BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 14.01.

15.01.2019. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje


Karta situacije na frontu za 11.01. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 14
.01.



Lugansk: Četa ukrajinske vojske odbila da ode na pozicije ukrajinske vojske Četa 59. motorizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine odbila je da ide na pozicije na liniji razdvajanja u Donbasu, rekao je novinarima zvanični predstavnik Narodne milicije samoproglašene Luganske Narodne Republike Andrej Maročko.

„Prema informacijama naših izvora 2. četa 3. bataljona 59. Motorizovane brigade u punom sastavu je odbila da ode na pozicije ukrajinske vojske“, rekao je Maročko.

Prema podacima Narodne milicije LNR, komandir čete za koga je navedeno da se zove Ruslan podneo je izveštaj komandi u kojem je naveo da pripadnici čete ne žele da učestvuju u borbenim akcijama, „objasnivši to time što vojnici očekuju rotaciju i žele da se vrate živi kućama“.

„Kako bi taj slučaj bio rešen u područje Lobačeva, gde se nalazi četa, stigla je jedinica vojne policije. Komandir čete i komandiri voda su uhapšeni, a u toku je istraga“, saopštio je Maročko.

 
Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 14.01.

 

 Ukrajinski general: Razmatra se izvođenje vojne operacije za povratak Donbasa pod kontrolu Kijeva Verovatnoća da počne rat između Rusije i Ukrajine je minimalna, rekao je veteran ukrajinske spoljne obaveštajne službe, general-pukovnik Vasilij Bogdan u intervjuu za "Faktam".

Prema njegovim rečima, rat između dve zemlje se neće dogoditi pre predsedničkih izbora u Ukrajini. On je dodao da veruje da se Kremlj nada da će se promeniti politički vektor u Kijevu. Međutim, kaže on, čak i nakon izbora, bez obzira na njihove rezultate, neće biti potpunog rata.

General je takođe izrazio mišljenje da je rat navodno moguć samo u slučaju napada ruskih trupa.

Pored toga, on je rekao da Generalštab Oružanih snaga Ukrajine razmatra moguće izvođenje vojne operacije za povratak Donbasa u kontrolu Kijeva.

Predsednički izbori održaće se u Ukrajini 31. marta. Izborna kampanja je pokrenuta 31. decembra, istog dana je počela prijava kandidata za predsednika i dostavljanje dokumenata CIK-u za njihovu registraciju.

Zaharova: Kriza u Ukrajini ima međunarodnu dimenziju Isporuke oružja ne treba da budu faktor pogoršanja krize u Ukrajini, prokomentarisala je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova saopštenja da Kijev kupuje turske dronove.

„Bilateralna vojno-tehnička saradnja je prerogativ suverenih država. Problem je što Ukrajina preživljava unutrašnju oružanu krizu, odnosno građanski rat. Ta unutrašnja kriza ima međunarodnu dimenziju, pošto su posrednici u njenom rešavanju ceo niz država i niz međunarodnih organizacija koje se zalažu isključivo za mirno rešenje. Prema toma, isporuke oružja kijevskom režimu ne treba da budu faktor pogoršanja unutrašnje ukrajinske krize“, izjavila je Zaharova za „Komersant“.

Ranije je predsednik Ukrajine Petro Porošenko izjavio da je potpisao sporazum sa Turskom o isporuci turskih dronova „bajraktar TB2“ ukrajinskoj vojsci. Kasnije je savetnik ukrajinskog predsednika Jurij Birjukov izjavio da će letelice biti isporučene Kijevu u punom kompletu, sa oružjem.

Porošenko: Neka RPC pokaže svoj tomos Predsednik Ukrajine Petro Porošenko je tokom posete Vinici izrazio sumnju da li je RPC kanonska crkva.

„Niko nema pravo da zatvara vrata božjih hramova pred Ukrajincima, da proglašava koja je kanonska crkva, a koja nije. Sada je naša crkva kanonska, a neka oni (RPC) pokažu svoj tomos“, izjavio je Porošenko.

Ranije je Porošenko zajedno sa delegacijom Vlade Ukrajine doneo tomos o autokefalnosti „pravoslavne crkve Ukrajine“ u Spaso-preobraženski saborni hram u Vinici.

Raskolnici nove „ukrajinske crkve“ zauzeli su u Volinjskoj oblasti Hram Svetog Mihaila, koji pripada kanonskoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi Moskovske patrijaršije.   

Podsetimo, vaseljenski patrijarh Vartolomej je 6. januara predao ukrajinskim vlastima tomos o nezavisnosti nove crkvene strukture, koja je nazvana „pravoslavna crkva Ukrajine“.

Raskolnici nove „ukrajinske crkve“ zauzeli Hram Svetog Mihaila u Volinjskoj oblasti Raskolnici nove „ukrajinske crkve“ zauzeli su Hram Svetog Mihaila koji pripada kanonskoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi Moskovske patrijaršije u Volinjskoj oblasti, saopštio je portparol Eparhije volinjske Oleg Točinski.

Prema njegovim rečima, pristalice nove crkve su dovele sveštenika nekanonske kijevske patrijaršije i proglasile ga za novog starešinu, prekinuvši bogosluženje. Kasnije je Točinski izjavio da je novi sveštenik u stvari lokalni đakon.

„Raskolnici nisu pustili u hram ni starešinu ni upravnika eparhije“, napisao je portparol Eparhije volinjske na Fejsbuku.

Točinski je objasnio da je ponašanje pristalica „nove crkve“ izazvano crkvenim raskolom.

„Posebno hvala Vaseljenskoj patrijaršiji — majci. Od vašeg majčinskog zagrljaja mi se ovde gušimo“, poručio je on.

Portparol Eparhije volinjske je naglasio da je crkvena opština u selu Krasnovolju „izvršila proceduru prelaska u ’pravoslavnu crkvu Ukrajine‘“, nakon čega meštani nisu pustili u Hram episkopa volinjskog UPC MP.

Podsetimo, vaseljenski patrijarh Vartolomej je 6. januara predao ukrajinskim vlastima tomos o nezavisnosti nove crkvene strukture, koja je nazvana „pravoslavna crkva Ukrajine“.
Ukrajina - iz minuta u minut -

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »