BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србско народно веће: Предстоји борба за остварење 13 циљева

20.02.2018. год.


Права и положај Срба у Хрватској нису битније промењени од 2013. године, а за спорост, одлагање, па и занемаривање у њиховом остваривању одговорне су државне институције, констатовало је недавно Србско народно веће.

СНВ је стога усвојило Изјаву о правима Срба у Хрватској, која је објављена на сајту те организације.

У изјави, објављеној на сајту СНВ-а, истакнуто је да је положај Срба у Хрватској у низу аспеката и уназађен, што се посебно односи на ниво толеранције и сета права која су се почела остваривати за време уласка у Европску унију.

Додаје се да се покушава нарушити чак и положај који је осигуран међународним споразумима, попут Ердутског споразума и Писма намере, Уставом, те Уставним законом о правима националних мањина и посебним законима.

Из тих разлога, СНВ истиче да у наредном периоду предстоји борба за остварење 13 циљева наведених у том документу:

1. Због нетолеранције и говора мржње према Србима, који су извор страха и асимилације припадника српске заједнице, у наредном четворогодишњем периоду потребно је борити се за толеранцију, недискриминацију и посебно против говора мржње.

2. Потребно је радити на осигуравању несметаног повратка избеглица, којих је још регистрованих око 19 хиљада у Србији, на заштити права на обнову у рату разорених и уништених кућа, стамбеном збрињавању за оне који су остали без станарских права.


3. Утврдити судбине несталих и убијених Срба, идентификовати их и обележити места страдања и омогућити несметано сећање на њихова страдања.

4. СНВ тражи да се изврше обавезе према међународном и домаћем праву, односно да процесуирања за ратне злочине почињене према Србима за време рата, посебно у току и након „Бљеска“ и „Олује“ не буду ретка, селективна, те да се не одвијају по посебним критеријумима.

5. Затражено је од Хрватске да коначно донесе програмски и законски оквир за развојну политику повратничких средина, обнову комуналне и социјалне инфраструктуре и додаје се да је неопходно да се у циљу заштите власништва формира земљишно-шумски фонд, што укључује сређивање земљишних књига, заштиту земљишта и шума.

6. Због тога што су Срби и сада недовољно заступљени у државним и јавним службама, СНВ очекује и тражи од Владе и надлежних институција да зауставе тај тренд и да у складу са Уставним законом о правима националних мањина и међународним обавезама, почну активно да спроводе политику запошљавања припадника српске заједнице.

7. Очекује се доследно спровођење права на језик, писмо и образовање припадника српске заједнице у Хрватској, те несметана службена употребу језика и писма.

8. Наведено је да медијске институције у Хрватској требају бити унапређене у три смера, и то да би ХРТ требало у склопу својих програма активно и позитивно да прати активност србских институција и извештава о проблемима Срба, затим основати редакцију мањинског програма на ХРТ-у, те да српске организације оснују и властити радијски сервис, а да Хрватска то активно помогне.

9. Затражено је да се обнови културна баштине, како црквена тако и световне, посебно она која подсећа на присилну асимилацију, протеривања и масовна истребљења почињена према Србима у НДХ.

10. Очекује се да се, у складу са одредбама Устава, мишљењем Венецијанске комисије и мишљењем Уставног суда, пронађе решење и донесу прописи који ће омогућити слободно и несметано остваривање бирачког права припадника националних мањина.

11. Потребно је вратити Србима право на своју историју, као делу националне историје Хрватске, што треба бити видљиво у образовању, медијима, политици сећања и музејима.

12. Институције српске заједнице, посебно СНВ и Заједничко веће општина, морају добити статус мањинских самоуправа, у складу са Ердутским споразумом и Писмом намера, а у што скорије време треба завршити повратак имовине Србској православној цркви и СПД „Привредник“.

13. Као последњи циљ истакнуто је да је од огромне важности трајно унапређивање односа између Хрватске и Србије, те европска интеграција земаља простора бивше Југославије, посебно Србије, као претпоставке стабилности и напретка.

На крају Изјаве, наводи се да Велика скупштина Србског народног већа очекује да ће Влада и државне институције активно и тесно сарађивати на реализацији циљева ове Изјаве са самим Већем, са изабраним представницима Срба и њиховим организацијама, те да ће тако створити претпоставке за несметано остваривање права и афирмисан положај Срба у Републици Хрватској.

Танјуг    


  • Извор
  • фото: Принтскрин јутјуб/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА