BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 18.07.

19.07.2019. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 14.07. (карта украјинских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 18
.07.



Стање на фронту .

 

Преглед политичко-економских и других вести за 18.07.
 
 


Кијев: Не признајемо руске указе о пасошима Министарство спољних послова Украјине реаговало је на одлуку Москве о пасошима за становнике Донбаса.

Јуче је председник Владимир Путин потписао указе којим се поједностављује добијање руског држављанства свим становницима Доњецког и Луганског региона Украјине, а не само грађанима Доњецке и Луганске Народне Републике.

 

"У позадини ових акција Кремља, Министарство спољних послова је већ припремило за разматрање на Савету за националну безбедност и одбрану Украјине листу мера за заштиту националне безбедности, законских права и интереса украјинских грађана у складу са међународним правом и украјинским законодавством", саопштено је из Министарства спољних послова Украјине, преносе РИА Новости.

Министарство такође наводи да се Москва "меша у унутрашње послове Украјине и наглашава да украјинска страна не признаје руске указе о пасошима".


"Министарство спољних послова Украјине категорично тражи да се одмах пониште све агресивне одлуке у вези са Украјином и елиминишу њихове негативне последице", додаје се у саопштењу.


Осим тога, у Кијеву су изразили наду да ће "западни партнери ојачати антируске санкције".

Путин право на држављанство Русије по олакшаној процедури дао свима у Донбасу Председник Владимир Путин је новим указом додатно проширио круг грађана Украјине који имају право да по олакшаној и скраћеној процедури добију држављанство Руске Федерације.

Претходним указом то право је дао свима који живе у Доњецкој Народној Републици и Луганској Народној Републици, а новим указом право добијају и сви који живе изван њихових граница, односно у Донбасу, а чији је део под контролом украјинске армије, преносе Факти.

Председник је раније, 24. априла потписао Указ у хуманитарне сврхе ради пријема одређених категорија лица која ћпријем у држављанство Руске Федерације на поједностављен начин. Овај документ, посебно, поједностављује процедуру за добијање руских пасоша за становнике Доњецке и Луганске Народне Републике.

Русија се неће удаљавати од политике заштите рускојезичног становништва, јер једноставно нема другог начина да се осигурају права људи у условима блокаде коју је увео претходни украјински председник Петро Порошенко, изјавио је раније министар спољних послова Сергеј Лавров.

„Ако је заштита рускојезичног становништва, руске културе, политика, онда се не можемо удаљити од те политике, као што европљани и Американци тешко могу да престану да штите угрожена права својих сународника. У овом случају, постоје милиони наших сународника, они су држављани Украјине, али многи од њих су држављани Русије, биће их још више, имајући у виду одлуку која је донета председничким указом, под условима блокаде коју је увео Порошенко. Њихова основна права једноставно не постоје“, рекао је Лавров у интервјуу за РБК.

Он је нагласио да се у овом случају Русија ништа не крши.

"Међународни уговори, међународне конвенције, укључујући и Европску конвенцију о држављанству, директно кажу да, прво, свака држава сама одређује ко су њени грађани. То су заборавили украјински стручњаци који критикују овај корак Русије, као и Декларацију о људским правима, која каже да нико не може бити лишен права да промени своје држављанство”, рекао је министар.

Продужен притвор украјинским морнарима Московски суд усвојио је захтев истражитеља да се шесторици од 24 украјинска морнара ухапшена приликом инцидента у Керчском мореузу продужи притвор за још три месеца.

Суд је саопштио да ће у ближој будућности размотрити сличне захтеве и за преостале украјинске морнаре.

Инцидент у Керчском мореузу се догодио 25. новембра 2018. године, када су три украјинска морнаричка брода прекршила процедуру за пролазак кроз руске територијалне воде упркос упозорењу руских Оружаних снага да стану.

Украјински ратни бродови игнорисали су упозорење, након чега је дошло до размене ватре.

Бродови су заплењени и одведени у луку у Керчу, а затим је покренута кривична истрага.

„Украјина и даље манипулише истрагом о паду малезијског боинга“ Амбасадор Руске Федерације у Холандији Александар Шулигин је поводом пете годишњице од пада малезијског „боинга“ у Донбасу, у коме је погинуло 298 људи, изјавио да Украјина и даље манипулише истрагом.

Шулигин је истакао да и даље није успостављен равноправни однос између Холандије и Русије у истрази о паду тог авиона, да заједничка истражна комисија, задужена за тај случај, представља „затворени клуб“, као и да све информације које та група саопштава пружају Украјини могућност да манипулише истражним процесом.

„Русија је послала све информације које је истражна комисија тражила, док Америка и Украјина то нису учиниле. Украјина је измислила неку нову бајку о томе да су сви радари баш тог дана били на сервису, а истражна комисија ју је потом прихватила као чињеницу“, истакао је руски дипломата.

Шулигин је навео и да комисија под „сарадњом“ сматра искључиво ситуацију у којој јој Русија шаље информације које би потврдиле „званичну верзију“, а све остало што Русија покушава да предочи свету тумачи се као „покушај да се истрага скрене с правог пута“.

Руски амбасадор је рекао и да Холандија Русији није послала никакав захтев за изручење осумњичених у случају рушења „боинга“.

Савет ЕУ позвао Русију да „призна одговорност за рушење боинга“ изнад Донбаса Савет Европске уније позвао је Русију да "призна одговорност за рушење" боинга 777 изнад Донбаса 2014. године.

Декларација коју је усвојио Савет ЕУ такође позива руску страну да "започне пуну сарадњу у оквиру текуће истраге ове трагедије".

Истражни тим, који истражује узроке пада авиона на лету МХ17, објавио је „нове податке“, а међу осумњиченима су наведени Руси. 

Изјава је објављена поводом пете годишњице пада малезијског „боинга“ МХ17 у Донбасу. У тексту се наводи да Европска унија чини све напоре да установи „истину, правду и одговорност према жртвама и њиховим породицама у складу са Резолуцијом 2166 Савета безбедности УН“. Осим тога, у декларацији се наводи да Европска унија поздравља покретање кривичног поступка против четворице осумњичених.

Небензја: Усвајање закона о језику у Украјини није унутрашња ствар Кије Усвајање закона о језику у Украјини није унутрашња ствар Кијева, изјавио је на седници Савета безбедности УН стални представник Русије у овој организацији Василиј Небензја.

Према његовим речима, закон је у супротности са свим конвенцијама о заштити интереса националних мањина и основних људских права. Како је истакао Небензја, украјински закон о језику има директне везе са дневним редом Савета безбедности УН и нарушава пакет мера за реализацију Минских споразума одобрених резолуцијом Савета безбедности УН.

Овим Законом се предвиђа искључива употреба украјинског језика у свим областима живота.

„Ово није унутрашња ствар Украјине. Ми се категорички не слажемо са таквом интерпретацијом“, истакао је Небензја.

Грађани Украјине који говоре руски нису национална мањина у класичном смислу те речи, рекао је он.

„Ако се не узме званична статистика ’мајдана‘, према којој се у Украјини практично не говори руски, сви други извори и анкете показују да је руски у Украјини и даље матерњи или га преферира у комуникацији већина становништва земље“, нагласио је он. 

Небензја је позвао чланове Савета безбедности да дају непристрасну и принципијелну оцену украјинског закона о језику.

„Данас много тога зависи од нас. Можете или да помажете дискредитованим политичарима на челу са бившим председником Порошенком и претварате се да закон о државном језику треба примити мирно и без критике, или да дате јасан сигнал да борба за очување националног и културног идентитета не би требало да се своди на игнорисање права становништва које говори руски“, нагласио је он.

Према његовим речима, усвајање закона о језику била је чисто политичка одлука која није узела у обзир мишљење становништва Украјине, тренутну ситуацију у земљи и особености мултинационалног украјинског друштва.

Кијев: Договорена размена заробљеника Представници држава „нормандијске четворке“ договорили су се да се изврши размена заробљеника у наредних месец дана, изјавио је заменик шефа кабинета председника Украјине Вадим Пристајко.

Састанак помоћника и саветника шефова држава „нормандијског формата“ одржан је у Паризу 12. јула.

„Договорили смо се да у наредних месец извршимо размену одређеног броја наших заробљеника“, рекао је Пристајко на конференцији за штампу.

Он је подсетио да је председник Владимир Зеленски говорио о размени „10 за 10“ или „15 за 15“.

„Ми се не бавимо само одређеним кругом људи. Наш задатак је да вратимо своје људе и одблокирамо процес размене сви за све, који је до сада био блокиран“, додао је Пристајко.

Према његовим речима, представници држава „нормандијске четворке“ успели су да се договоре и о другим стварима, између осталог, о прекиду ватре, такозваном „пшеничном примирју“, и деминирању у селу Луганско и још два договорена места.

Пристајко је нагласио да се разговарало и о иницијативи за олакшавању социјално-економских веза са самопроглашеним републикама Донбаса.
Украјинa - из минута у минут -
 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА