BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Мистериозна нова врста први пут у историји откривена помоћу снимка високе резолуције

РТ: Мистериозна нова врста први пут у историји откривена помоћу снимка високе резолуције
01.12.2020. год.

 


Истраживачи Националне управе за океане и атмосферу (
НОАА) су први пут у историји идентификовали нову врсту ктенофоре користећи само снимке високе резолуције са дрона који је заронио у дубоке воде.

Желатинозног морског бескичмењака или „дубоко-морску грудвицу“ Duobrachium sparksae спазио је уређај на даљинско управљање 2015. године код обала Порторика на дубини од 3.900 метара.

Дрон који је заронио до морског дна сачинио је несвакидашње снимке чудног створења налик грудвицама, чија је дужина мања од милиметра.


Иако су снимци настали 2015. године, научници су желели да буду апсолутно сигурни пре него што су обелоданили да је откривена нова врста и одвојили су време мукотрпно прегледавајући снимке подводне експедиције.

Класификација нових врста обично захтева опсежна лабораторијска испитивања, што је изузетно тешко код ових врста јер оне не могу дуго да опстану ван свог природнох станишта - дубоке воде.

„Немамо исте микроскопе као у лабораторији, али видео снимак може да нам да довољно информација да бисмо детаљно разумели морфологију, попут локације њихових репродуктивних органа и других аспеката“, објаснио је морски биолог, Ален Колинс.

Duobrachium sparksae  има тело налик балону из којег се пружају два дугачка пипка која су, у најмање једном случају, примећена како одржавају животињу близу морког дна, што може олакшати храњење.

„Креће се попут балона са топлим ваздухом који је прикачен за морско дно, одржавајући одређену надморску висину изнад њега. Да ли је причвршћен за морско дно, нисмо сигурни. Нисмо приметили директну повезаност, али изгледа да организам додирује морско дно“, каже океанограф Мајк Форд.

Познато је између 100 и 150 врста реброноша, а упркос својој необичној сличности, нису повезани са медузама, иако су месождери - хране се малим чланконошцима и ларвама које се налазе у дубини.

С обзиром на екстремне услове у којема живи ова врста, истраживачи нису сигурни када би следећи пут могли да угледају овог изванредног створења.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА