BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: План одбране ЕУ имају САД у њиховом оружју

РТ: План одбране ЕУ имају САД у њиховом оружју
04.06.2019. год.


Док се Европска унија креће ка изградњи стварању војске, Сједињене Америчке Државе су запретиле да ће оставити своје савезнике у невољи ако Брисел настави да инсистира на томе да се амерички произвођачи оружја извуку из договора.

Ако ЕУ не измени предложена правила Европског одбрамбеног фонда (ЕДФ) и Сталне структуралне сарадње (ПЕСЦО) (иницијатива за стварање будуће војске ЕУ), Брисел ће то можда морати урадити без америчког оружја или помоћи НАТО-а, саопштио је високи функционер Стејт департмента, наводи шпански "Ел Паис".

Позивајући се на транскрипте са састанка 22. маја у Вашингтону, "Ел Паис" наводи да је заменик помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања Мајкл Марфи рекао групи европских представника за безбедност да су предложена правила сувише рестриктивна за америчке произвођаче и да их је потребно променити када се ради о интелектуалној својини, трансферима технологијама и контроли извоза.

Наводи се да је Марфи запретио европљанима Русијом, земљом која "има физичку границу с ЕУ и представља директну физичку претњу свим државама чланицама" према његовим речима. Он је такође рекао да ће свака безбедносна криза која погађа ЕУ "неизбежно" захевати одговор НАТО-а, укључујући земље које нису чланице ЕУ - Канаде, Норвешке и вероватно Велике Британије, када "Брегзит" ступи на снагу, те да савез можда неће моћи помоћи ако трупе НАТО-а и ЕУ постану „мање интероперабилне и у стању да се не могу борити заједно“ због нових правила ЕУ.

Раније прошлог месеца, Пентагон је чак послао званично писмо високом представнику ЕУ за спољну политику, Федерики Могерини у којем протестује против нових прописа.

Док се интероперабилност звучи у складу са америчким примедбама на планирану набавку руских ПВО система С-400 од стране Турске, што је тренутно главна тачка сукоба између Вашингтона и Анкаре, Марфи је изгледао забринутији због субвенција европским произвођачима оружја, бојећи се понављања "Аирбас" ефекта, конгломерату ЕУ који је озбиљно умањио доминацију авиона "Боинг" у протеклих 50 година.

"Барем неки од вас развијају индустријску политику под маском безбедносне политике", рекао је амерички представник на састанку, додајући да су за европске произвођаче предвиђене замисли "попут грудве" које се повећавају када се котрља низбрдо.

Међутим, "Ел Паис" наводи да је амерички војни извоз у 2016. години, последња година за коју су били доступни подаци, износио 135 милијарди евра, у поређењу са оскудних 16 милијарди евра из ЕУ, питајући се зашто је Вашингтон толико забринут због потенцијалне конкуренције.

На крају разговора уследио је ултиматум: или ће ЕУ променити своје рестриктивне норме, или ће у случају војног конфликта индустрија оружја земаља ЕУ и САД радити одвојено.
 
Раније су САД запретиле економским и политичким последицама ЕУ ако државе ЕУ почну да раде на сопственим одбрамбеним пројектима који могу представљати претњу безбедности ЕУ.

ПЕСЦО је предложен 2009. године, и на крају је пристало 25 од 28 земаља чланица ЕУ. Данска, Малта и Велика Британија су одустале. Упркос уверавањима лидера ЕУ да ће допунити, а не заменити НАТО, иницијатива је критикована као сувишна и да ствара потенцијал за заобилажење војног савеза којим доминирају САД.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • фото: © Reuters / Yves Herman / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА