војска усвојила 1960. године и користила до касних 1980-их година. Готово 2000 авиона је произведено и широко коришћено у СССР-у и другим земљама. Сматра се да се Су-7 и даље користи у Северној Кореји.

Прелазак на борбене авионе ...

Иако је тим имао највише искуства у области бомбардера, није се либио да произведе свог чистог ловца. Произведен је Су-9 крајем 1950-их, а његова модернизована верзија Су-11 недуго затим.


Потом је Су-15 постао врхунац борбених авиона "Сухој" за време совјетске ере. Произведен 1960-их, Су-15 је до краја распада Совјетског савеза остао окосница снага за ваздушну одбрану СССР-а. Пресретач је учествовао у већини инцидената с авионима који су нарушили совјетски ваздушни простор.

Након тога су дошли револуционарни Су-27 (и његови знатно модернизовани наследници, Су-30 и Су-35). Авион је постао икона, а који је остао у активној служби у Русији и широм света. Авион се показао као поуздан и окретан, а користи га и акро-група "Руски витезови".


… али остати веран бомбардерима
 
Сухој је током своје ере остао плодоносан у свом заштитном знаку, бомбардерском ваздухопловству, с тим да је компанија дизајнирала и изградила широк спектар бомбардера. Породица ловаца-бомбардера Су-17/20/22 постала је једна од најмасовнијих производа са направљених око 3.000 летелица, а које и даље постоје у служби у неким земљама.


Док Су-24 показује знакове старости, он и даље остаје радна снага руских ваздухопловних снага. Тактички бомбардер је доживео активну употребу током текуће антитерористичке операције у Сирији.


Његов наследник, Су-34, већ је у служби и непрестано замењује своје старије рођаке у руским бомбардерским ескадрилама.


Су-25 и његове модернизоване варијанте остају једина и истинска блиска ваздухопловна подршка. Тешко наоружан и оклопљен, авион се доказао у више сукоба широм света.


У будућност
 
Компанија "Сухој" развила је једини руски борбени авион пете генерације - Су-57, који је у току развоја био познат и као ПАК ФА и Т-50. Након опсежног тестирања десетак прототипова, врхунски авион је ушао у серијску производњу ове године.



  • Извор
  • фото: © sukhoi.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности

Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА