BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Председнику Путину представљен пројекат носача авиона 11430Э „Ламантин“ и фрегате „Гепард-3.9“

Председнику Путину представљен пројекат носача авиона 11430Э „Ламантин“ и фрегате „Гепард-3.9“
14.01.2020. год.


Носач авиона класе 11430Э „Ламантин“ је намењен за обезбеђење оперативног базирања и примену ваздухопловне борбене групе (укључујући ту и беспилотне летелице различитог типа које се базирају на бродовима), а које има способност употребе против ваздушних, поморских (површинских и подводних) циљева непријатеља, као и против његових земаљских циљева, у океанском, морском и приобалном театру борбених дејстава.

Током своје посете Севастопољу у част руског председника је организован и приказ перспективне поморске борбене технике. Представљене су макете које су дизајнирали конструктори бродограђевинских компанија у оквиру ОАК. Руски конструктори су на бази патролних бродова класе 11661 („Татарстан“ и „Дагестан“)  развили концепцију фрегате нове генерације која ће носити експортну ознаку „Гепард-3.9“, пише Russia beyond.

Иначе ова два брода су опремљена различитим ракетним наоружањем. „Татарстан“ у свом наоружању има противбродске ракете Х-35УЭ „Уран“ домета 260км, док је „Дагестан“ наоружан поморском верзијом крстареће ракете „море-море“ Калибр-НК која по званичним подацима може да погоди свој циљ на даљини од 300км. Бродови су наоружани и артиљеријским средствима које чине брзометни топ кал. 76,2мм који је упарен са ротационим 6-цевним топом калибра 30мм АК-630М.

Што се тиче фрегате „Гепард 3.9“- ради се о пловилу које за сада остварује запажене експортне резултате. Бродови са овом ознаком су углавном прављени за извоз. У овом моменту четири брода ове класе се налазе у наоружању РМ Вијетнама. За овим бродовима влада посебно интересовање у свету ради њихове универзалности. Они могу да решавају задатке из сфере борбеног патролирања, заштите конвоја, потраге за непријатељским подморницама и њиховим праћењем.

Како преноси интернет портал РИА Новости, руском председнику је приказан још један пројекат. Ради се о развоју ратних бродова класе 11664. Брод је дугачак 110 метара, а његов депласман достиже 2,500 тоне. Према овим димензијама ради се о броду који се налази на граници између корвете и фрегате. Увећане димензије омогућавају знатно већи простор за смештање наоружања и друге борбене технике.

Захваљујући овој концепцији нови бродови ће уместо 8 моћи да понесу и до 16 крстарећих ракета, рашире могућности своје ПВО, и отворе простор за смештање палубног противподморничког хеликоптера.

Један од главних инжењера бродограђевијске корпорације „Ак Барс“ Дмитриј Кабиров је том приликом рекао, да је завршен комплетан технички пројекат нове корвете, те да се само чека одлука руског Мистарства одбране да се исти реализује у пракси.

Посебну пажњу је привукао перспективни носач авиона класе „Ламантин“ које је развио Њевски војно-поморски биро из Санкт Петербурга. На палуби и унутрашњим хангарима је могуће смеситит до 60 авиона различитог типа, хеликоптере и беспилотне летелице.

Носач авиона класе 11430Э „Ламантин“ је намењен за обезбеђење оперативног базирања и примену ваздухопловне борбене групе (укључујући ту и беспилотне летелице различитог типа које се базирају на бродовима), а које има способност употребе против ваздушних, поморских (површинских и подводних) циљева непријатеља, као и против његових земаљских циљева, у океанском, морском и приобалном театру борбених дејстава. Ови бродови се такође могу употребити као подршка ударној групи руске ратне морнарице, укључујући ту и операције поморског десанта, где се његова ваздухопловна компонента може употребити за остваривање ваздушне превласти изнад простора где се изводи десант

За разлику од претходног носача авиона класе „Адмирал Кузњецов“, перспективни „пловећи аеродром“ руске армије ће покретати атомска енергетска јединица. Његов укупан депласман ће износити између 80-90 хиљада тона. Максимална дужина брода ће бити 350 метара, аутономност на отвореном мору до 120 дана, а максимална брзина до 30 чворова. Посада брода ће се састојати од 2,800 људи + 800 људи који ће опслуживати ваздухопловну групу базирану на броду.

Ваздухопловна група ће бројати око 60 борбених апарата (вишенаменски ловци тешке и лаке категорије) + борбени хеликоптери и авиони са радарско осматрање. Предвиђено је да у оквиру ове групе буде укључено и 10 беспилотних летелица. На броду ће бити могуће складиштити до две хиљаде тона ваздухоплових убојних средстава.

Прве провесе су да  да ће нови вишенаменски носач авиона који се прави за потребе руске ратне морнарице, коштати око 200 млрд рубљи (око 2,8 млрд евра), а период његове израдње неће бити краћи од пет година.

Russia beyond


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © ТАСС / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу

Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности


Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА