BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ленски стубови - светско чудо усред Сибира

Ленски стубови - светско чудо усред Сибира
07.07.2019. год.


На овом невероватном месту у камену је овековечено неколико ступњева еволуције. Али, ако планирате да га посетите, обратите пажњу: под утицајем природе техника овде лако може да откаже.

Ленски стубови су јединствени споменик природе у Републици Саха (Јакутији), највећем региону Русије. Уз обалу реке Лене пружа се преко 40 километара кречњачких стена обликованих ерозијом. Стене достижу 220 метара висине. Огледајући се у глаткој површини воде, стубови изгледају још величанственије. 

 

До Ленских стубава се не стиже лако. После шесточасовног лета од Москве до престонице Јакутије, Јакутска, следи још 200 километара пута до овог чуда природе. Најбржи, али и најскупљи начин да стигнете на ово посебно место је помоћу хеликоптера. Али за сат времена лета морате издвојити 250 хиљада рубаља (3.900 долара).

Путовање бродом од Јакутска траје неколико сати, а глисером Министарства за ванредне ситуације око два сата. Бродови полазе са речног пристаништа у Јакутску и нуде смештај у кабинама са једним, два и четири лежаја, три оброка дневно и разноврсну забаву. Већина бродова има чак и сауну и биоскопску салу.

Зими се колима лако стиже до насеља Батамај, а одатле право по залеђеној реци до Ленских стубова. А управо зима је годишње доба када Ленски стубови, покривени снегом и ледом, највише подсећају на чувене зидине из „Игре престола”.

Ленски стубови изгледају импозантно посматрано из сваког угла. Њихов облик и положај наводе на мисао да је све то дело људских руку. Али не, стубове је створила природа. Кречњачки процеси и еолска ерозија током последњих 400 хиљада година извајали су ове непоновљиве форме.

Ленски стубови су, осим тога, окамењена историја, споменик „камбријумске експлозије живота”, која се догодила пре више од 500 милиона година, када су масовно почеле да се појављују животиње са минералним скелетима.

Милиони живих бића су се рађали и умирали, еволуција је напредовала, а јединствени распоред Ленских стубова омогућио је да у камену остану забележени различити еволутивни ступњеви.  

1994. године основан је национални парк „Ленски стубови”, а 2012. он је постао део светске баштине Унескоа.

Ово место људска рука готово да није дотакла. У дугом низу кречњачких стена изабрано је само једно погодно место за пристајање бродова.

Ту се налази уређен улаз у парк природе, продавница сувенира, као и неколико кућица у којима живе сарадници парка. Преко реке налази се мало село.

Стазом дугом око два километра од улаза можете се попети на сам врх стубова. На посебно стрмим местима направљене су дрвене степенице. Има и неколико стајалишта за одмор са клупама.

У саставу камена има много гвоздених руда, па на врху компас дрона може да откаже. То значи да летите на сопствени ризик.  

Са врха стубова пружа се величанствен поглед на реку и стене са остацима трилобита и других бића палеозоика.

Споменимо и то да су у рејону парка, у његовом делу који се назива Тукулан (што на локалном наречју значи „пешчара”), где се налазе праве пешчане дине, пронађени остаци мамута, длакавог носорога и других изумрлих сисара из каснијих периода. Данас се ту могу срести бизамски пацови, ждеравци, зечеви, веверице, па чак и медведи. По небу лете сури орлови, сове буљине и соколови, а Лену настањују рибе, као што су липљен и јесетра.  

Russia beyond



  • Извор
  • фото: Всеволод Пуља / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА