BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 25.11.

26.11.2018. год.

 


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 25.11. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 25
.11.


Украјинска војска започела масовно гранатирање Доњецке Народне Републике Савет за националну безбедност и одбрану Украјине донео је одлуку да прогласи ратно стање на територији земље у трајању од 60 дана. 

Претходно је на седници Савета предлог о увођењу ратног стања подржао председник Украјине Петро Порошенко.

Порошенко je раније рекао да ће предложити проглашење ратног стања након што је дошло до кризе у Црном мору, када је руска морнарица запленила украјинске војне бродове због уласка у руске територијалне воде.

Након што је Национални савет за безбедност и одбрану Украјине подржао проглашење ратног стања на 60 дана, предлог ће сада ићи пред украјински парламент - Врховну раду.


Порошенко је такође додао да Кијев не планира да изврши било какву офанзивну операцију уколико се ратно стање уведе.
 

 

Преглед политичко-економских и других вести за 25.11.

 

РТ: Украјина проглашава ратно стање Савет за националну безбедност и одбрану Украјине донео је одлуку да прогласи ратно стање на територији земље у трајању од 60 дана. 


Претходно је на седници Савета предлог о увођењу ратног стања подржао председник Украјине Петро Порошенко.

Порошенко je раније рекао да ће предложити проглашење ратног стања након што је дошло до кризе у Црном мору, када је руска морнарица запленила украјинске бродове због кршења руских територијалних вода.

Након што је Национални савет за безбедност и одбрану Украјине подржао проглашење ратног стања на 60 дана, предлог ће сада ићи пред украјински парламент - Врховну раду.


Порошенко је такође додао да Кијев не планира да изврши било какву офанзивну операцију уколико се ратно стање уведе.



РТ: Порошенко: Предложићу проглашење ратног стања Украјински председник Петро Порошенко је рекао да ће предложити проглашење ратног стања након што је дошло до кризе у Црном мору, када је руска војска запленила украјинске бродове због кршења руских територијалних вода.

Украјински Савет за националну безбедност и одбрану расправља о могућности проглашења ратног стања. Након што га одобри савет, предлог ће се разматрати пред украјинским парламентом.

Порошенко је такође додао да Кијев не планира да изврши било какву офанзивну операцију уколико се уведе ратно стање.

Украјина разматра могућност увођења ратног стања Украјина разматра могућност увођења ратног стања, те сазива Савет за националну безбедност и одбрану како би се размотрило то питање, изјавио је секретар Савета Александар Турчинов.

„Предлажем да одржимо заседање како би увели режим ратног стања“, рекао је Турчинов.

Према његовим речима, заседање Савета планирано је да се одржи у поноћ.

Претходно је ФСБ Русије саопштио да су украјински бродови „Бердјанск“ „Никопољ“ и „Јани Капу“, који су незаконито пресекли границу са Русијом, задржани, као и да је против њих употребљено оружје.

Истиче се и да је тројици рањених украјинских војника пружена сва неопходна медицинска помоћ, те да нису животно угрожени.

НАТО „пажљиво прати“ дешавања у Азовском мору "НАТО пажљиво прати сва дешавања у Азовском мору и у Кречком мореузу. У сталном је контакту са украјинским властима и позива на суздржаност", изјавила је портпарол НАТО-а Оана Лунгеску.

"НАТО у потпуности подржава суверенитет и територијални интегритет Украјина, укључујући и право на навигацију у њеним територијалним водама. Позивамо Русију да осигура приступ украјинским лукама у Азовском мору у складу са међународним правом", додаје се у саопштењу.

Раније је ФСБ Русије саопштио да су украјински бродови „Бердјанск“ „Никопољ“ и „Јани Капу“, који су незаконито пресекли границу са Русијом, задржани, као и да је против њих употребљено оружје.

ФСБ: Три украјинска војна брода су заплењена Бродови Поморских снага Украјине "Бердјанск", "Никопољ" и "Јани Капу" су запењени јер су нарушили државну границу Руске Федерације.

Како се наводи, украјиснки бродови нису испунили захтеве бродова који су их пратили, те су вршили и опасне маневре.

Моменат удара руског у украјински војни брод данас у Керчском мореузу 
 
У саопштењу ФСБ-а се наводи да је приликом заустављања украјинских бродова коришћено и оружје, након чега су се бродови зауставили, те задржани.

Након отварања ватре рањена су три украјинска морнара, којима је пружена медицинска помоћ, те нису животно угрожени, наводи се у саопштењу.

"У циљу присилног заустављања украјинских ратних бродова коришћено је оружје. Сва три брода украјинске морнарице су задржани у територијалним водама Руске Федерације у Црном мору, а три рањена војника Оружаних снага Украјине су добили медицинску помоћ и нису животно угрожени", наводи се у саопштењу ФСБ-а.

Додаје се да је покренута кривична пријава за кршење државне границе Русије.


"Треба напоменути да је украјинска страна свесна процедуре за пролазак ратних бродова кроз територијалне воде Руске Федерације и дуж канала Керч-Јеникалски. Они су већ раније користили ову процедуру за миран пролаз", наглашава се у саопштењу.


Раније је и украјинска морнарица саопштила да су бродови заплењени, те да је на њих отворена ватра.

 

Захарова о ситуацији са украјинским бродовима: То су бандити са улице, њихове методе су бандитске Портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова коментарисала је ситуацију везану за украјинске бродове у Керчком мореузу, рекавши да су методе Кијева бандитске.

„Разоривши Украјину на делове, председник Петро Порошенко и његова ’мајданска‘ екипа ће, као што то сада чини бивши грузијски председник Михаил Сакашвили, после кренути на турнеју по свету и делити лекције како је демократија потребна ствар“, написала је она на Фејсбуку.

 

Како је навела, у Донбасу је успостављен мир, те су били приморани да се окоме на Керчки мореуз.

„То су бандити са улице, и њихове методе су бандитске – прво провоцирају, затим врше војни притисак, а потом оптужују за агресију“, додала је она.

Раније данас су три брода украјинске морнарице пресекла државну границу Русије, за којима је потом кренула потера. 
Русија је потом подигла авијацију која патролира Керчским мореузом.

ФСБ: Украјински бродови се враћају назад Три брода украјинске морнарице којa су јутрос испловили из Бердјанска у правцу Керчког мореуза, окренулa су се и кренула назад, саопштила је прес служба руске Федералне службе безбедности (ФСБ).

Поред тога, како се наводи, постоје неоспориви докази да је Кијев припремио и спровео провокацију коју је извршила украјинска војска у акваторији Црног мора.

„Русија ће ускоро све те доказе објавити јавности“, истиче се у саопштењу.

Подсетимо, прес-служба кримске пограничне управе ФСБ саопштила да су три брода украјинске морнарице пресекла државну границу Русије и ушла у територијалне воде Русије, те да су се кретали из Црног мора према Керчком мореузу.

Русија је због активности украјинских бродова подигла авијацију, која  патролирала Керчксим мореузом.

Украјинска морнарица: Руска морнарица отворила ватру и запленила наше бродове Према оперативним информацијама, мали оклопни артиљеријски бродови `Бердјанск`, `Никопољ` су погођени непријатељском ватром те су се зауставили. Брод "Јана Капу" је такође присиљен да се заустави. Бродови су заплењени од стране руских специјалних снага. Постоје и информације о два рањена украјинског морнара", наводи се у саопштењу украјинске морнарице.


 

Моменат удара руског у украјински војни брод данас у Керчском мореузу Након што су три украјинска војна брода данас ушла у територијалне воде Русије, кренула је потера за њима. На снимку се види удар руског војног брода у једног од њих у Керчском мореузу. Русија је потом блокирала мореуз те послала авијацију да патролира подручјем.  


 

Руска авијација патролира Керчским мореузом због провокација Украјине Руски војни авиони Су-25 патролирају подручјем Керчског мореуза због провокација украјинске морнарице.



Јутрос око 7:00 сати, три украјинска брода су прекршила државну границу Русије и кренула ка Керчском мореузу. 


У 11:30, још два ратна украјинска брода класе "Гијурза" кренула су из луке Бердјанск, али руски војни бродови су блокирали приступ.

Ситуација са украјинским бродовима у потпуности под контролом 
Русија није склона развијању конфликта са украјинским бродовима у Црном мору, те их може спровести кроз Керчски мореуз, али строго у складу са утврђеном процедуром, изјавила је за РИА Новости Олга Ковитиди, члан Одбора за одбрану и безбедност Савета Федерације.

"Бродови су удаљени шест километара од Керчског мореуза, ситуација је у потпуности под контролом, а пролаза кроз мореуз није било. Бродови су се зауставили, али се нису усидрили. Руска страна није против проласка ових бродова, али то мора бити строго у складу са утврђеном процедуром. Русија није наклоњена развоју сукоба, ситуација је у потпуности под контролом", рекла је Ковитиди.

Украјинска морнарица саопштила да је упозорила Русију на пролазак бродова Украјинска морнарица саопштила је да је контактирала обалску службу ФСБ Русије и морске луке Керч и Кавказ и упозорили на намеру проласка својих бродова кроз Керчки мореуз.

„У циљу поштовања међународних норми за безбедност пловидбе, мањи оклопни артиљеријски брод Оружаних снага украјинске морнарице ’Бердјанск‘ ступио је у контакт са обалском стражом ФСБ Русије, морским лукама Керч и Кавказ и саопштио о намери да прође кроз Керчки мореуз“, наводи се у саопштењу.

 

„Диспечери лука Керч и Кавказ нису одговорили на позиве бродова украјинске морнарице. Морнарица је забележила преговоре диспечера луке Керч са бродом Црноморске флоте „Суздаљец“ за идентификацију украјинских бродова.  Погранични бродови Русије настављају да прате украјинске ратне бродове на опасној близини“, истиче се у саопштењу.    

Раније је прес-служба кримске пограничне управе ФСБ саопштила да су три брода украјинске морнарице пресекла државну границу Русије, ушла у привремено затворене воде територијалног мора Русије и крећу се из Црног мора према Керчком мореузу.

Џабаров: Русија ће учинити све како би избегла сукоб са украјинским бродовима Пресецање руске границе од стране украјинских бродова имало је за циљ провокацију Русије како би се она подстакла да предузме одлучне противмере, али Русија ће учинити све како би избегла сукоб са украјинским бродовима, изјавио је за РИА Новости први заменик председавајућег Одбора за међународне послове Савета Федерације Русије Владимир Џабаров.

"Иницијатор провокације украјинских бродова у Црном мору је председник Петро Порошенко који губи изборну кампању. Иза свега стоји Порошенко који губи изборе. Његов циљ је да уведе ванредно стање у Украјини како би одложио изборе или устремио све Украјинце против Русије да би покушао да подигне свој рејтинг на новом таласу антируских осећања."

„Ово се зове провокација, банална провокација како би се Русија приморала да предузме одлучне противмере. Међутим, ми то никада нећемо учинити, Русија ће предузети све неопходне мере како би избегла сукоб са украјинским бродовима у Керчком мореузу и Црном мору. Сукоб, који ће се очигледно завршити крахом украјинске морнарице“, рекао је Џабаров.

Украјина послала појачање својим бродовима у Црном мору након уласка у руску територију Бродови украјинске морнарице највећом брзином иду у правцу Керчског мореуза до области провокације, коју је организовала украјинска страна, саопштено је за РИА Новости из ФСБ-а.

„Данас у 11.30 погранична служба Федералне службе безбедности Русије регистровала је кретање два оклопна артиљеријска брода класе ’Гјурза‘ из луке Бердјанск. У овом тренутку они се највећом брзином крећу у правцу Керчког мореуза у области провокације коју је организовала украјинска страна. Погранична служба ФСБ Русије предузима све неопходне мере како би пресекла ове провокације“, саопштио је ФСБ.

Јутрос око 7:00 сати, три украјинска брода су прекршила државну границу Русије и кренула ка Керчском мореузу. У 11:30, још два артиљеријска брода класе "Гјурза" кренула су из луке Бердјанск. Гранична служба ФСБ предузима све неопходне мере како би спречила илегалне радње.

Потпредседник кримског парламента: Мислим да ће Кијев добити по зубима Потпредседник кримског парламента Jефим Фикс обећао је да акције три брода украјинске морнарице неће остати без одговора.

"Русија има довољно снаге да обузда ове надобудне личности. Одговарајуће мере ће се предузети како им се не би дозволило да и даље верују да им је све допуштено, пошто их подржавају САД и европске земље", рекао је за РИА Новости Фикс.

Према његовим речима, кијевске власти морају стриктно поштовати руске законе и међународне норме на обалама Крима и у Керчском мореузу.

"Мислим да ће они добити по зубима и на томе ће се све завршити. Никоме нећемо дозволити да се игра са Русијом", рекао је Фикс.

Подсетимо, јутрос су три војна украјинска брода прешла границу Русије, а Москва је потом затворила Керчски мореуз за цивилну пловидбу.

 

Ситуација у Азовском мору се заоштрила почетком 2018. године. У марту је Украјина задржала руски брод „Норд“, подигавши против његовог капетана оптужницу због "незаконите" посете Криму „чији је циљ да нанесе штету државним интересима“. У августу је у херсонској луци задржан танкер „Механик Погодин“.

Руске власти дејства Кијева карактеришу као „поморски тероризам“, а одговориле су повећањем пограничних контрола у свом делу Азовског мора.

Украјински граничари су тада саопштили да су Руси почели „жестоку политику задржавања и прегледа бродова“.

Кримска погранична управа Федералне службе безбедности Русије саопштила је да провере врши у складу с међународним поморским правом и да није добијала примедбе од власника бродова. Министарство спољних послова Украјине је потом признало да руски граничари не нарушавају протоколе током прегледа. 

Москва затворила Керчски мореуз за цивилне бродове након провокације Кијева Керчки мореуз, који повезује Црно и Азовско море, у недељу је затворен за пролаз цивилних бродова, изјавио је за Спутњик генерални директор компаније „Кримске морске луке“ Алексеј Волков.

„Пролаз кроз Керчки мореуз за цивилне бродове је затворен“, рекао је Волков.

Одлука је донета из безбедносних разлога.

Раније је прес-служба кримске пограничне управе ФСБ саопштилада су три брода украјинске морнарице пресекла државну границу Русије, ушла у привремено затворене воде територијалног мора Русије и крећу се из Црног мора према Керчком мореузу.




"Кијев ће добити по зубима"

Потпредседник кримског парламента Jефим Фикс обећао је да акције три брода украјинске морнарице неће остати без одговора.


"Русија има довољно снаге да обузда ове надобудне личности. Одговарајуће мере ће се предузети како им се не би дозволило да и даље верују да им је све допуштено, пошто их подржавају САД и европске земље", рекао је за РИА Новости Фикс.

Према његовим речима, кијевске власти морају стриктно поштовати руске законе и међународне норме на обалама Крима и у Керчском мореузу.

"Мислим да ће они добити по зубима и на томе ће се све завршити. Никоме нећемо дозволити да се игра са Русијом", рекао је Фикс.

Ситуација у Азовском мору се заоштрила почетком 2018. године. У марту је Украјина задржала руски брод „Норд“, подигавши против његовог капетана оптужницу због "незаконите" посете Криму „чији је циљ да нанесе штету државним интересима“. У августу је у херсонској луци задржан танкер „Механик Погодин“.

Руске власти дејства Кијева карактеришу као „поморски тероризам“, а одговориле су повећањем пограничних контрола у свом делу Азовског мора.

Украјински граничари су тада саопштили да су Руси почели „жестоку политику задржавања и прегледа бродова“.

Кримска погранична управа Федералне службе безбедности Русије саопштила је да провере врши у складу с међународним поморским правом и да није добијала примедбе од власника бродова. Министарство спољних послова Украјине је потом признало да руски граничари не нарушавају протоколе током прегледа. 

Три брода украјинске морнарице прешла државну границу Русије Три брода украјинске ратне морнарице прешла су државну границу Русије, ушла у привремено затворену воду територијалног мора Руске Федерације и крећу се из Црног мора према Керчком мореузу, саопштила је прес-служба кримске пограничне управе Федералне службе безбедности Русије (ФСБ).



 

„Јутрос око 7 часова, три брода поморских снага Украјине, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције Уједињених нација о морском праву, којом се одређује право приобалне државе да осигура безбедност на мору, пресекла су државну границу Руске Федерације и противправно ушла у привремено затворене воде територијалног мора Руске Федерације“, саопштила је управа ФСБ.

Ратни бродови Украјине крећу се ка Керчком мореузу из Црног мора, прецизира се у саопштењу.

„Украјински ратни бродови настављају да се крећу према Керчком мореузу, у којем важи процедура издавања дозвола за кретање и сидриште бродова, у складу са распоредом кретања и распоређивањем бродова који је одобрио капетан руске морске луке“, истиче се у саопштењу.

Кијев није поднео захтев за пролазак бродова у Керчком мореузу, а пловила нису укључена у распоред пролазака. Бродови опасно маневришу и не поштују законске захтеве руских власти.

Украјина је коментарисала пролаз бродова. Према тврђењу украјинске морнарице, два мала оклопна артиљеријска пловила и тегљач кренули су из луке Одеса у пристаниште Маријупољ.

„Руски погранични бродови, пловила типа ’Собољ‘, ПСКР ’Дон‘, ’Мангуст‘, МПК ’Суздаљец‘ извршили су отворено агресивне акције. Погранични брод ’Дон‘ пикирао је наш тегљач, због чега је оштећен главни мотор брода, оплата и ограда и изгубљен чамац за спасавање“, наводи се у саопштењу прес-службе на Фејсбуку.

 

Украјина тврди да је раније најавила о својој намери да изврши прелаз у складу са међународним прописима о безбедности пловидбе.

У среду је Министарство спољних послова упозорило Украјину на покушаје, у супротности са међународним правом, ревидирања статуса Азовског мора као унутрашњих вода двеју земаља.

Министарство је нагласило да је за евентуално даље заоштравање ситуације одговорна Украјина и земље које је подржавају.

Министарство је додало да је Москва спремна на конструктиван дијалог о ситуацији на мору.

Клинцевич: Коначну одлуку о председничким изборима у Украјини неће донети Порошенко него САД Изјавама о мешању Русије у председничке изборе у Украјини актуелни председник те земље Петро Порошенко припрема бираче за одлагање избора, изјавио је руски сенатор Франц Клинцевич.

Према мишљењу сенатора, теза о бројним покушајима Русије да се умеша у предстојеће председничке изборе у Украјини за Порошенка је постала „нешто попут својеврсне мантре“ којој он прибегава практично у сваком свом јавном наступу. 

„Разуме се да притом не наводи никакве доказе, јер њих једноставно нема“, констатовао је Клинцевич.

Сенатор је указао на то да Порошенко тежи да прати западни тренд, иако је тема о руском мешању у изборе чак и у Сад почела да се „издувава“. 

„За Кијев је постало уобичајено да игра споредне улоге, да се укључује у песму када се она већ завршава. Ипак, у овом случају Порошенко несумњиво има на уму идеју о одлагању избора“, навео је сенатор.

Он, међутим, сматра да коначну одлуку о председничким изборима у Украјини неће донети Порошенко, него „они који сада одређују унутрашњу и спољну политику Украјине“. 

„Последњу реч имају САД“, наглашава Клинцевич.

У Украјини су за март следеће године планирани председнички избори, док ће парламентарни избори бити одржани на јесен. Актуелни украјински председник је у суботу саопштио да Русија на разне начине покушава да утиче на те изборе. 


Митрополит Иларион: Цариградска патријаршија претендује на десетине украјинских манастира и храмова Цариградска патријаршија претендује на десетине украјинских манастира и храмова, изјавио је председник Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, митрополит Иларион за телевизијски канал „Русија 24“.

Према мишљењу митрополита Илариона, признајући аутокефалност расколницима, Цариград се у Украјини руководи властитим интересима и бави „испуњавањем политичке наруџбине“.

„Ако говоримо о подмићивању, тамо је било новчаног утицаја. Било је речи о разним сумама. Изговорена је сума од 25 милиона долара, која је наводно предата патријарху Вартоломеју“, изјавио је Иларион и навео да није спреман ни да потврди ни да оповргне те информације из медија.

Митрополит је, такође, рекао да, припремајући се за признавање аутокефалности неканонске цркве у Украјини, Цариградска патријаршија „очекује да обнови све надлежности које је некада током историје имала у Украјини“.

Руска православна црква сматра да Цариград може да добије више од 20 објеката: манастире, храмове, као и разне друге црквене објекте.

Митрополит Иларион је навео да је попис имовине саставио научник који је „просто по разним документима ископао информације о разним подворјима и ставропигијама Цариграда које су постојале у разним епохама“. 

Представник Руске православне цркве је нагласио да ће аутокефалност Кијеву донети зависност од Цариградске патријаршије. 

Порошенко: Историјска договорност за голодомор је на Русији као правној наследници Совјетског Савеза Председник Украјине Петро Порошенко је изјавио да Русија као правна наследница Совјетског Савеза сноси историјску одговорност за глад тридесетих година прошлог века, коју украјинске власти називају „голодомор“.
Украјинске власти су „голодомор“ прогласиле геноцидом и актом „тоталитарног терора“ против Украјинаца и траже од светске заједнице да то призна. Русија дејства Кијева оцењује као покушај политизовања историје, уношење неповерења и непријатељства у односе двеју земаља и покушај да се заваде народи Украјине и Русије. 

„Историјска договорност за ’голодомор‘ је на Руској Федерацији као правној наследници Совјетског Савеза и тај злочин не застарева. Русија је поново, као и пре сто година, покренула агресију против Украјине да би је вратила назад, у империју. У Кремљу поново мрзе слободну, европску Украјину и страхују од ње. Али ја добро знам да они више неће моћи да преокрену точак историје“, рекао је Порошенко на скупо посвећеном Дану сећања на жртве „голодомора“. 

Украјински председник је „голодомор“ назвао геноцидом над украјинским народом који је био веома пажљиво испланиран. 

„Желели су тиме да заувек реше украјинско питање које вековима није давало мира Русији и, отворено говорећи, до данас не даје… Историја Украјине тог периода сведочи о великој количини устанака, због тога што земљорадници нису желели да дају пшеницу и хлеб бесплатно“, изјавио је украјински председник. 

Глад 1932. и 1933. године захватила је не само Украјину него све главне житне области Совјетског Савеза, међу којима су Северни Кавказ, Нижње и Средње Поволожје, знатан део Централно-черноземне области, Казахстан, Западни Сибир, Јужни Урал. 

Према разним проценама, тада је од глади помрло између седам и осам милиона људи разних националности, од чега око 3,5 милиона у Украјини. 
Украјинa - из минута у минут -

   ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА