BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Драгуљ природе деценијама чека посетиоце

Драгуљ природе деценијама чека посетиоце
26.07.2017. год.


Хаџи – Проданова пећина код Ивањице, веома важан туристичко-спелеолошко-археолошки локалитет, деценијама уназад затворена чека прве посетиоце. Иако је под заштитом као споменик природе II категорије, држава али и локална самоуправа немају новца да пећину уреде и отворе је за туристе.

Затворена и без осветљеног улаза, у неколико наврата била је мета лопова, који су по свему судећи из ње обијали и односили пећинске украсе, који се иначе стварају вековима па и хиљадама година. Због непосредне близине каменолома, пећина је угрожена и честим минирањем.

Туристичка организација општине Ивањица којој је пећина поверена на управљање, мало шта сама може да уради како би је уврстила у званичну понуду као туристички ресурс од изузетне важности, не само за овај крај.

Годинама уназад покушавамо да обезбедимо средства за уређење Хаџи – Проданове пећине. Архитектонски пројекат за постављање стаза и заштитних ограда дуж испитаног дела, и постављања хладне расвете су одавно спремни и чекају улагања. Да би се све то урадило, потребно је нешто више од 10 милиона динара – каже за портал
ИнфоЛИГА Радомир Лишанин, директор Туристичке организације.

И док се чека уређење унутрашњости пећине, претходних година је изграђен степенишни прилаз и потпорни зид, и реконструисана „Аџијина“ црква на самом улазу, која је првобитно ту саграђена далеке 1909. године и посвећена Архангелу Михаилу. На окомитој стени поред улаза и данас стоји окачено црквено звоно, поклон краља Александра.

Одлуком о заштићеном простору који обухвата нешто више од 7 хектара, строго је забрањена било каква изградња,  скрнављење, експлоатација минералних сировина, преоравање природних ливада, крчење вегетације, и све активности у самој пећини које могу угрозити њену фауну и флору и оштетити њене темељне и све друге вредности.

Споменик природе Хаџи – Проданова пећина, налази се на 7 километара од Ивањице, у селу Рашчићи, на путу према Гучи и Чачку, на надморској висини од око 600 метара. Име је добила по Карађорђевом војводи Хаџи Продану Глигоријевићу, који је у пећину склањао збегове за време Првог србског устанка. Ранији називи су Рашћанска пећина и Шљепаја.

Испитана дужина пећине је око 400 метара и састоји се од два спрата. Према непотврђеној легенди излаз из ње налази се у драгачевском селу Котража. Доњи спрат пећине поред главног има и два споредна канала. Улазни део је широк и висок око 3 метра и завршава се сужењем иза кога се налазе простране дворане које су дугачке око 50 и широке 15 метара. Десна страна ове дворане покривена је бигреним саливом и серијом плитких базенчића. У централном делу дворане налазе се дебели сталактити и сталагнити, а на странама моћни саливи као окамењени водопади. Дворана се завршава са два мања продора-процепа. Горњи спрат почиње из дворане главног канала и испуњен је разнобојним и разноврсним накитом.

У Хаџи-Продановој пећини су вршена и археолошка истраживања. Том приликом је на врло малом простору пронађено 25 нових врста пећинских животиња (инсеката), које у свету, или нису познате или су ретке. На самом улазу пронађени су фрагменти керамике из старијег гвозденог доба, велика количина костију плеистоценских животиња и шездесетак предмета старих око 40 хиљада година. У питању су остаци материјалне културе неандерталаца, а већина пронађених алатки је направљена од кварца, што је изузетна реткост у Европи. Хаџи Проданова пећина је била и привремено станиште ловаца-неандерталаца и пећинског медведа, чија су лобања, бројне кости и зуби пронађени на самом улазу.

Пећина се сврстава у малобројна вишеслојна палеолитска налазишта на централном Балкану и пружа велики потенцијал за будућа истраживања.

И док овај природни драгуљ чека уређење, осветљење и отварање, њени једини посетиоци и станари су колоније слепих мишева.

ИнфоЛИГА



  • Извор
  • фото: infoliga.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Реги


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА