BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Бањалуци преминула Галина Марјановић

У Бањалуци преминула Галина Марјановић
06.04.2021. год.

Галина Марјановић, хуманитарка из Бањалуке преминула је данас краће болести у том граду у 73. години живота.

На њену иницијативу је основано Хуманитарно удружење жена "Дуга" из Бањалуке, а чија је предсједница била 27 година.

Галина Марјановић је рођена 1947. године у Бањалуци гдје је завршила основно и средњошколско образовање. На Вишој дефектолошкој школи у Београду је наставила школовање и 1968. године стекла звање дефектолога и  27 година радила са дјецом оштећеног слуха и говора. Искуство стечено у школи и раду са дјецом, велику љубав и пожртвованост пренијела је на дјецу избјеглица које је ратни вихор довео у наш град, преносе Независне.

"Дуга" је само у првих десет година рада помогла око 130.000 евидентираних лица за шта је добила и Плакету града за хуманост 2011. године, док данас тај број прелази 180.000 хиљада.

Помажући избјеглицама у избјегличким центрима угледала је читаво богатство шара, мотива, орнамената и уочила симболику, склад боја и поруке које носи свака од њих. Знање којим је овладала у кратком периоду је примијенила на конкретне предмете, односно осмислила читаве колекције уникатних сувенира и одјевних предмета који се налазе широм свијета.

Они су били веома запажени на великом значајних изложби, почевши од прве изложбе у Београду прије 20 година коју је отворио Момо Капор, затим у Шангају, Кајзерслаутерну, Софији, Лондону, Сеулу, Бечу итд.

Оно што је највише чинило срећном је што је дала допринос да љепоту и богатство нашег културног насљеђа види цијели свијет, да Република Србска има свој сувенир који представља наш национални идентитет и што су производи у које је уткана љубав и трација нашли пут до купаца и постали профитабилни. Такође, непрестана је била њена борба да се сазна истина о страдању србског народа у рату, посебно жена јер љубав коју је осјећала према отаџбини и свом народу је била немјерљива. Због тога је учествовала на великом броју конференција од чега је најзначајнија Конференција жена у Бечу 1997.године на позив Хилари Клинтон, гдје је упркос великом броју лобиста, својом сналажљивошћу и мудрошћу цијелом свијету испричала причу о страдању Српкиња.

У "Дуги" је увијек радила као волонтер, са инспирацијом и жељом да се наша традиција чува.

Иако је дала личну жртву и немјерљив хуманитарни допринос угроженима, доживела је да њену организацију власти бањалуке избаце на улицу из њихових просторије, а све зарад атрактивног земљишта за које се заонтересовао бањалучки тајкун близак Додику и партији СНСД.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Независне новине/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...

Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Нова прилика за студентску праксу у НИС-у


Феномен руског добровољачког покрета на територији бивше СФРЈ с почетка деведесетих прошлог века, органски се сјединио са славном традицијом руске војске. Руске патриоте не само да су притекле у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА