BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„ЕУ поштује међународно право, али Косово је неупоредиво са Каталонијом“

03.10.2017. год.
Портпаролка Европске уније Маја Коцијанчич одбацила је наводе да за Каталонију, тачније Шпанију, важе другачији стандарди од оних који су важили за Србију у случају Косова и истакла да је међународно право универзално, и да га ЕУ "у потпуности поштује".


Маја Коцијанчич је, поводом става Европске комисије да су случајеви Косова и Каталоније "неупоредиви", нагласила у изјави за Танјуг да "не постоје двоструки стандарди".

"Косово је 'sui generis'", рекла је Коцијанчичева Танјугу. (sui generis - правнa класификацијa која постоји независно од других категоризација услед своје јединствености)

"Као што је то потврдио Савет (Европски савет), Косово је 'sui generis' и као такав се не може упоредити са било којом другом ситуацијом. Двоструких стандарда нема. Међународно право мора бити универзално примењено, а ЕУ га у потпуности поштује", стоји у писаном одговору Коцијанчичеве за Танјуг.

Коцијанчичева није директно одговорила на питање Танјуга какву "политичку поруку" ЕУ шаље земљама кандидатима, посебно Србији, ставом да је "Шпанија држава чланица" те да су због тога "случајеви Косова и Каталоније неупоредиви".

Она је, наиме, поновила став да Србија и Западни Балкан имају "јасну европску перспективу", коју су потврдили и Европски савет и председник Европске комисије Жан Клод Јункер у свом говору о стању Уније.

"Очекујемо да поздравимо премијерку Србије Ану Брнабић следеће недеље у Бриселу, када ћемо наставити разговоре о новим корацима Србије на путу ка ЕУ", закључила је Коцијанчичева.

Портпарол Европске комисије Маргаритис Схинас јуче је на питање новинара о различитим приступима ЕУ питању независности Косова и Каталоније одговорио да је "Шпанија земља чланица" и да за њих та два случаја "нису упоредива".

"Када је признање Косова у питању, то је био врло специфичан контекст. То је позиција које је усвојио Савет, а на основу декларације УН и различитих резолуција УН и међународне заједнице. У питању је веома специфичана геополитичка логика и контекст са специфичним разлозима. За Европску комисију те ситуације нису упоредиве", поручио је у понедељак Схинас.

Председник Србије Александар Вучић одговорио је да је такав став Европске комисије јасан пример двоструких стандарда, а премијерка Ана Брнабић упитала да ли се међународно право примењује само за ЕУ, а да неко друго међународно право важи за треће земље.

Београд је најавио да ће се званично, писмом, обратити Европској комисији тим поводом.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА