BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 09.04.

10.04.2018. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 09.04


Три Иранца погиннула у нападу Изреала - Три Иранца су погинула од последица ракетног напада Израела на ваздухопловну базу у сиријској провинцији Хомс, известила је иранска агенција ФАРС.

Како саопштава агенција, два погинула су из града Табриз, а друга двојица из Ахваза.

У ноћи на понедељак, израелске ваздухопловне снаге напале су ваздушну базу Тифор. Према руском министарству одбране, два авиона Ф-15 извела су напад. Три ракете су дошле до циља, док је преосталих пет срушено.

Израелска војска одбила је да коментарише ове информације, а Кремљ је рекао да је Русија разговарала о инциденту са Израелом "путем одговарајућих канала".

У фебруару су Израелци већ бомбардовали базу Т-4, где су, како тврде, смештена иранска контролна станица за дронове.

Руски стручњаци нису нашли трагове коришћења хлора у сиријској Думи - Руски војни експерти већ су отпутовали на локацију наводног хемијског напада у Сирији и нису нашли никакав траг о употреби хлора или било које друге хемикалије, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров, преносе РИА Новости.

"На то место су већ дошли наши војни стручњаци, стручњаци сиријског Црвеног полумесеца, који ужива веома добру репутацију у међународним организацијама, укључујући УН и Међународни комитет Црвеног крста. Они тамо нису нашли трагове хлора или било које хемикалије која је наводно кориштена против цивила", рекао је Лавров.

Такође, доктори из сиријског града Думе су саопштили да нису примили пацијенте са знацима хемијског тровања, јавио је Руски центар за помирење зараћених страна.

РТ: Израеслки авиони напали сиријску базу - Москва - Два израелска авиона Ф-15 напали су ваздухопловну базу Т-4 у Сирији у провинцији Хомс, саопштило је Министарство одбране Русије. Авиони су испалили осам вођених пројектила, али је пет њих срушено пре него што су погодили аеродром.


У саопштењу се наводи: "Два израелска авиона Ф-15 испалили осам вођених пројектила на аеродром Т-4". Израелски авиони нису ушли у сиријски ваздушни простор и лансирали су ракете изнад Либана.



"Сиријске ПВО јединице погодиле су пет вођених пројектила", саопштила је руска војска, али је потврђено да су три ракете "стигле до западног дела аеродрома". Раније је саопштено да је ноћас извршен напад на сиријску базу.

Раније је либански канал Ал Мајадин пренео да су израелски авиони ушли у ваздушни простор Либана те испалили ракете на сиријску базу. Према саопштењу, пројектили су прошли кроз либански ваздушни простор изнад Кесервана и Беке према Сирији.

РТ: Ракетни напад на сиријску ваздухопловну базу у Хомсу - САНА - Војни аеродром у провинцији Хомс је нападнут у "ракетном нападу", извештава сиријска САНА. Иако су сиријски ПВО системи како се саопштава пресрели најмање осам пројектила, неколико људи је повређено и убијено.

Неколико пројектила погодило је сиријску војну ваздушну базу Тијас у провинцији Хомс (познату и као ваздухопловна база Т-4) у недељу вече, преноси САНА, позивајући се на војни извор. Као резултат напада, неколико особа је погинуло и рањено, додаје агенција, без навођења броја жртава.



Напад су "вероватно" извршиле Сједињене Државе, саопштила је агенција, али амерички званичници су чврсто порекли такве тврдње. Док је Министарство одбране САД-а "упознато" са извештајима о ракерном нападу, одбацило је извештаје о било каквом учешћу САД-а.


"Тренутно Министарство одбране не врши ваздушне нападе у Сирији", саопштено је из Пентагона.

"Међутим, настављамо да пажљиво пратимо ситуацију и подржавамо тренутне дипломатске напоре како би се спречили хемијски напади у Сирији"

 
Према либанском Ал Мајадину, пројектили су дишли из правца Средоземног мора, кроз либански ваздушни простор. У међувремену, Ал Масдар њуз извештава да су "непознати авиони" ушли у сиријски ваздушни простор из Либана и те се спекулише да би авиони могли бити израелски. Као одговор на нападе, активиран је ПВО систем Сирији у ваздушној бази Мезех, додаје се у саопштењу.

 

Скоро тачно пре годину дана, 7. априла 2017. године, Сједињене Државе су извршиле напад на сиријске ваздухопловне јединице у Шаирату, лансирајући 59 крстарећих ракета из Средоземног мора. Тада је Вашингтон оправдао напад као "неопходан одговор" на основу извештаја о хемијском нападу у провинцији Идлиб, без чекања на било какву истрагу о инциденту.

Најновије вести долазе када се Дамаск суочава са новим оптужбама да је наводно гађао цивиле хемијским оружјем, које је изнела контроверзна група "Бели шлемови", која је увек на првом месту у западним медијским извештајима везано за сиријски сукоб.

 

У међувремену, Дамаск је демантовао оптужбе, док је руско министарство спољних послова осудило најновије извештаје као још један пример "континуиране серије лажних вести о употреби хлора и других хемијских агенаса од стране сиријских снага".

Због ескалације тензија, Здружени штаб Централне команде САД, наводно је направио списак потенцијалних мета и опција напада на како би представио Трампу и његовом тиму за националну безбедност, саопштили су високи војни званичници САД-а за израелске медије.

Израелски званичници су током недеље заговарали циљеве напада у Сирији, позивајући Вашингтон да се одговори Дамаску за наводни хемијски напад у Думи. Оптужбе је изнео израелски министар за стратешка питања и јавну безбедност Гилад Ердан, који је у недељу рекао да се лично нада да ће САД предузети војну акцију против сиријске владе. Између низа политичара, израелски лидер опозиције Исак Херзог позвао је такође САД да преузму "одлучујућу војну акцију" против Сирије. Идеју о интервенцији Израела у Сирији подржао је и израелски главни рабин Јицак Јосеф, који је позвао своје присталице да "покушају да зауставе тај масакр".

Бес Доналда Трампа, усредсређен је на Дамаск и сиријског председника Башара Асада, кога је амерички председник назвао "животињом". Амерички лидер такође је осудио Иран и Русију због подршке Асаду, рекавши да ће Дамаск "платити високу цену" за најновији наводни  хемијски напад.

Трамп је већ разговарао са својим француским колегом Емануелом Макроном, након чега су обојица лидера одлучили да формирају јединствени фронт против Русије на предстојећим састанцима Савета безбедности Уједињених нација, који су планирани за понедељак. Макрон је раније наговестио да би Француска могла размотрити једностране акције, укључујући и војни удар ако се поново употреби хемијско оружје у Сирији.



Преглед политичких и других вести за 09.04.

 

Хејлијева: САД ће одговорити на употребу хемијског оружја у Сирији  Сједињене Државе ће предузети мере као одговор на употребу хемијског оружја у сиријској Думи, саопштила је амерички амбасадор у УН-у Ники Хејлеј на састанку Савета безбедности.

"Дошли смо до тренутка када свет треба да види да је правда постигнута. Ово ће се сматрати у историји као тренутак када ће Савет безбедности испунити своје обавезе или показати потпуну неспособност да заштити људе у Сирији. У сваком случају, САД ће одговорити", рекла је Хејлијева.

Она је додала да Русија "поткопава кредибилитет УН-а својим акцијама у Сирији", те је позвала да се "не заборави улога Русије у деструктивној политици (председника Сирије Башара) Асад".

РТ: Небензја Западу: Да ли разумете опасну границу на коју доводите свет?  Специјални изасланик у УН-у за Сирију, Стафан де Мистура, отворио је састанак СБ УН-а саопштавајући извештаје о наводном хемијском нападу у Думи и накнадном нападу на ваздушну базу Т-4 из Сирије. Он је позвао на "независну истрагу" о наводном инциденту у вези са хемикалијама и позвао на уздржавање све стране, с обзиром на напад на ваздушну базу.

Русија је дубоко забринута чињеницом да неки главни градови поред Вашингтона, Лондон и Париз, "слепо прате" своје америчке савезнике, те су се ангажовали "у конфронтационој политици против Русије и Сирије без икаквог оправдања", рекао је представник Русије у УН-у, Василиј Небензја.

Он је даље рекао да се Москва недавно суочавала са "клеветничком, `јастребовском` реториком, санкцијама, уценама и чак претњама силом".

Западне државе сада прете и осуђују Русију са жудњом коју њихове владе "нису ослободиле" током Хладног рата, додао је Небензја. "Русија је неопростиво угрожена", рекао је он.

Небензја је нагласио да сваки пут када се западне силе мешају у послове других држава, они "остављају само хаос иза себе".



"Да ли разумете опасну границу на коју доводите свет?", упитао је руски изасланик.


Нема сумње да наводни наводни хемијски напад у Думи у Сирији иде у том правцу, рекао је Небензја. Затим је позвао на непристрасну истрагу о пријављеном инциденту, који би требало да почне са претпоставком невиности.


УН-ов орган треба посетити Сирију и истражити наводе, рекао је Небензја, позивајући Организацију за забрану хемијског оружја да посети Думу већ у уторак.

"Сиријске и руске трупе обезбедиле би инспекторима безбедан пролаз у подручје наводног хемијског напада у Думи након што стигну у Дамаск", рекао је он.


Небензја је довео у питање "доказе" које је пружила контроверзна група "Бели шлемови". Посебно је нагласио да је место наводног напада лажно, рекавши да је изгледало "неприродно" да је бомба "погодила кров зграде, а потом пала на дрвени кревет, а да га није ни штетила".


РТ: Одлука о нападима на Сирију у наредних 24-48 сати - Трамп Амерички председник Доналд Трамп је изјавио је да ће одлучити о потенцијалним војним нападима против Сирије у року од 24-48 сати, као одговор на извештаје о наводном хемијском нападу у Думи у Источној Гути (преграђе Дамска).

Трамп је обећао брзи одговор на "гнусни напад", рекавши да "се ради о човечанству и да се то више не може дозволити".


Његова изјава одражава раније изречен став секретара за одбрану Џејмса Матиса. На питање новинара да ли САД размишљају о војним нападима против Сирије, Матис је одговорио да "није ништа искључено".

У недељу је Трамп на твитеру написао да ће се за наводни хемијски напад "платити велика цена".


Москва је саопштила да оптужбе против Дамаска служе као безобразна провокација. Упозорила је да ће свака војна акција која је би била предузета као "одговор" на наводни инцидент имати "тешке последице".

Трамп је користио сличан језик након што је наводни хемијски напад изведен у провинцији Идлиб у априлу прошле године. Касније је наредио ракетни удар против на сиријску ваздухопловну базу у Хомсу.


Мејова: Режим Асада и Русија да одговарају за хемијски напад у Сирији Британски премијер Тереза Меј изјавила је данас да "режим Асада и они који га подржавају, укључујући Русију, морају да одговарају, уколико се утврди да су одговорни за наводни напад хемијским оружјем" у близини Дамаска.

„Овде се ради о акцијама, бруталним акцијама Асада и његовог режима, али и о оних који подржавају режим, а Русија је, наравно, једна од њих. Они морају да веома пажљиво размотре позицију коју су заузели”, рекла је Мејова током конференције за новинаре у Копенхагену.

Током посете Данској, она је осудила "варварско гађање невиних цивила, укључујући и децу", али је у више наврата одбијала да каже да ли је потребно Уједињеном Краљевству да се прикључи међународној војној акцији против Сирије.

Након што јој је двапут постављено питање да ли ће Велика Британија подржати војну акцију, Мејова је рекла: "Оно што ми хитно радимо са нашим савезницима је процена онога што се десило и какав је одговор неопходан".

"Очигледно је да, ако је ово напад хемијским оружјем и почетни извјештаји сугеришу да је то. То је још један примјер бруталности режима Асада и лудачки начин на који игнорише интересе свог народа".

„Ово је бруталан режим, који напада свој народ, и ми смо веома јасни да се мора позвати на одговорност. И они који га подржавају морају се позвати на одговорност”, поручила је Мејова.

На питање да има директну поруку за руског председника, Владимир Путина, она је рекла да би "Москва требало да пажљиво сагледа положај који је заузела".

Раније је Даунинг Стрит саопштио да Велика Британија ради са својим савезницима како би дошла до брзог и јединственог одговора на очигледан напад хемијским оружјем.

Портпарол је саопштиода ће Велика Британија разматрати "низ опција" уколико се потврде докази о употреби хемијског оружја, али је одбио да спекулише о томе шта би то могло бити.

Он је такође упозорио Русију која подржава легитимну владу Сирије, против наводних покушаја опструкције рада Организације за забрану хемијског оружја, која је потврдила да је започела истрагу о нападу.

САД и Европска унија су у недељу оптужили сиријску владу да је извела напад хемијским оружјем на Думу, град у источној Гути који је под контролом екстремиста.

Сиријска влада је одбацила наводе да је извела било какав напад хемијским оружјем.

Руско Министарство спољних послова је саопштило да су наводи о хемијском нападу у Сирији лажни и да би свака војна акција предузета на основу тако „измишљених и исфабрикованих изговора” могла довести до тешких последица. 

РТ: САД не искључују војну акцију против Сирије - Матис Амерички секретар за одбрану Џејмс Матис није искључио могућност покретања ваздушних напада против Сирије као одговор на наводни хемијски напад у граду Думи.

Говорећи о извештајима, Матис је рекао да "не би ништа за сада искључивао" након што је питан да ли Сједињене Државе размишљају о нападу на сиријске снаге.

"Прво што морамо да погледамо је зашто се хемијско оружје и даље користи. Русија је била оквирни гарант уклањања комплетног хемијског оружја. Ми радимо са нашим савезницима и партнерима, од НАТО-а до Катара где ћемо се бавити овим питањем", додао је он.

Наводни хемијски напад у суботу у граду Думи - Источна Гута, уседио је након што су сиријске снаге завршиле операцију која је ослободила готово читав регион од исламистичких снага. Наводни хемијски инцидент пријављен је од стране "Белих шлемова", контроверзне групе која је у више наврата оптужена да има везе са терористима, а наводе није могао потврдити ни Црвени полумесец на терену.


Лавров о могућем нападу САД на Сирију: Ми имамо своје обавезе према Сирији Као одговор на упозорења из окружења америчког председника да Вашингтон не искључује могућност напада на Сирију, руски министар спољних послова Сергеј Лавров је подсетио на обавезе Русије према тој земљи.

"Што се тиче упозорења која се чују из окружења америчког председника, да Вашингтон не искључује могућност напада на Сирију - знате, наша војска је на то већ реаговала. Ми имамо своје обавезе према Сиријској Арапској Републици. На основу нашег уговора закљученог са легалном, легитимном владом Сиријске Арапске Републике, на захтев Дамаска, а која држава је чланица Уједињених нација", рекао је Лавров на прес конференцији у Москви.


Раније је саветник за безбедност и борби против тероризма у Белој кући, Томас Бозерт рекао  да Бела кућа не искључује војну акцију против Сирије због информација о наводном хемијском нападу у сиријском граду Думи.


Лавров: У Сирији постаје превише опасно Информације о томе ко је извршио ваздушни напад на сиријску ваздушну базу је противречан, али ово је веома опасан развој догађаја, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

"Постоји пуно извештаја о томе ко је летио, ко није летио. У Вашингтону, бар за сада, негирају је да су овај напад извели Американци или било који члан њихове коалиције", рекао је Лавров. 

Што се тиче умешаности Израела у напад, Лавров сматра да прво треба испитати о чему се ту ради, али да то само показује колико је ситуација у Сирији опасна.

Према његовој процени, то "још једном указује на то да у Сирији постаје превише опасно, као и да постоје играчи који нису нигде позвани".

 

"Они су се сами позвали под изговором уништења Исламске државе. Борба против тероризма, а потом, осим овог циља, почели су се појављивати и други циљеви, како јавни тако и пажљиво прикривени" Лавров.

Лавров подсетио да је Русија упозорила на провокације у Сирији  Руска војска је унапред упозорила да се у Сирији припрема озбиљна провокација употребом хемијског оружја како би се окривио Дамаск, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

"Ми смо већ имали прилику да се изјаснимо о томе шта се дешава, и пре него што се десио инцидент. Наша војска се налази у Сиријској Арапској Републици на терену, и да тако кажем, упозорила је не једном, да се припремају озбиљне провокације, чији је циљ још једном оптужити Дамаск за употребу хемијског оружја против цивила", рекао је он.


Русија испоручила Сирији до сада 40 ПВО система „Панцир“  Русија је последњих година испоручила Сирији 40 ПВО система "Панцир-С1" како би се заштитила од ваздушних напада, изјавио је за РИА Новости извор из руског војног ресора.

Раније је Министарство одбране Русије саопштило да је извршен ваздушни напад на сиријски аеродром Тифор од стране два израелска авиона Ф-15, те да су три пројектила погодила аеродром, а да је пет оборено од стране ПВО Сирије, те да руски саветници током напада нису повређени. 

"Русија је поставила у Сирији до 40 ПВО система "Панцир-С1", ради заштите од претњи из ваздуха. Реч је о извозу система, а не присуству Министарства одбране Русије" - рекао је извор, не наводећи друге детаље.


"Панцир С1" је самоходни ПВО систем 
намењен за блиско покривање војних и цивилних објеката, а који укључује и комплекс за одбрану са већих удаљености, од свих савремених и средстава за ваздушни напад. Такође се може користити за одбрану објеката са површине и мора.

"Панцир" је изграђен на шасији камиона због веће мобилности. Има два топа од 30 милиметара, од којих сваки може да испали и до 40 пројектила у секунди, као и 12 ракета.


Клинцевич: САД одлучиле да прогласе Русију „империјом зла“  Сједињене Државе су одлучиле да прогласе Русију "империјом зла", спроводећи политику прекрајања света, саопштио је члан Одбора за одбрану Савета федерације Франц Клинцевич.

Раније је председник САД Доналд Трамп оптужио Русију и Иран да подржавају Дамаск, који је наводно, одговоран за хемијски напад у сиријском граду Думи. Русија је већ негирала информацију о гранатама са хлором које су наводно испалиле сиријске снаге. Министарство спољних послова Русије саопштило је да је циљ ових клевета и општужби о употреби отровних супстанци од стране сиријске војске заштита терориста, спречавање напредовања сиријских снага и оправдавање зa могуће спољне нападе. 

"Чини се да психолошки медијски рат против Русије добија нови квалитет. Изгледа да су сви ови напади на Русију, укључујући и неосноване оптужбе против њених савезника о употреби хемијског оружја у Сирији само наставак анти-руске хистерије, а која има дугу традицију у америчкој политици", рекао је сенатор. 

Према његовим речима, постоји јасан покушај да се Русија покаже као "империја зла", као што је то било са Совјетским Савезом.

"То нема никакве везе са идеологијом. Реч је о 
још једном прекрајању света", рекао је Клинцевич.

"Али у овом случају, ништа неће успети“, нагласио је он.

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА