РТ: „Препрека за улазак у ЕУ“: У Бриселу кажу да у Србији постоји ризик од „ауторитаризма“
„Ако се Србија настави кретати ка ауторитаризму, то може бити озбиљна препрека уласку у ЕУ. Могући датум за чланство Србије у Европској унији био је 2025. године“, наводи се у документу.
Србија je од 2012. године кандидат за чланство у Европској Унији. Истовремено, Београд се залаже не само за европске интеграције, већ и за партнерство са Русијом и Кином. Србија такође не намерава да се придружи НАТО-у и призна независност Косова. Такав став изазива незадовољство западних политичара.
Вулин је додао да Србија има алтернативу ЕУ - другим савезима и народима који "сарађују на равноправној основи".
За разлику од Запада, Русија поштено третира жељу Србије да развија пријатељске односе са различитим земљама. Према речима руског председника Владимира Путина, приступање Србије Европској Унији ни на који начин неће утицати на сарадњу између Москве и Београда.
Дмитриј Абзалов, председник Центра за стратешке комуникације, са своје стране, подсетио је на јасна кршења демократских процеса у другим земљама - кандидатима за приступање Европској Унији, који из неког разлога не сметају Бриселу.
„Руска Федерација досљедно испуњава своје обавезе, оно што не виде у ЕУ. Брисел нема јаку уједињену позицију. Није јасно ко је одговоран за политику која се проводи. Поставља се питање: Шта ће Европска Унија дати Србији? Велике финансијске помоћи неће бити. Поред тога, није познато како ће ЕУ функционисати под новим парламентом чак и након изласка Велике Британије “, додао је он.
У међувремену, аналитичари Парламента ЕУ обраћају пажњу на "претерану концентрацију политичке моћи" у рукама Александра Вучића. Према Уставу Србије, извршне функције припадају влади на челу са премијером, а улога председника је прилично церемонијална. Али у пракси то није, примећују у Парламенту ЕУ.
Истраживачи су упоредили оно што се дешава у Србији са ситуацијом у Русији, где је Владимир Путин "неспорни лидер", упркос "промени улога" са Дмитријом Медведевом од 2008. до 2012. године.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Михаил Климентьев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Посланици Скупштине Црне Горе поново су усвојили Измјене Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница. Измјене су усвојене гласовима 41 посланика. Усвојене су и измјене...
Генерални директор НИС-а Кирил Тјурдењев рекао је да је та компанија очувала стабилност у 2020. години захваљујући доброј сарадњи и заједничким напорима већинских акционара – компаније „Гаспром њефт“ и...
Адвокат Срђан Алексић поднио је данас Вишем суду у Београду прву појединачну приватну тужбу против НАТО за захтјевом за одштету због оболијевања усљед бомбардовања осиромашеним уранијумом, те поручио да...
„Поносни маркет РС“ је осмишљен као пословни инкубатор првенствено за произвођаче хране из реда породица са троје и више дјеце. У питању је електронска платформа путем које ће произвођачи,...
Долазећа администрација Џоа Бајдена задржаће став Вашингтона да је опозиционар Хуан Гваидо легитимни председник Венецуеле, распршујући наде да би нови председник могао да преиспита америчку политику према Каракасу.
На Радио-телевизији Црне Горе током емисије "Телескопија" водитељка Тамара Никчевић изнела је лажне оптужбе да председник Србије Александар Вучић у Црну Гору шаље криминалце и паравојне формације. Она је...
Остале новости из рубрике »