BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

За Немачку и Аустрију неприхватљиве нове санкције САД против Русије

За Немачку и Аустрију неприхватљиве нове санкције САД против Русије
15.06.2017. год.
САД уводе санкције не због политичког или хуманитарног разлозога, него због економског интереса. САД заправо покушавају да повећају своју конкурентност на штету њених европских савезника


Извор:
Восток, РТ

"Неприхватљиве" нове анти-руске санкције које је одобрио Сенат САД крше међународно право, утичу на европске компаније и имају за циљ да погодују нафтном и гасном сектору САД, наводи се у љутитом заједничком саопштењу Берлина и Беча.

Нове анти-руске санкције су наведени у амандману у којем се санкције односе и против Ирана. Санкције су одобрене од стране Сената САД у четвртак већином гласова (98 према 2), али ипак мораће да прођу Представнички дом и да буде потписане од стране америчког председника како би постале обавезујуће - закон.


Анти-руске санкције у амандману укључују наметање казни за предузећа која сарађују са руским нафтним и гасним компанијама. Један број европских компанија управо ради то, као на пример учешће у пројекту гасовода "Северни ток 2".

"Снабдевање енергијом Европе је ствар за Европу, а не Сједињених Америчких Држава!", наводи се у заједничком саопштењу немачког министра спољних послова Зигмара Габријела и аустријског канцелара Кристијана Керна.

"Ми не можемо прихватити претњу европским компанијама које доприносе развоју европског енергетског система и снабдевања са екстериторијалним санкцијама које крше међународно право."

"Санкције као политички инструмент не би требало да буду повезане са економским интересима", наводи се у саопштењу.

Додаје се да "претње немачким, аустријским и другим европским предузећима која учествују у пројектима за снабдевање гасом, као што је "Северни ток ", заједно са Русијом или их финансирају, уз казне на америчком тржишту би додао апсолутно нови и веома негативан аспект у односима између САД и Европе."

У саопштењу се истиче да је намера Вашингтона да наметне нове санкције против Русије вођена не неким политичким или хуманитарним разлозима, него због економског интереса.

"Ово питање се тиче продаје америчког кондензоване гаса у Европи и притиском на руске компаније које снабдевају енергијом европско тржиште. Стварни циљ таквих санкција је да се обезбеде радна места за гасну и нафтну индустрију САД ", каже се у саопштењу.

Габријел и Керн су такође изразили забринутост због чињенице да САД заправо покушавају да повећају своју конкурентност на штету њених европских савезника, како би новим мерама на крају негативно утицлати на "конкурентске позиције наше [европске] енергетске индустрије и хиљадама послова."

Они су такође оптужили САД за покушаје мешања у унутрашње послове у Европи и наметање своје воље њеним савезницима и подривање принципа "отворене и фер тржишне конкуренције."

"Било би не само за жаљење, већ и штетно за ефикасност нашег положаја у контексту украјинског конфликта, ако нека неповезана питања као што је амерички економски интерес у извозу гаса претекне по овом питању", упозорава се 
у саопштењу.

Двојица политичара су потом позвали америчке власти да се повуку из оваквих планова и те да ће они "подржати" напоре америчког Стејт департмента да се промени закон о санкцијама.

Амандман на анти-руске санкција предвиђа "широке нове санкције кључним секторима руске економије, укључујући рударство, металургију, шпедицију и железнице".

Предлог закона такође забрањује укидање било какве извршне санкције Русији од стране Обамине администрације без одобрења Конгреса.



Америчкој политици и амандману је, како се наводи, циљ у овом конкретном случају, да се "супротстави гасоводу Северни ток II с обзиром на штетне утицаје на енергетску безбедност Европске уније и реформе енергије у Украјини."

Према амандману, амерички председник може наметнути санкције против лица и појединаца који чине инвестиције "које директно и значајно доприносе унапређењу способности Руске Федерације за изградњу цевовода и извоз енергије" или даје Русији са "робу, услуге, технологију, информације, или подржава директно, и значајно олакшава одржавање или ширење изградње, модернизације, или поправку енергетских цевовода. "

Руски председник Владимир Путин је у четвртак рекао да Русија историјски живи под неком врстом санкција са Запада, које се користе као средство економске конкуренције, као и средство за сузбијање.

"Ако не би било ситуација везано за Крим и других проблема, они би измислили нешто друго да заадрже Русију", рекао је он.


Амерички државни секретар Рекс Тилерсон, позвао на више "флексибилан приступ" по питању анти-руских санкција. Он је посебно рекао да не би волео да види "лисице" 
Вашингтона у напретку у имплементацији споразума из Минска или евентуално налажења неког другог начина за решавање кризе у источној Украјини између МОскве и Кијева.

Раније је Тилерсон такође рекао да готово сви амерички партнери и савезници позивају Вашингтон да побољша своје односе са Русијом и упозорио да би нови сет рестриктивних мера против Москве додатно погоршао односе са Русијом.


Пројекат "Северни ток II" ће дати рускom Гаспрому додатни капацитет у снабдевању Европе гасом кроз нафтовод који ће ићи испод Балтичког мора до Немачке.

Пројектом управља компанија "Северни ток II", којa је у потпуности у власништву Гаsпрома. Међутим, половина трошкова пројекта, у износу од 9,5 милијарди €, финансиран је од стране неколико европских енергетских, као и нафтних и гасних компанија, укључујући "Шел", "Унипер", "Винтершал, "Еџин" и "ОМВ", које на тај начин могу бити погођене новим америчким санкцијама.

Неке од ових компанија већ трпе због одлуке америчког Сената да одобри санкције, а акције ОМВ-а су пале за 3,7 одсто у четвртак, "Енџина" за 1,3 одсто, "Шела" за 1.1 одсто и "Унипера" за 0,9 одсто, према извештајима "Тајмса".

Читајте више на 
Украјина и Новорусија из минута у минут

 



  • Извор
  • фото: © Fabrizio Bensch / Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА