BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мистериозна врста изумрлог мајмуна откривена у древној кинеској гробници

Мистериозна врста изумрлог мајмуна откривена у древној кинеској гробници
25.06.2018. год.


Мистериозна врста изумрлог мајмуна, потпуно новог за научнике, откривена је у древној кинеској гробници, а научници сматрају да су људи још у давна времена довели до истребљења мајмуна.


Гибон је већ изумро, што указује на то да су људи истребљивали примате и много пре модерног доба, пренео је Би-Би-Си, наводећи да су примати у опасности и да је велики број њих на ивици нестајања.

Нови гибон, назван јунзи империјали, могао би да буде први који је нестао као директна последица људских активности, судећи по закључцима научника Зоолошког удружења у Лондону.

„Сви мајмуни на свету: шимпанзе, гориле, орангутани и гибони су на ивици изумирања, али до сада није било познато да су неке врсте нестале због лова или губитка природних станишта“, рекао је вођа истраживачког тима др Самјуел Турвеј.

„Било како било, ово откриће недавно изумрлог јунзија, мења све и указује на то колико су гибони заправо рањиви“, рекао је он.

Делови лобање гибона пронађени су у гробници старој 2.300 година у провинцији Шанки, у централној Кини, заједно са костима риса, леопарда и црног медведа.

Гробница, а вероватно и мајмун, припадали су Ксији, баби првог кинеског цара Ћин Шихуанга, под чијом су владавином направљени Кинески зид и ратници од теракоте.

Некада се веровало да су гибони племените животиње и у Кини су били луксузни љубимци.

Компјутерске анализе су показале да је мајмун, из до сада непознате врсте гибона, вероватно живео до пре неколико стотина година.

Скоро је извесно да је нестанак тих гибона доказ о интензивном људском утицају на природно окружење, рекла је научница и професорка Хелен Катерје, са Универзитета у Лондону.

„Историјски подаци показују да је људски фактор проузроковао померање гибона на југ, према њиховом садашњем станишту, што их је довело до крајњег јужног дела, а јунзије је довело до истребљења“, рекла је Катерјеова.

Гибони су најмањи мајмуни, а живе у тропским кишним шумама Азије. Чувени су по песмама које изводе док лове и способности да се крећу по врховима дрвећа уз помоћ својих дугих екстремитета.

Већина врста гибона је угрожена због сече шума, лова и илегалне трговине.

Две врсте гибона су већ изумрле у Кини, а Међународна унија за очување природе је све преживеле гибоне означила као критично угрожене.

Кинески гибон хаинан је вероватно најређа врста на свету — остало их је само 26, навео је Би-Би-Си.


  • Извор
  • Илустратор: © РИА Новости / Александр Ковалев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА