BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: Све оно што је отето од Црне Горе биће опет у власништву државе, колико год се неко томе противио

Ђукановић: Све оно што је отето од Црне Горе биће опет у власништву државе, колико год се неко томе противио
18.05.2020. год.
"СПЦ се протеклих неколико мјесеци са ниподаштавањем односила према аутокефалности ЦПЦ. Oбновили државу, па морамо обновити и цркву"


"Све оно што је отето од Црне Горе биће опет у власништву државе, колико год се неко томе противио", поручио је председник Мило Ђукановић. Он је рекао да су "најобичније инсинуације" оптужбе да он има било какву улогу у привођењу и притварању свештеника и епископа Јоаникија, преноси РТЦГ.

Он је коментаришући последице усвајања Закона о слободи вероисповиести, поручио да је "суштинска дилема око тог акта - да ли Црна Гора треба да унапређује владавину права".

“Да ли Црна Гора треба да новим законима усагласи прописе са ЕУ стандардима, замијени законе старе скоро пола вијек, ја мислим да је одговор - ДА”, рекао је Ђукановић.

“Да ли Црна Гора треба да одустане од такве своје потребе, кад год се дио друштва побуни одгов је НЕ”, рекао је Ђукановић и додао да "закон треба Црној Гори и да је због тога донешен".

"Закон је отворио многа питања, нека су се показала на површини, то је питање имовине, гдје се држава суочила са отпором СПЦ."

“Све што је неко на законит начин стекао у Црној Гори срећно му служило. Све оно што је отето од Црне Горе биће опет власнмиштво државе Црне Горе, колико год се неко томе противио”, поручио је предсједник.

како је рекао, "кроз расправу око закона показале су и намјере СПЦ".

“Расправа око овог Закона је отворено указала на очигледну амбицију да се преко одређених структура које представљају инструмент великодржавног национализма преузме контрола над стратешким путем развоја, односно да се преузме судбина Црне Горе у своје руке, а сигуран сам да онда судбина не би била добра и да би то водило крају Црне Горе и приношењу Црне Горе на жртвеник великој Србији”, поручио је Ђукановић.

“Моја порука је јасна - не нудите нам те окрвављене формуле за будућност Црне Горе и Балкана, нећемо их никада прихватити”, додао је он.

"СПЦ се протеклих неколико мјесеци са ниподаштавањем односила према аутокефалности ЦПЦ", рекао је Ђукановић.

"Није ме то нимало поколебало, говорићу и радити све до остварења циља који је веома праведан, историјски утемељен и духу уставних обавеза онога ко се налази на челу државе. Уставна обавеза је да сви заједно радимо за стварање претпоставке слободе вјероисповијести сваког вјерујућег у држави па и вјерујућих Црногораца," навео је он. 

"Вјерујући Црногорци треба да буду равноправни са другим вјерујућим људима у Црној Гори." 

"Ко се данас одупире  том рјешењу, па сви они којима не одговара европска Црна Гора, којима не одговара владавина права, они у којима ће вјерске заједнице имати своја права, јасну позицију. То нас не изненађује и не затиче први пут. Сјетимо се те исте структуре су у жељи за властитим монополом, и када смо обнављали државу, били против ње, и када смо званични језик уводили, били су против тога, и када би ми предузимали било које рјешење које било у духу очувања идентитета, они су били против. Овдје је ријеч о томе да треба да се одбрани очигледно неки успостављени монопол. То нас не колеба када је у питању трагање за рјешењима која ће значити излазак из контроверзи које данас оптерећују црногорско друштво," казао је он.

"Ја вјерујем да се лако можемо сложити да се ни једној вјерској заједници па ни СПЦ не припадају она права која она данас жели за себе да обезбиједи, да узима туђу имовину, да се одупире судској провјери вјеродостојности катастарских евиденција црквене имовине, да избјегава контролисање финансијског пословања сваке вјерске заједнице, то је обавеза и православне цркве и у матичној држави, не припада јој право да не плаћа порез, да илегално у Црну Гору уводи свештенике и да у храмовима СПЦ гомила на стотине нелегалних свештеника", истакао је Ђукановић.

"Не припада јој право да њени великодостојници, како сами кажу, предводе побуњени народ Црне Горе, а да притом траже да буду партнери држави, са којојом траже да преговарају."

"Морају да схвате да је доста било тог циркуса, да ће имати право да буду вјерска заједница која ће бити један уважен субјект друштва и ни милиметар даље", навео је Ђукановић.

"Понудили смо СПЦ да буду дио рјешења обнове самосталне Православне цркве у Црној Гори, баш онакве каква је постојала до 1918. године." 

"У међувремену смо обновили државу, па морамо обновити и цркву. Они за сада ту понуду одбијају и неће им бити први пут ако пропусте једну изгледну шансу. У том случају преостаје им да наставе да буду црква националних Срба у Црној Гори, тада би морали да створимо и цркву националних Црногораца у Црној Гори, не мислим да је то добро рјешење. Мислим да је боље рјешење да имамо православну цркву која ће имати своје вјернике. У том случају порадићемо озбиљно на формирању православне цркве нацоналних Црногораца јер мислим да би свако другачије поступање државе у односу на то питање, било неодгорно према својим грађанима", закључио је Ђукановић.

Ђукановић каже да су "најобичније инсинуације" оптужбе да он има било какву улогу у привођењу и притварању свештеника и епископа Јоаникија.

“Најобичније су инсинуације да је постојала било каква моја улога у доношењу одлуке о њиховом притвору, о тужилачком задржавању, као и у одлуци о пуштању”, навео је Ђукановић.

"Ниједна од тих одлука није донесена под притисцима упркос томе што поједини просрбски медији покушавају да прикажу како је држава Црна Гора поклекла."

“Један дио домаће и јавности из сусједне државе не жели да прихвати чињеницу да је Црна Гора држава у којој институције доносе одлуке. У овом случају одлуке су донијели тужиоци, полиција и судови. Предсједник Црне Горе овдје нема никакве надлежности и нема амбицију да преузима послове других дјелова власти”, додао је Ђукановић.

“Владика Јоаникије и свештеници, нијесу се нашли на мети правног система, због нетрпељивости државе према СПЦ, нашли су се на мети државних органа јер су мисли да им припада ексклузивно право да једино они не поштују препоруке и наредбе којим покушавамо да спријечимо ширење заразне болести”, навео је Ђукановић.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predjsenik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Музичар Владо Георгиев жестоко је напао редакцију Данаса износећи низ увреда и изразио незадовољство писањем тог портала, где је у првим текстовима терористички напад у Москви означен као “пуцњава“...


Београд је нападнут 1999. године јер тада на светској сцени није било противтеже Западу, изјавио је Александар Вучић


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА