BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

СПЦ: Специјално и намерно се дискриминишу епархије Црногорско-приморска и Будимљанско-никшићка

СПЦ: Специјално и намерно се дискриминишу епархије Црногорско-приморска и Будимљанско-никшићка
21.05.2019. год.

Нацрт закона о статусу верских заједница, који промовише Влада Црне Горе, уплиће се у црквена питања и може довести до губитка цркава Српске православне цркве.

Влада Црне Горе је прошле седмице одобрила нацрт закона о слободи вероисповијести и правном статусу верских заједница. Документ је изазвао оштре критике Митрополије Црногорско-приморске, којој припада већина верника у земљи. Страх србског свештенства проузрокују одредбе закона по којима држава може да прогласи државним све верске објекте за којие црква нема документа о власништву.

Према предлогу закона, сви верски објекти грађени до 1918. постаће државна својина.
 
Према предложеном закону, верски објекти и земљиште које користе верске заједнице на територији Црне Горе, који су изграђени, односно прибављени из јавних прихода државе или су били у државној својини до 1918. године и за које не постоје докази о праву својине верских заједница, биће уписани као државна својина.

"Размотрено је и стање наше Цркве у такозваном региону, односно у државама створеним на развалинама бивше Југославије, при чему је констатовано да су анимозност и дискриминација у односу на нашу Цркву присутне, у већој или мањој мери, готово свуда - у Хрватској, Босни и Херцеговини, Северној Македонији, а нарочито у Црној Гори, где је недавно потврђен антиевропски и антицивилизацијски предлог закона о Црквама и верским заједницама. Тим нацртом закона се специјално и намерно дискриминишу Епархије црногорско-приморска и будимљанско-никшићка, а предвиђа се чак и отимање светих храмова и њихово проглашавање за власништво државе (!). Таква решења укидају неотуђиво право грађанина на слободу вероисповести и савести и представљају директно мешање у унутрашње црквене послове. Ту су и покушаји насилног одузимања светињâ у корист канонски и реално непостојеће „Црногорске Православне Цркве” и претње да ће бити срушене поједине богомоље (црква на планини Румији и крстионица на Превлаци). Наравно, свуда - и у Црној Гори, и у Хрватској, и другде - има не мало часних појединаца и читавих заједница и организација које се залажу за правду и слободу свих", наводи се у саопштењу Српске православне цркве.

С друге стране, председник Црне ГОре Мило Ђукановић је саопштио да "неће дозволити никоме да се бахати по Црној Гори".

“Вјерујем да то значајно може допринијети регулисању бројних питања у отој осјетљивој сфери. Нажалост, за то нема готових модела. Наше политичко полазиште је да свако ново рјешење мора слиједити основни циљ: превазилажење наслијеђених дубоких подјела у црногорском друштву”, навео је Ђукановић.
 
“Нећемо наравно дозволити никоме да се бахати по Црној Гори, и да поткопава нашу државу, кријући се иза мантије и крста”, нагласио је Ђукановић.


  • Извор
  • фото: spc.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА