BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: Однос САД-а и Црне Горе се наставља и у НАТО-у, укључујући мисије од Авганистана до Косова

Ђукановић: Однос САД-а и Црне Горе се наставља и у НАТО-у, укључујући мисије од Авганистана до Косова
28.06.2019. год.


"Црна Гора и Америка су биле савезнице на правој страни историје и током Другог свјетског рата", рекао је Ђукановић и додао да црногорски исељеници "нијесу у Америци само радили, већ су се и борили у Првом и Другом свјетском рату".

 
"На чврстим историјским темељима задњих деценија изградили смо снажно партнерство са Америком," поручио је Ђукановић.
 
"САД су биле међу првим земљама које су признале независност Црне Горе," истакао је он.
 
Ђукановић је казао и да је "драгоцјено било америчко искуство на путу пуноправног чланства у НАТО", и захвалио САД-у на подршци.
 
"Остајемо посвећени западним вриједностима, мултикултуралности и унапређењу стандарда грађана што ће црну Гору квалификовати и да постане прва наредна чланица ЕУ", закључио је Ђукановић.

"Са задовољством сам прихватио позив амбасадорке Рајнке да заједно поздравимо угледне званице на пријему у част 4. јула – Дана независности САД. Скоро ће два и по вијека откако су амерички грађани извојевали неотуђиво право „на живот, слободу и потрагу за срећом“. Црногорски народ се томе радује заједно са америчким пријатељима, јер, како је рекао 1918. први амбасадор Црне Горе у САД Анто Гвозденовић: „код нас, као и код вас, идеје правде и слободе нијесу наметнуте и вјештачки усађене...оне су природни изданак народа“, навео је Ђукановић.
 
 
"Дуга је и богата историја званичних односа између Црне Горе и Америке, у којима је изграђено право пријатељство међу нашим народима. Од првог америчког дипломатског представника Џона Џексона 1905, у чијој улици славимо овај велики догађај, до амбасадорке Џуди Рајнке. Вјековна борба за слободу и све заједничке вриједности које данас дијелимо, наша су заједничка застава. Хиљаде црногорских младића од средине 19. вијека, од Сакрамента до Аљаске преплавили су Америку у потрази за бољим и срећнијим животом. Почетком прошлог вијека више од 10% наше укупне популације живјело је и радило у Америци", навео је он.

"САД су биле међу првим земљама које су признале резултате референдума о независности 2006. године, а убрзо након тога успостављени су и дипломатски односи. Пресудна је била подршка и помоћ САД у испуњавању високих стандарда у процесу евроатлантске интеграције што нас је квалификовало за чланство у НАТО прије двије године, учврстило важност историјског чина обнове државности, и отворило нову перспективу за развој црногорског друштва. Тај однос се наставља и данас у Алијанси, укључујући и међународне мисије од Авганистана до Косова. Одговоре на савремене изазове и пријетње тражимо заједно, равноправно дијелећи терет, без обзира на величину и капацитете. Прије свега кроз НАТО, који се током протеклих седам деценија потврдио као најважнији глобални политичко-војни савез, у ком Америка има водећу улогу међу равноправним чланицама. Као што има и посебну одговорност за очување тековина евроатлантизма које су донијеле бенефите цијелом свијету", рекао је  Ђукановић, преноси РТЦГ.

 

"Ово је прилика да захвалимо америчким партнерима на укупној подршци реформским процесима у Црној Гори, у циљу унапређења демократије, владавине права, слободе медија и других демократских постулата... Ми остајемо посвећен промотер западних вриједности, фокусирани на достизање стандарда савремених демократских друштава, на очување мултиетничности и мултикултуралности наше заједнице, и унапређење квалитета живота наших грађана, што ће Црну Гору квалификовати да буде прва следећа чланица ЕУ кад се за то створе услови", казао је он.  



  • Извор
  • фото: predsjednik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА