BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nebenzja: Smešan je ultimatum EU upućen Venecueli

Nebenzja: Smešan je ultimatum EU upućen Venecueli
27.01.2019. god.


Vojni scenario u Venecueli treba izbeći po svaku cenu, izjavio je u stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja.

„SAD su objavile da razmatraju sve varijante, što je naznaka na nešto veće od onoga što se sada događa. To je opasno. Ako to preraste u nešto što ima više vojni karakter, to je još žalosnije. Smatramo da to treba  izbeći po svaku cenu“, rekao je Nebenzja posle sednice Saveta bezbednosti UN o situaciji u Venecueli, koja je u subotu održana na zahtev SAD. 


On je istakao da aktuelnom predsedniku Venecuele Nikolasu Maduru nije potrebna zaštita Rusije, jer je on legalno izabrani lider.

Nebenzja je dodao da je gotovo 70 odsto stanovništva Venecuele glasalo za Nikolasa Madura na predsedničkim izborima 20. maja prošle godine, kao i da isti procenat ljudi ne podržava opozicionu Nacionalnu skupštinu. 


Prema njegovim rečima, sednica Saveta bezbednosti UN o Venecueli bio je pokušaj da se legitimizuje prevrat u toj zemlji.

„Bili smo svedoci pokušaja da se Savet bezbednosti iskoristi sa legitimizaciju prevrata koji se događa u Venecueli“, rekao je Nebenzja.


Vašington će nastaviti da vodi svoju politiku i vršiće pritisak na Venecuelu, ali zasad nije jasno, rekao je Nebenzja, do koje će granice taj pritisak ići. 

„Izjave koje se čuju, pre svega od američkih vlasti, ne ulivaju optimizam. Očigledno je da će SAD nastaviti politiku pritiska. Do kakvog će stepena taj pritisak stići i kakve će forme poprimiti za sada ne možemo da kažemo“, rekao je on. 

Nebenzja je takođe rekao da je smešan ultimatum Evropske Unije upućen Venecueli, kojim se ta država obavezuje da u roku osam dana raspiše vanredne izbore.


„Evropska Unija je iznela apsolutno apsurdan, čak i smešan osmodnevni ultimatum. Potpuno je nejasno na čemu je zasnovan taj rok, zbog čega baš osam dana, a ne sedam ili šest, ili mesec dana“, rekao je Nebenzja. 

Prema njegovim rečima, „ekstremistički nastrojeni protivnici legitimne vlasti Venecuele su, pretrpevši neuspeh u pokušajima da smene (predsednika Nikolasa) Madura, uključujući i njegovo fizičko uklanjanje, izabrali maksimalno konfrontacioni scenario borbe“. 

„Dvadeset trećeg januara predsednik Nacionalne skupštine proglasio je sebe privremenim vršiocem dužnosti predsednika Venecuele. SAD i niz drugih zemalja odmah su ga priznale, samim tim potvrdivši da ili doprinose, ili direktno mešaju prste u veštačko stvaranje dvovlašća koje sada preti ozbiljnom destabilizacijom unutrašnje političke situacije“, rekao je ruski diplomata obraćajući se Savetu bezbednosti UN.

On je dodao da Rusija nema „nikakve sumnje u to da je američka delegacija sazvala današnji skup s jednim jedinim ciljem – da nastavi da destabiliše situaciju u Venecueli, namećući toj zemlji svoje metode i recepte za rešavanje problema s kojima se ona suočava u poslednje vreme". 

„Žao nam je što u te prljave igre Vašington uvlači Savet bezbednosti“, rekao je Nebenzja i pozvao sve države da odustanu od pretnji i ultimatuma Venecueli, da doprinesu dijalogu u pravnom okviru i da se suzdrže od ekonomskih mera protiv Venecuele. 

Ranije su Belgija, Holandija, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Španija saopštile su da nameravaju da priznaju predsednika  Nacionalne skupštine Venecuele Huana Gvaida za privremenog predsednika zemlje, ako u roku od osam dana ne budu raspisani novi izbori. 



  • Izvor
  • Foto: Li Muzi / Imago / TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »