BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 25.04.

26.04.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 25.04


РТ: Руска ПВО у Сирији уништила неколико циљева који су се кретали према бази Хмеимим Јединице ПВО руске војске пресреле су и уништиле неколико ваздушних циљева који су ишли према ваздухопловној бази Хмеимим у Сирији касно у уторак, саопштила је руска војска.

"Након пада мрака, средства контроле ваздушног простора у руској бази Хмеимим откриле су мање ваздушне мете непознатог порекла код аеродрома", рекао је портпарол ваздухопловне базе.

"Сви циљеви су уништени руским ПВО средствима који се налазе у бази".

У инциденту није било повређених, док се функционисање базе вратило рутинским активностима, додао је он.

Према непотврђеном извештају сајта Јужни фронт "аналиизе и обавештајни подаци", руска ваздухопловна база је нападнута помоћу два дрона наоружаним пројектилима, које је покренула једна од милитантних група из северне Латакије или јужне провинције Идлиб у Сирији. На вебсајту су такође објављени снимци, за које се тврди да су руске јединице ПВО у ваздушној бази Хмеимим током дејства по дроновима.

Средином јануара, руска ПВО је такође осујетила напад помоћу дронова на ваздухопловну базу Хмеимим и луку у Тартусу. Терористи су лансирали 13 дронова, за које је руска војска саопштила да су били наоружани, као и да су били високе технологије, оне коју милитанти нису могли сами да пронађу. Сви дронови су оборени, а над неколико је преузета контрола у ваздуху те су спуштени у базу Хмеимим.


Преглед политичких и других вести за 25.04.


Русија ће испоручити Сирији нове системе ПВО У блиској будућности Русија ће испоручити Сирији нове ПВО системе, рекао је генерал Сергеј Рудској, начелник Управе за главне операције Генералштаба.

"Руски специјалисти ће наставити да обучавају сиријско војно особље, као и да помажу у обуци за нове системе против-ваздушне одбране, а чија испорука ће се обавити у блиској будућности", рекао је он.

Према његовим речима, сиријско министарство одбране "детаљно је анализирало резултате ракетног напада Сједињених Држава и њених савезника".

"На основу тога, већ су извршене веће промене у систему ПВО за одбрану земље, што ће додатно повећати његову поузданост", додао је Рудској.


Генерал је истакао да је већина америчких пројектила уништена од стране "совјетских система ПВО од пре четрдесет година".

Раније су руски медији известили да би Русија могла почети снабдевање Сирије са комплексима С-300 "Фаворит" ради обједињавања комплетног ПВО система.

Русија је до сада испоручила Сирији 40 ПВО система "Панцир", а такође је Министарство одбране Сирије недавно објавило видео снимак на коме се виде системи "Панцир", "Бук 2М", као и други системи руске и совјетске производње.

Морозов: Русија категорички против да Катар пошаље војску у Сирију Руски сенатор Игор Морозов изјавио је да је Русија категорички против тога да Катар пошаље своју војску у Сирију — то је апсолутно противно повељи Уједињених нација и није у складу са нормама међународног права.

„На основу чега би се војна интервенција Катара оправдала? То би било најгрубље кршење међународног права“, рекао је Морозов.

Како је објаснио, иницијатива да се Катар и Египат умешају у сиријски конфликт потиче из Вашингтона.

Претходно је министар спољних послова Саудијске Арабије изјавио да Катар мора да пошаље своју војску у Сирију уколико не жели да изгуби америчку војну подршку.

Путин: Примена војне силе мимо СБ УН-a иде на руку терористима Поједине земље све чешће настоје да игноришу општепризнате норме међународног права и примењују силу мимоилазећи Савет безбедности Уједињених нација. Такав приступ ствара политичку и социјалну нестабилност и иде на руку терористима, изјавио је руски председник Владимир Путин, преносе РИА Новости.

У поздравној поруци коју је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев прочитао на отварању Међународне конференције високих представника за безбедност у Сочију, наводи се да је проблем осигурања безбедности на глобалном и регионалном нивоу тренутно на високом нивоу.

„Умногоме је та ситуација повезана са тим да поједине земље одбијају да се придржавају принципа преговора као кључног инструмента у решавању међудржавних сукоба. Примена војне силе иде наруку екстремизму, транснационалном криминалу и води ка ескалацији локалних сукоба и криза“, истакао је Путин.

Према речима руског председника, ова платформа даје могућност да се разговара о начинима за спречавање ширења претњи и изазова међународној безбедности.

„Желео бих да нагласим да је Русија спремна да тесно сарађује са свим иностраним партнерима у том правцу, како на мултилатералном, тако и на билатералном нивоу“, закључио је Путин.

Земље Г7 забринуте због „дестабилизујућих активности“ Русије у Сирији, Украјини и другим земљама -Земље Г7 забринуте су због „дестабилизујућих активности“ Русије у Сирији, Украјини, као и у околним земљама, наводи се у заједничком саопштењу шефова дипломатија седам најразвијенијих земаља света.


Русија се такође оптужује и за наводно мешање у "демократске процесе и дезинформисање светске јавности".

„Шефови дипломатија Г7 изнели су велику забринутост питањем безбедности, пре свега када је реч о Сирији, Украјини и Северној Кореји. Поред тога, велики изазов актуелном светском поретку представља дестабилизујуће понашање Русије у Сирији и Украјини, као и у другим земљама“, наводи се у документу.

Претходно су земље Г7 запретиле да би могле да уведу додатне санкције Русији због Донбаса „ако акције Москве то буду захтевале“.

Такође је саопштено да се 
оснива оделење за „изучавање понашања Русије“.

Земље Г7 чине: САД, Канада, Велика Британија, Француска Немачка, Италија и Јапан.

УН: Цивили не могу да побегну од сукоба и бомбардовања у Сирији Цивили више не могу да побегну од сукоба и бомбардовања у Сирији јер су границе строго контролисане, а суседне земље су препуне избеглица, изјавио је високи комесар УН за избеглице Филипо Гранди.
Он се нада да ће сакупити 5,6 милијарди долара од међународних донатора за хитну хуманитарну помоћ сиријским избеглицама ове године, али напомиње да тај новац није намењен самој Сирији, већ и земљама које пружају уточиште сиријским избеглицама као што су Јордан, Ирак, Египат и Либан, преноси Ројтерс.

Гранди упозорава и на нову катастрофу уколико сиријски град Идлиб, који је под контролом побуњеника, „постане наредна мета сиријске војске“.

„Та земља постаје клопка, на појединим места клопка смрти за цивиле“, рекао је комесар УН британској агенцији на донаторској конференцији за Сирију.

Према његовим речима, реч је о једном од најгорих страдања у модерној историји.

Близу 5,5 милиона Сиријаца живи као избеглице у Ираку, Јордану, Либану и Турској, а сада чине близу четвртине либанског становништва. Још 6,1 милион становника је расељено унутар Сирије.

Уједињене нације процењују да је више од 400.000 цивила заглављено у зонама под опсадом широм Сирије.

Та бројка би, наводи Ројтерс, могла драстично да порасте јер два милиона људи живи у региону североисточног Идлиба, најнасељенијем подручју Сирије, које је у рукама побуњеника који се боре против власти сиријског председника Башара ел Асада у Дамаску.

Међутим, УНХЦР и друге хуманитарне агенције упозоравају да сиријске избеглице више неће имати куда да побегну јер је турско-сиријска граница код Газијантепа под строгом контролом, те да се туда углавном пропуштају конвоји с хуманитарном помоћи до Идлиба, али се избеглице враћају и потискују дубље ка Сирији.

„Мислим да ћемо изгубити не само једну генерацију, већ читаву популацију“, закључио је Гранди.

Могеринијева: гаранти Астанског процеса морају обезбедити стабилно примирје у Сирији Астански процес дао је одређену наду да ће се ситуација у Сирији побољшати, али сада земље-гаранти морају да обезбеде стабилно примирје у овој земљи, изјавила је у уторак шефица европске дипломатије Федерика Могерини.

„Астански процес дао је одређену наду да постоји могућност да се смањи напетост ситуације с војне тачке гледишта, али то је било одавно. Сада су земље-гаранти (Турска, Русија, Иран) одговорне за то да примирје почне да делује“, изјавила је она на заједничкој конференцији за медије са специјалним изаслаником Уједињених нација за Сирију Стафаном де Мистуром. 

Рјабков: Москва се не плаши могућег заоштравања санкција Г7 Москва се не плаши могућег заоштравања санкција Г7 (велике седморке) и одговориће на њих на одговарајући начин, рекао је заменик шефа дипломатије Русије Сергеј Рјабков.
„Не плашимо се санкција. Одговорићемо на време и на одговарајући начин“, рекао је Рјабков.

Он је навео да ће се Русија борити против двојних стандарда Г7.

„То чак није ни двојни стандард, већ нови стандард ’групе седам‘. Ми ћемо се борити против тих стандарда“, рекао је заменик министра.

Заменик шефа дипломатије је додао да је претња силе „велике седморке“ кршење међународног права.

„Ове државе буквално сваке недеље крше основне принципе међународног права, не стидећи и не гнушајући се грубих метода. Између осталог, претња силом је такође кршење принципа међународног права. Санкције су метод силе према Повељи УН“, рекао је Рјабков.

Он је додао и да је Русија разочарана одговором Велике Британије на питања о тровању бившег руског обавештајца Сергеја Скрипаља и његове кћерке Јулије. Опет се говори да Русија има везе са програмом производње „новичока“.

По његовим речима, редослед рада и сарадња са партнерима у оквиру Организације за забрану хемијског оружја предвиђа поверљивост.

Ракетни напад САД и њихових савезника у Сирији представља кршење свих међународних правила Ракетни удар САД и њихових савезника у Сирији представља кршење свих међународних правила. Он је изведен у „западном стилу“ — то је била казна без истраге, изјавио је руски министар одбране Сергеј Шојгу на састанку са замеником председника Централног војног савета Кине генерал-потпуковником Си Ћилијангом.
„Захвалан сам вам на подршци коју сте нам пружили у Савету безбедности УН о ракетном удару у Сирији. То је, несумњиво, кршење свих могућих и немогућих правила — и међународних и хуманитарних“, рекао је Шојгу.

По његовим оценама, удар је изведен у „строгом стилу Запада — казна без истраге“.

„Желео бих да захвалим пријатељској Кини за подршку у сиријском питању, за осуду неодговорног понашања неких западних држава које су под измишљеним изговором извеле војни удар по сувереној држави“, рекао је Шојгу.

Русија и Кина настављају да јачају сарадњу у сфери одбране, рекао је Шојгу.

„Привилеговани карактер међудржавних веза потврђују редовни састанак председника Русије Владимира Путина и председника Кине Си Ђинпинга. Скори догађај на највишем нивоу ће бити у првој декади јуна на Савету шефова држава Шангајске организације за сарадњу у Циндау“, рекао је Шојгу.    

Комитет Савета федерације подржао концепцију закона као одговор на санкције САД Комитет Савета федерације Русије за уставни поредак подржао је концепцију закона као одговор на санкције САД уз низ примедби, наводи се у коментару Комитета.

Закон о одговору на санкције САД и других држава поднесен је Државној думи 13. априла. Документ даје право Влади да по одлуци председника уведе 16 различитих узвратних мера, укључујући забрану или ограничавање пољопривредних, алкохолних и дуванских производа, лекарских препарата из одређених држава, да забрањује или ограничава извоз ретких метала из Русије, обуставља сарадњу у сфери атомске науке, производње авиона и ракетних мотора.

„Комитет Савета федерације за уставно законодавство и државни поредак подржава концепцију давања пројекта федералном закону узимајући у обзир наведене примедбе“, наводи се у пропратном објашњењу документа.

САД су 6. априла увеле санкције против 38 руских бизнисмена, међу којима су Олег Дерипаска, Сулејман Керимов, Виктор Векселберг, Кирил Шмалов, шеф „Гаспрома“ Алексеј Милер и директор „Сургутнафтагаса“ Владимир Богданов.

  Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА